Vairāk nekā 100 būtiskiem valsts kompensējamiem medikamentiem mazinās cenas

7 komentāri
Vairāk nekā 100 būtiskiem valsts kompensējamiem medikamentiem mazinās cenas
Vladislavs Proškins/F64

No šā gada septembra 116 būtiskiem valsts kompensējamiem medikamentiem mazinās cenas.

Kā noskaidroja LNT Ziņas, pēc divu gadu darba, tajā skaitā runājot ar zāļu ražotājiem, ir panākta vienošanās šogad no septembra un nākamgad kopumā par 40% mazināt zāļu cenas, lai tādējādi aptuveni 250 000 līdz 300 000 pacientu, kuriem zāles nākas lietot regulāri, mazinātos līdzmaksājumi par zālēm.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) ir pārmetusi Latvijai lielo līdz maksājuma daļu, un sākumā Veselības ministrijas gribējusi pieņemt drastiskākus griezienus, tomēr, lai ražotāji tā rezultātā vispār nepamestu tirgu, tika panākta vienošanās par mērenāku scenāriju, atzina veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Kā vēsta aģentūra LETA, zāļu ražotājiem jau no šī gada 1.septembra par 20% jāsamazina cena tiem kompensējamajiem medikamentiem, kas ir dārgāki par valsts kompensējamajiem medikamentiem. Cenas samazināšana paredzēta arī nākamgad, to pazeminot vēl par 20%. Kompensējamo medikamentu saraksts papildināts arī ar virkni medikamentu, kas ir plaši lietoti hronisku slimību ārstēšanai.

Vienlaikus no 50% līdz 100% cels kompensācijas apmēru vairākām diagnozēm paredzētiem medikamentiem.

Čakša uzsvēra, ka ražotājiem samazinātā cena jāiesniedz līdz 1.septembrim. Cenu samazinājumam jābūt virs references medikamenta cenas. Nākamajam gadam Veselības ministrija kompensējamajām zālēm prasīs aptuveni 20 miljonus eiro. Minētos grozījumus otrdien izskata Ministru kabinets.

Grozījumu mērķis ir uzlabot zāļu pieejamību, iekļaujot jaunas diagnozes un palielinot kompensācijas apmēru esošajām, kā arī samazinot pacientu līdzmaksājumu (cenu koridors A saraksta zālēm). Tāpat mērķis ir paātrināt jaunu, tostarp lētāku zāļu ienākšanu kompensējamo zāļu sarakstā, ļaujot savlaicīgi pielīdzināt esošo zāļu cenas.

Kā pastāstīja Čakša, plānots ieviest pieļaujamo cenu “koridoru” jeb noteikt pieļaujamās cenas apmēru zālēm ar identisku ārstniecisko vielu.

7 komentāri