Vairāk nekā 70% gadījumos mazuļi vecumā līdz vienam gadam gūst traumas, krītot no augstuma

4 komentāri
Vairāk nekā 70% gadījumos mazuļi vecumā līdz vienam gadam gūst traumas, krītot no augstuma
ZUMAPRESS/SCANPIX

Tikmēr Bērnu slimnīcas speciālisti apkopojuši informāciju par bērnu traumatismu Latvijā. Viņi norūpējušies, ka pie mums traumatisma līmenis ir augsts. Vecākiem ir lietderīgi zināt, ka mazuļi līdz viena gada vecumam visbiežāk tiek savainoti, krītot no augstuma.

Ik gadu Bērnu slimnīcā palīdzība tiek sniegta vidēji 20 000 traumas guvušu bērnu. Statistika liecina, ka deviņos no desmit gadījumiem mazuļi līdz viena gada vecumam dzīvībai un veselībai bīstamas traumas gūst tieši mājās. Visbiežāk tiek traumēta galviņa, krītot no augstuma – mazulim ir bīstams kritiens arī tad, ja augstums ir mazāks par vienu metru.

“Bērni ļoti bieži krīt no augstuma, tā ir galvenā problēma, tāpēc bērnus nekad neatstājam vietās, no kuras viņš var noripot, tātad bērns ir vai nu ratos, vai gultiņā ar paceltām malām, bet neatkarīgi, vai bērniņam ir divi, seši vai desmit mēneši, nekad bērnu neatstājam uz virsmas, no kuras var nokrist – uz pārtinamā galda un veļas mašīnas,” norāda BKUS virsārste Renāte Snipe.

Otrs biežākais traumu veids mazuļiem ir saistīts ar svešķermeņu norīšanu, turklāt runa nav tikai par “Lego” klucīšiem vai baterijām, bet arī bērniņa vecumam nepiemērotu ēdienu, piemēram, riekstiem. Tāpat smagas traumas gūst applaucējoties –  uzgāzts karsts zupas šķīvis vai kafijas tase – maziem bērniem atstāj dziļas rētas. Uzsākot kampaņu “Bērnam droši”, mediķi arī atgādina –  svarīgi, lai arī vecvecāki un citi bērniņa pieskatītāji būtu informēti par traumu gūšanas riskiem.

“Tiem cilvēkiem, kas nav ikdienā saistīti ar mazu bērnu, viņiem nekad nebūs pašsaprotami nolikt, piemēram, rokas somiņu, kurā ir zāles, augstākajā plauktā vai aizslēgt skapīti, kurā ir veļas mazgājamais līdzeklis, bet bērnam tas ir krāsaini, interesanti, un viņš vienmēr kā likums gribēs pārbaudīt, apskatīt, pagaršot,” SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume.

Mazu bērnu pieskatītāji aicināti neaizmirst, ka bīstamus savainojumus mazuļi var gūt, arī kontaktējoties ar mājas mīluļiem – suņiem un kaķiem.

4 komentāri