Vairāk nekā 95% pusaudžu līdz 16 gadu vecumam dzēruši alkoholu

0 Komentāru
Vairāk nekā 95% pusaudžu līdz 16 gadu vecumam dzēruši alkoholu
Tim RT / Flickr

Latvijā alkoholiskos dzērienus līdz 16 gadu vecumam pamēģinājuši gandrīz 97% meiteņu un 95% zēnu. Satraucošs ir fakts, ka trešdaļa jauniešu šajā vecumā – teju 35%  – alkoholiskos dzērienus lieto regulāri, un pēdējā mēneša laikā alkoholu lietojuši 65% jaunieši, ziņo kampaņas Lai būtu skaidrs pārstāvji.

Aptuveni puse jauniešu alkoholu lieto riskantā veidā – izdzerot 60 un vairāk gramu absolūtā alkohola. 60 grami absolūtā alkohola atbilst piecām alkohola devām, kas ir apmēram trīs puslitra pudeles gaišā alus vai trīs puslitra bundžas sidra.

“Diemžēl var gadīties, ka vecāki pusaudža aizraušanos ar alkoholu pamana tad, kad ir nepieciešama speciālistu – narkologa, psihiatra, ģimenes ārsta, psihologa – palīdzība,” saka kampaņas autori.

Tāpat mīts esot tas, ka no alkohola lietošanas pusaudži nemirst. “Īpaši jauni cilvēki mirst no pusaudžu organismam pārāk lielām alkohola devām. Alkohols nomāc centrālo nervu sistēmu, kas samazina sirdsdarbību, mazina asinsspiedienu un palēnina elpošanu. Samaņas zaudēšana ir organisma signāls, ka izdzertā alkohola daudzums ir sasniedzis kritisku robežu un apdraud dzīvību,” pauž kampaņas Lai būtu skaidrs pārstāvji.

“Lai gan miegs visnotaļ palīdzēs pārvarēt labāk laiku, kas organismam nepieciešams, lai attīrītos no alkohola, piedzērušo nevajag atstāt bez uzraudzības. Īpaša uzmanība jāpievērš liela alkohola lietošanas rezultātā samaņu zaudējušam, kuram ir alkohola saindēšanās, kas var apdraudēt dzīvību,” norāda zinātāji.

Viņi norāda – ja ir aizdomas, ka pusaudzis ir alkohola reibumā un viņa veselības stāvoklis pasliktinās (iestājas bezsamaņa), jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Tāpat esot pierādīts, ka pusaudžiem alkohola lietošanas problēmas veidojas 2,5 reizes ātrāk nekā pieaugušajiem.

0 Komentāru