Vai valstij izdosies iegūt kotrolpaketi Inčukalna pazemes gāzes krātuvē?

Komentāri

Nākamgad valsts, visticamāk, kļūs par īpašnieku vienam no stratēģiski svarīgākajiem aktīviem, – Inčukalna pazemes gāzes krātuvei.

Noslēgumam tuvojas Ekonomikas ministrijas sarunas ar krātuves esošajiem saimniekiem, uzņēmuma “Conexus Baltic Grid” akcionāriem.

Joprojām gan ir šaubas vai valdībai izdosies iegūt kāroto kontrolpaketi. Daļu pārdošanai nesteidz piekrist Inčukalna krātuves lielākais akcionārs, – Krievijas kompānija “Gazprom”. Interesi par unikālo zilā kurināmā glabātuvi izrāda arī vairāki investīciju fondi.

Uzņēmums “Conexus Baltic grid” tika izveidots pērn, sadalot “Latvijas gāzei” piederošos dabasgāzes tirdzniecības un transportēšanās biznesus. Tā vērtīgākais aktīvs ir Inčukalna pazemes gāzes krātuve, kuru valdība vēlas iegūt valsts īpašumā.

“Conexus” akcionāriem – Krievijas “Gazprom”, “Itera Latvija” un Vācijas “Uniper Ruhrgas” Ekonomikas ministrija izteikusi akciju atpirkšanas piedāvājumus, jo Eiropas Savienības (ES) direktīva liedz trijotnei vienlaikus nodarboties gan ar dabasgāzes tirgošanu, gan tās glabāšanu. “Conexus” padomes loceklis Juris Savickis, kurš caur dabasgāzes piegādātāju “Itera Latvija” ir uzņēmuma līdzīpašnieks, atzīst, ka sarunas ar valdību ir iegājušas finiša taisne.

Juris Savickis
“ITERA LATVIJA” LĪDZĪPAŠNIEKS

“Itera” sastāv no divām pusēm: Savickis Juris, kuram pieder 34% un 66%, kas pieder vienai no lielākajām pasaules kompānijām “Rosneft”. Kā es šodien jūtu, “Rosneft” ir gatava pārdot par labu cenu savas akcijas un es arī.

Pēc Savicka teiktā, vēl atlikuši jautājumi par darījuma cenu. Ir vienošanās par tās aprēķināšanas metodiku, bet vēl jāvienojas kādus izmantot izejas datus. Savas akcijas varētu pārdot arī “Uniper Ruhrgas” no Vācijas, savukārt “Conexus” lielākais akcionārs – Krievijas “Gazprom” sliecas piedāvājumam nepiekrist.

Juris Savickis
“ITERA LATVIJA” LĪDZĪPAŠNIEKS

Nav tā, ka visi grib pārdot un steidzas to darīt. Tā tas nav. Daļa uzskata, ka viņiem nav vajadzīgi steidzīgi nauda. Viņi var paskatīties, kas tālāk notiks, kā attīstīsies situācija. Ir diskusijas.

Ekonomikas ministrs uzsver, ka valdības sarunas ar akcionāriem ir slepenas, tāpēc tās nekomentēs. Taču, ja “Gazprom” vai kāds akcionārs, kas paralēli tirgo gāzi, līdz gada beigām nepārdos savas akcijas, tas zaudēs akcionāra balsstiesības jautājumos, kas skar uzņēmuma padomes un valdes darbu, kā arī sastāvu.

Tas, ka akcionāriem būs jāpārdod akcijas, bija zināms sen, – tajā brīdī, kad pieņēma Enerģētikas likumu. Valdība gatavo “scenāriju B”, ja viens vai vairāki akcionāri to nav izdarījuši, kā vislabāk pārvaldīt uzņēmumu un nodrošināt drošas gāzes piegādes Latvijai.

“Conexus” vadītājs Aigars Kalvītis jau tagad prognozē, ka akciju pārdošanas darījums noteikti nenotiks līdz 1. janvārim, jo to vairs nevarot paspēt. Tādā gadījumā uzņēmuma ceturtais īpašnieks, fonds “Marguerite”, kas ar gāzes tirdzniecību nenodarbojas, kļūs par vienīgo akcionāru, ar balsstiesībām.

Aigars Kalvītis
“CONEXUS BALTIC GRID” VADĪTĀJS

Tas ir ļoti tuvu tam. Protams, ir iespējams pagarināt termiņu, lai neradītu problēmas uzņēmumam, bet tas ir valdības kompetences jautājums.

Pēc Kalvīša teikta valdība nav vienīgā, kam interesē iegūt viņa vadīto uzņēmumu.

Aigars Kalvītis
“CONEXUS BALTIC GRID” VADĪTĀJS

Pirmpirkuma tiesības jau nenozīmē, tiesības nopirkt. Mēs tiekamies ar vairākiem potenciālajiem pircējiem, kuri pārstāv katrs savu akcionāru, kas grib pārdot šīs akcijas.

Tikmēr Savickis norāda, ka darījumu varētu ietekmēt arī kāds politisks apstāklis, – gaidāmā Ašeradena demisija.

Publiski izskanējis, ka “Conexus” visu aktīvu vērtība ir ap 200 miljoniem eiro. Tikmēr gan Savickis, gan Kalvītis TV3 ziņām uzsver, ka tik maz nemaksā Inčukalna krātuve esošā bufergāze, tāpēc akcijas esot daudz vērtīgākas.

Lasi vēl