“Vai tiešām viņš “stučīja”?” Tuvinieku atrašana “čekas maisos” rada pamatīgu šoku

9 komentāri
“Vai tiešām viņš “stučīja”?” Tuvinieku atrašana “čekas maisos” rada pamatīgu šoku
F64

Pirms Ziemassvētkiem atvērtie “čekas maisi” joprojām daudziem rada vairāk jautājumu nekā atbilžu. Visai liela daļa ilgi slēptajos dokumentos, piedzīvojot pamatīgu šoku, atraduši arī savu tuvinieku vārdus.

Aija ir viena no tiem, kas pavisam nejauši uzzināja, ka viņas tēva vārds atrodams “čekas maisos”. Sievietei to pastāstīja brālis. Aija vēlējās būt anonīma, taču sarunā bez kameras atzina, ka piedzīvoja pamatīgu šoku.

Es nesaprotu, ko man ar to tagad darīt… Kaut kādā ziņā esmu vīlusies savā tēvā, lai gan it kā nenosodu. Tomēr ir tāda riebīga sajūta un galvā riņķo neskaitāmi jautājumi: vai tiešām viņš “stučīja”, cik lielas problēmas tas radīja citiem, vai tagad par šo grēku maksās paaudžu paaudzes? Tas rada kauna un vainas sajūtu. Teiksiet, ej un paprasi, bet es nevaru saņemties, jo jūtos kā slepus redzējusi noziegumu, ielīdusi ne tur, kur vajag…

Šādi šobrīd jūtas ļoti daudzi Latvijas iedzīvotāji, stāsta psihoterapeite Ginta Teivāne. Arī pie viņas vērsušies klienti, kuru tuvi radinieki figurē ”čekas maisos”. Klusēšana vairākām paaudzēm bijusi saistīta ar izdzīvošanu. Taču šī klusēšana turpinās, saka psihoterapeite. Lai Latvija nešķeltos vēl vairāk, pēc viņas domām, ir jābeidz klusēt.

“Skaidrošanās ar cilvēkiem, katrs ģimenes atsevišķs un kopīgi tautas likteņu skaidrošana dotu to, ka mēs kļūtu iekšēji un ārēji brīvi, pašlaik mēs tādi neesam, no paaudzes uz paaudzi joprojām pārnesam agresiju, aizvainojumu, bailes, kaunu,” norāda psihoterapeite, Junga psihoanalītiķe Ginta Teivāne.

Eksperti aicina nesodīt un nekritizēt, bet – izrunāties, kāpēc tas noticis, un veidot pašizpratni par savu vēsturi, likteņgaitām un to nozīmi. Ir svarīgi, ko mēs paši domājam par sevi, savu viedokli pauž sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.

Tiek teikts – tās kartītes bija, bet sadarbības nekādas nebija, neviens neko ”nestučīja”, visi bija labi un draudzīgi. Tā ir nolieguma fāze, bet droši vien, ka tā nebija. Jāapzinās, ka šie cilvēki, kuri ir dzīvojuši dubultās dzīves, turpināja dzīvot un varbūt turpina dzīvot. Ja mēs neesam līdz galam to apzinājušies, tad pastāv iespēja, ka šīs kļūdas varam atkārtot līdzīgās situācijās.

Kamēr tas nav izdarīts, nav iespējams pieņemt viedus secinājumus, uzskata eksperti. Turklāt pavasarī būs pieejams plašāks šo dokumentu klāsts, tāpēc līdz tam laikam būtu svarīgi izrunāt šos jautājumus ar saviem tuviniekiem. Galvenais – neklusēt.

9 komentāri