Vai tu spēj atšķirt saaukstēšanos no alerģijas? Padomos dalās ģimenes ārste un pulmonologs Piedāvā Benu aptieka

Pievienot komentāru
Vai tu spēj atšķirt saaukstēšanos no alerģijas? Padomos dalās ģimenes ārste un pulmonologs
Foto: Depositphotos.com/GeorgeRudy

Esam sagaidījuši pavasari, kas šogad mūsu platuma grādos ir siltāks par dažu labu vasaru. Vairumam pavasaris ir viens no mīļākajiem gadalaikiem – beigusies ziema, daba mostas un viss atkal kļūst zaļš. Taču, kamēr vieni priecājas, citiem tas ir liels izaicinājums, jo līdz ar dabas mošanos, pamodušies arī dažādi alergēni, sagādājot grūtības pat vienkārši uzturēties ārpus mājas.

Tā kā pirmajās siltajās dienās cilvēki arī mēdz pārsteigties un jau priekšlaicīgi no skapja vilkt ārā vasaras drēbes, nereti var sanākt arī apaukstēties. Šādos gadījumos var rasties aizdomas par alerģijām, vai gluži pretēji – tiem, kuriem ir kādas alerģijas, varētu šķist, ka ir saaukstējušies.

Lai neapjuktu un varētu efektīvāk ārstēties, ”Benu” aptieka uzrunājusi ekspertus, kas dalās savos padomos par to, kā atšķirt, kad cilvēks ir saaukstējies un kad viņam ir alerģija.

Kā atšķirt saaukstēšanos no alerģijas?

Kā norāda ģimenes ārste Ludmila Terjajeva, pirmkārt, jau jāskatās, vai ir paaugstināta temperatūra, jo saaukstēšanās gadījumā temperatūras paaugstināšanās būs novērojama, savukārt pie alerģijas – retos gadījumos.

Otrkārt, jāskatās izdalījumu raksturs. Bieži vien saaukstēšanās gadījumā izdalījumi būs dzeltenāki vai zaļganāki, taču alerģijas gadījumā šie izdalījumi būs caurspīdīgi, saka ārste.

Tāpat viņa norāda, ka vēl svarīga ir arī sezonalitāte, piemēram, ziemas periodā šāda saslimšana, visticamāk, būs saaukstēšanās, bet alerģija – izplatītāka būs pavasarī.

Vēl saaukstēšanos no alerģijas var atšķirt pēc saslimšanas ilguma. Ja saaukstēšanās ilgums ir salīdzinoši īss, ņemot kopumā gan inkubācijas, gan simptomu parādīšanās, gan ārstēšanās periodus, tad alerģiskās iesnas būs ilgākas.

Galu galā, protams, var ņemt laboratoriskās analīzes, pēc kurām ārsti spēs noteikt, vai konkrētā saslimšana ir saaukstēšanās vai alerģija, saka ģimenes ārste.

Tikmēr pulmonologs Viesturs Šiliņš norāda: ”Ir vesela rinda cilvēku, kas saka, ka vajadzētu izbraukt no pilsētas ārā, jo tur būs mazāk alergēnu. Mīlīt, tur viss zied daudz labāk. Ir arī tādi pacienti, kuri atnāk un saka, ka viņiem ir alerģija, ka tek deguns, bet izrādās, ka viņam nav tūska degunā, viņš ir vienkārši sakreņķējies, tajā mirklī viņš nav kaut kā atbrīvojies un viņam deguns drusku patek. Tā nav alerģija,” skaidro Šiliņa kungs, piebilstot, ka tās pat arī neesot īsti iesnas.

Piedalies “Benu aptiekas” konkursā!