Vairāk nekā puse daudzdzīvokļu namu Rīgā atrodamas bīstamās legionellas

1 komentārs

Vairāk nekā puse Rīgas daudzdzīvokļu māju ūdensapgādes sistēmas ir inficētas ar bīstamām baktērijām legionellām, liecina vides zinātniskā institūta ”Bior” pētījums. Baktērijā atklāta arī citās Latvijas pilsētās. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) speciālisti ir izstrādājuši vairākus risinājumus, ka mazināt risku iedzīvotāju saslimt ar dzīvībai bīstamo leģionāru slimību. Tomēr vairums no šiem piedāvājumiem ir dārgi, kuru drīzumā īstenot neesot iespējams.

Pēdējā laikā zinātniskā institūta “Bior” eksperti saņem daudzu iedzīvotāju un namu apsaimniekotāju zvanus par legionellas baktērijām, kas dzīvo un vairojas ūdensapgādes caurulēs un  izraisa dzīvībai bīstamo leģionāru slimību. ”Bior” ekspertu veiktajā pētījumā atklājas satraucoša aina. Vairāk nekā pusē Rīgas daudzdzīvokļu māju ūdensapgādes sistēmās atrodamas bīstamās baktērijas.

No inficēšanās nav pasargāti arī privātmājās dzīvojušie un tie, kuru ūdeni silda ar gāzes katlu vai elektrisko boileri.

Šogad Latvijā reģistrēti astoņi saslimšanas gadījumi ar leģionāru slimību. Pērn 26 – turklāt divi cilvēki no šīs slimības miruši. Epidemiologi atklāj, ka riskam saslimt ar leģionāru slimību vairāk pakļauti gados veci cilvēki ar hroniskām saslimšanām. Tomēr gadās arī izņēmumi, piemēram, Aizkrauklē ar leģionāru slimību saslima bērns.

RTU speciālisti ir izstrādājuši vairākus inženiertehniskos risinājumus legionellu ierobežošanai ūdensapgādes sistēmas. Dārgi būtu ūdeni hlorēt vai apstrādāt ar ultravioletajiem stariem. Savukātrt lētāks risinājums būtu ūdens uzsildīšana līdz pietiekamai temperatūrai, lai legionellas ietu bojā.

Vēl viens risinājums būtu regulāras ūdensapgādes sistēmas apkopes, vai arī cauruļu nomaiņa. Iedzīvotājiem zinātnieki un mediķi iesaka pirms lietošanas ūdeni notecināt.

Ar leģionāru slimību var inficēties baktēriju ieelpojot.

TOP komentāri

  • Olita Niedrite
    0 0 0

    Olita Niedrite

    leģionāru slimība šeit plosās jau vismaz piecus gadus un ūdeni no krāna riskē dzer reti kurš. No tā arī strauji kāpjošās cenas dzeramūdenim. Un ne tikai no tā...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl