Vairākās jomās obligātajai vakcinācijai pret Covid-19 plāno atvēlēt laiku līdz septembra vidum

15 komentāri

Ārstiem, mediķiem, pansionātu darbiniekiem un arī vairākās citās jomās strādājošajiem līdz septembra vidum būs obligāti jāvakcinējas, pretējā gadījumā draudēs atlaišana, 6. jūlijā konceptuāli vienojusies valdība.

Nedēļas laikā Ministru kabinets uzdevis sagatavot likuma izmaiņas par obligātu vakcinēšanos, lai censtos novērst jaunu Covid-19 uzliesmojumu.

Ar obligātu prasību vakcinēties jārēķinās ļoti plašam strādājošo lokam. Valdība konceptuāli vienojusies, ka vakcinēšanās vai pārslimošanas sertifikātam obligāti jābūt tiem, kuri strādā medicīnā, sociālajā aprūpē un izglītībā, kā arī valsts un pašvaldību iestādēs, kas sniedz pakalpojumus klātienē. Tāpat arī valsts iestāžu apmeklētājiem jābūt ar vakcinēšanās vai pārslimošanas sertifikātu, izņemot gadījumos, kad nav iespējama pakalpojumu saņemšana attālināti.

Turklāt tiesības prasīt obligāti vakcinēties būs ikvienā uzņēmumā, kura darbiniekiem ir palielināts risks inficēt citus vai inficēties pašam.

Likuma izmaiņas top, lai kāpinātu vakcinēšanās tempu un censtos novērst jaunu Covid-19 uzliesmojumu vīrusa bīstamāko paveidu dēļ.

Krišjānis Kariņš, Ministru prezidents (“Jaunā Vienotība”)

“Ja mēs nebūsim valstī vakcinēti, mēs cietīsim kā ir cietušas daudzas sabiedrības. Indija ir spilgts piemērs. Indonēzija šobrīd ir spilgts piemērs. Krievija ir spilgts piemērs tam ceļam, ko es nenovēlu mūsu valstij noiet. Un mēs kā valdība darīsim visu, lai novērstu šo te postu, kas ir bijis citās sabiedrībās, kur nav pietiekami cilvēki vakcinēti.”

Jauno regulējumu Tieslietu ministrijas vadībā uzdots izstrādāt līdz nākamās nedēļas vidum.

“Es nekādi nevaru apliecināt, ka mēs spēsim novērst visus riskus. Tas regulējums, kas ir izstrādājams, tas ir liela līdzsvara meklējumi starp individuālo tiesību ierobežošanu un sabiedrības interešu aizsargāšanu. Un tik ātrā tempā atrast vispareizāko līdzsvara risinājumu ir tuvu neiespējami,” norāda Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

Un jau pirmās diskusijas valdībā apliecināja, ka ministri gaidāmās izmaiņas vērtē pretrunīgi. Viena no strīdīgākajām ir iecere dot darba devējiem tiesības nevakcinētos darbiniekus pārcelt citā amatā, atstādināt vai atbrīvot no darba.

“Ja ir uzņēmumi, kuros darbinieki nav vakcinējušies un viņi nevar pildīt šos darbus, protams, mūžīgi viņus nevarēs atstāt amatā, tad tiek pakļauti riskam uzņēmēji, ja viņi šķiras no šiem cilvēkiem,” sprieda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (“Nacionālā apvienība”).

“Te tādas notis ieskanas, ka tagad mēs, kā ir bieži, ka priekšrocības tiem, kas nevakcinējas. Kas aizstāvēs tos, kas grib mācīties skolās, kas grib strādāt, kas grib būt veseli?” retoriski vaicāja finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Plānots, ka visiem darbiniekiem, kuriem būs obligāti jāvakcinējas, dos laiku to izdarīt līdz 15. septembrim.

Bet 12. jūlijā sāksies jauna reklāmas kampaņa “Bez vakcīnas nav uzvaras”, lai nevakcinētos mudinātu saņemt poti.

15 komentāri