Vai Uzvaras piemineklis tiks nojaukts? Saeimai ir pienācis laiks lemt par tā nākotni

1 komentārs
Vai Uzvaras piemineklis tiks nojaukts? Saeimai ir pienācis laiks lemt par tā nākotni
Foto: LETA

Atkal aktualizējušās diskusijas par Uzvaras parka pārveidošanu atbilstoši brīvvalsts laika iecerēm. Varianti, kā to darīt ir dažādi – no informatīvu stendu izvietošanas līdz pat pilnīgai padomju laika monumentu demontāžai. Tā kā iecere savākusi desmit tūkstošus balsu, kolektīvā iniciatīva nodota Saeimai.

Kolektīvā iniciatīva par Rīgas īstā Uzvaras laukuma atjaunošanu portālā Mana balss tika izvietota 2012.gadā. Nepieciešamai balsu skaits, kas to ļautu virzīt izkatīšanai Saeimā, tika savākts jau gadu vēlāk. Tiesa Mandātu un iesniegumu komisijā tā nonākusi vien tagad. Iesniedzējs Māris Ruks to pamato ar papildus balsu vākšanu drošībai, kā arī aizņemtību citos darbos.

Māris Ruks ir viens, taču ne vienīgais, šīs ieceres iniciators. Pavisam tādu ir četri. Līdz ar to arī skatījums, kā un kādos tempos parku pārveidot, atšķiras. Ruks iestājas par varaintu, kas vismaz sākotnēji paredzētu mazākās izmaiņas. Parka teritorijā izvietot plakātus ar informatīvām norādēm par Otrā pasaules kara ietekmi uz Latviju.

Kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem parka teritorijā atrodas monuments Rīgas atbrīvotājiem no fašisma. Savukārt brīvvalsts laikā te tika plānots milzīgs laukums masu parādēm un pasākumiem. Piemēram, Dziesmu svētkiem, kas šeit noritēja 1938. gadā.

Foto

Pašvaldība, kurai Saeimas komisija lūgusi sagatavot viedokli, LNT pauda, ka pilnā apjomā tas nav iespējams, jo prasītu daudzu ēku, tostarp Gaismas pils nojaukšanu. Savukārt, īstenot daļēji neesot jēgas, jo neatbildīs arhitektu iecerēm.

2007.gadā Igaunija gan atrada veida kā līdzīgu vienošanos apiet. Pilsētas centrā esošo bronzas kareivja pieminekli pārvietoja uz Brāļu kapiem. Turklāt, tā pakāje patiešām atradās apbedījumi, kas arī tika pārvietoti. To visu gan pavadīja milzīgi protesti.

Sava apjoma dēļ Rīgas monuments nav pārvietojams taču  arī apbedījumu tur nav. Vai vēl viena iecere varētu būt visas tautas referendums, kura ierosināšanai jau būtu jāsavāc 150 000 balsu, iniciators pagaidām neatbild, taču nesaka arī nē.

Video

1 komentārs