Vai skolas sākums sešu gadu vecumā ir ceļš uz īsāku bērnību?

0 Komentāru

Pierīgas bērnudārzā ”Pienenīte”, kas atrodas Stopiņos, pilnā sparā rit jaunais mācību cēliens. Mazie piecgadnieki gatavi jaunām garšas sajūtām, bet vai gaidāmajām pārmaiņām? Pārliecināti nav arī viņu pedagogi. Taču Izglītības ministrijas plānos viņus jau nākamgad sēdināt skolas solā.

Mamma, kurai pērn bija izvēle – meitu – ziemas bērnu, laist skolā sešu gadu vecumā, vai šogad – septiņu, viennozīmīgi izvēlējusies otro variantu. Pat ja bērns, uzsākot mācības 1. klasē, teju vienlaikus pūš sveces savā astotās jubilejas tortē. Iepriekšējā pieredze ar vecāko atvasi lika neforsēt.

Cita lieta, ja pirmā klase būtu bērnudārza režīmā, pauž divu meitu māmiņa.

Tiesa, saturs gan vēl miglā tīts. Par to sašutumu pauž arī pirmsskolas kolektīvs. “Pienenīte” ir viena no tām simts Latvijas pilotskolām, kas piedalās eksperimentā, lai izmēģinātu jauno kompetencēs balstīto mācību saturu. Lai gan 1. septembris ir klāt, ko testēt nav.

Šāda kavēšanās izbrīna, zinot, ka jaunais saturs ir pīlārs, uz ko balstīsies visa izglītības reforma.

Tāpat satraukums ir par apstākļiem, kādos bērni nonāks. Skolas šobrīd nav pielāgotas sešgadnieku vajadzībām. Taču bērniem šajā vecumā ir specifisks režīms, bažījas pirmsskolu pedagogi.

Piemēram, Stopiņu novadā esošā Ulbrokas vidusskola, pat gribēdama, nevar fiziski visus sešgadniekus satilpināt.

Kaimiņu novadā Ropažos situācija vēl absurdāka. Arī te bērnudārzā “Annele” pedagogiem bēdīgs vaigs.

Arī Stopiņu gadījumā vienīgā iespēja izlāpīties, ja sešgadnieks pirmās klases vielu paliek apgūt bērnudārzā, kas pēc direktora domām arī ir šim vecumam piemērotākā un saudzīgākā vide.

Ulbrokas vidusskolas direktoram bažas, ka ar sešgadnieku sūtīšanu skolā grib atrisināt bērnudārzu rindu jautājumu.

Pret sešgadnieku sūtīšanu skolā iestājas arī Latvijas pašvaldību savienība. To pārsteidz, ka grozījumi Izglītības likumā paredz skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma jau nākamgad, taču vadlīnijas ar visiem riskiem un ieguvumiem taps gadu vēlāk – 2019. gada septembrī.

Līdz ar to šaubas, cik kvalitatīvas būs šīs reformas un, vai šī eksperimenta rezultātā bērns necietīs.

Arī mācībspēki, kas piedalās šajā aprobācijā, piekrīt, ka patlaban taustāmies tumsā.

Ņemot vērā notiekošo haosu, kas pavada gaidāmās reformas izglītībā, nozares pārstāvji protestējot, vāc parakstus.

Neatkarīgā izglītības biedrība un Latvijas Privāto pirmsskolu biedrībai nav saprotama steiga, ar kādu tiek virzīti neizdiskutētie grozījumi Izglītības likumā. Un to saka profesionāļi, kas parasti iestājas par reformām. Turklāt ne pirmo reizi ķeras klāt sešgadniekiem. Tāda iecere bija arī kādreizējam izglītības ministram Robertam Ķīlim. Toreiz vecāku un sabiedrisko organizāciju spiediena rezultātā šī reforma tika apturēta. Turklāt, ja paskatās vēl tālāk pagātnē – arī 80. tajos gados bija šāds eksperiments, kas izgāzās.

Izglītības ministrs uzskata, ka saceltā ažiotāža ir nevietā. Iecerētās reformas viens no galvenajiem mērķiem ir novērst pašreizējo situāciju, kad pilngadību pārsnieguši jaunieši turpina sēdēt vidusskolas solos, tā vietā, lai, savlaicīgi nonākot darba tirgū, dotu pienesumu ekonomikai.

Strādājot pie jaunā mācību satura, ministrijas vēlme esot, lai tieši nebūtu krasās pārejas no bērnudārza uz skolu.

Tiesa izvēles iespēja pēc pieciem gadiem vairs netiks dota. Tad ministrija iecerējusi visus bez izņēmuma sūtīt uz skolu. Par šo pārejas periodu gan ministrijai labpatīk skaļi nerunāt.

Likumdevēji, kuriem būs izšķirošā loma lēmuma pieņemšanā, izskatās, ka šobrīd baidās skriet vilcienam pa priekšu un paust viedokli par šo jūtīgo tematu. Saeimas Izglītības komisijas vadītāja Ilze Viņķele atteicās “LNT Ziņu Top 10” paust viedokli par sešgadnieku sūtīšanu skolā.

0 Komentāru