Vai zini kādu zēnu vai meiteni ar šādu vārdu? Latgalē šos cilvēkus varētu pavilkt uz zoba…

24 komentāri
Vai zini kādu zēnu vai meiteni ar šādu vārdu? Latgalē šos cilvēkus varētu pavilkt uz zoba…
Gatis Rozenfelds / f64

Visiem zināms, ka Latgalē ļoti daudzi ikdienā sazinās latgaliešu valodā. Tie, kas latgaliešu dialektu nepārzina, nebeidz vien jūsmot par tā īpatnējo un mīlīgo skanējumu! Taču šoreiz vēlamies informēt, kuru personvārdu īpašniekiem no Kurzemes, Rīgas vai cita Latvijas nostūra Latgalē varētu nākties saskarties ar smīniņiem un – kādēļ!

Klāvs

Piemēram, Klāvs ir bijis izplatīts kurzemnieku vārds pirmskara gados, un arī tagad Kurzemē zēniem tiek dots šis senais vārds. Taču latgaliski ”klāvs” nozīmē ”kūts”… Tāpēc šis vīriešu vārds Latgalē simts gadu laikā nav bijis populārāko vārdu simtniekā.

Ģirts

Arī Ģirts Latgalē nav bijis topā, jo apvidvārda ”ģirts” nozīme nav glaimojoša – piedzēris, apreibis, noreibis.

Jāpiebilst, ka pārējā Latvijā gan šim skaidrojumam nav bijusi ietekme, jo vārds Ģirts bijis diezgan populārs 70. un 80. gados.

Monta

Personvārds, kas Latgalē nekad nav bijis “topā” un, visticamāk, ka nekad arī nebūs, ir skaistais meitenes vārds Monta. Latgalē šim vārdam vismaz pagaidām ir visai maz izredžu, jo latgaliski šis vārds nozīmē ”lieta”, turklāt neformālā leksikā tam ir arī pikantāka nozīme…

Jāpiebilst, ka 90. gados vārds Monta ir bijis samērā populārs Vidzemē un Kurzemē (16. vieta), mazāk populārs Zemgalē (27. vieta).

Nadīna

Nadīna ir mazliet neparasts, bet ļoti daiļskanīgs vārds, kas gan nav ārkārtīgi populārs, tomēr reizēm sastopams dažādās Latvijas malās. Tomēr šim personvārdam Latgalē kļūt populāram varētu būt ļoti lielas problēmas, jo tas būtu tulkojams kā ”nediena”.

Pārbaudi arī, vai atpazīsti šos latgaliešu vārdus!

Tu būsi pārsteigts par atsevišķu vārdu skanējumu!

TOP komentāri

 • ne
  +6 +6 0

  ne

  Nu ja kas pirmo reizi dzirdu ( lasu ) vārdu IŠBUONS , mūsu pusē teica ŠBANS
  Arī vārdu LAKATU sauca SKUSTS
  Aukstā gaļa - STUDIŅS
 • INĀRA
  +3 +2 -1

  INĀRA

  dažiem vārdiem trūkst pirmā vārda burta,un vidus sagrozīts.

  tys kas rakstieja itū rokstu nazin ni volūdu ni,raksteibu.
 • Ieva Rudzīte

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!