Vai viegli būt kreilim? Agrāk skolās mēģināja “pārmācīt” rakstīt ar labo roku, taču nu laiki ir mainījušies

4 komentāri
Vai viegli būt kreilim? Agrāk skolās mēģināja “pārmācīt” rakstīt ar labo roku, taču nu laiki ir mainījušies

Viņi ļoti veiksmīgi māk rakstīt spoguļrakstā, ātri domā un rīkojas, bet piepūlēties nākas, pat lietojot visparastākās šķēres. Runa ir par kreiļiem, kuriem bieži jāpielāgojas labroču pasaulei. Saskaitīts, ka kreiļiem ir aptuveni 200 dažādu sadzīves priekšmetu, kurus nav nav ērti lietot ikdienā. Taču ir priekšmeti, kuri speciāli radīti tieši šiem cilvēkiem. 

Rīgas 64.vidusskolas sākumskolas 2.c klasē no 29 bērniem 4 ir kreiļi. Anna ir viena no viņiem. Viņa stāsta, ka vēl bērnu dārzā sāka zīmuli turēt kreisajā rokā. Šādu skolēnu vecāki informē klases audzinātāju un bērns, kurš raksta ar kreiso roku parasti tiek sēdināts sola kreisajā pusē, tāpēc ka tā rakstīt kreilim ir vienkāršāk. Agrāk  šāda pirmklasnieka vecāki mēģināja ieteikt skolotājām pārmācīt viņu rakstīt ar labo roku.

Ekrānuzņēmumi

“Bet nu tagad cilvēki ir sapratuši, ka nav vērts pārmācīt un to nevajag arī darīt. Un kreiļi mūsu sabiedrībā nav nekāds izņēmums, un nav tas nekāds sods pārmācīt rakstīt ar labo roku,” saka Rīgas 64.vidusskolas sākumskolas skolotāja Anita Līne.

Taču, lai atvieglotu šādiem bērniem mācību procesu, vecāki bieži iegādājas šķēres, lineālus, pildspalvas un zīmuļus, kas ir izstrādāti tieši kreiļiem. Šos priekšmetus kancelejas preču un rakstāmpiederumu veikalos izpērk visbiežāk. Grāmatu nams ”Valters un Rapa” bija pirmie, kuri pirms 14 gadiem sāka piedāvāt sortimentu tieši kreiļiem.

Grāmatu nams sākumā mēģināja tirgot datora tastatūras un peles, kas radīti tieši kreiļiem, taču šo preču grupa kļuvusi par  visneejošāku.

Taču tikpat pieprasīti kā pildspalvas kreiļiem ir saimniecības preces – korķviļķi, naži kartupeļu mizošanai un konservu attaisāmie. Tikmēr cilvēki, kuri nav labroči, uzskata, ka dažreiz jāpielāgojas arī vairākumam un jāiemācās ikdienā izmantot priekšmetus, kuri paredzēti labročiem. Viena no viņiem ir arī matemātikas skolotāja Agnija Agate Rubļevska.

“Mazliet jāpapēta šī lieta, vai tas būs noderīgi arī tālāk. Vai bērnam tas neapgrūtina dzīvi un problēmu neatliekam uz vēlāko laiku. Bērnam vieglāk pielāgoties pasaulei,” viņa saka.

Aptuveni 10% pasaules iedzīvotāju ir kreiļi. Kreilība ir ģenētiski iedzimta un visus savus meistardarbus pārmācītie kreiļi tik un tā veic ar kreiso roku nevis labo.

4 komentāri