1 komentārs

Arī Latvijā pie tirgotājiem var iegādāties vielas, no kurām citās Eiropas valstīs teroristi mēdz pagatavot spridzekļus. Lai gan tirgotāji ne vienmēr ievēro visus bīstamo vielu pārdošanas noteikumus, atbildīgās institūcijas un Saeimas deputāti neuzskata par nepieciešamu mainīt tā dēvēto sprāgstvielu prekursoru tirdzniecības kārtību. Vai arī Latvijā ir konstatēti ļaunprātīgi sprāgstvielu pagatavošanas gadījumi.

Pašizgatavotas sprāgstvielas izmantotas gan nesen notikušajos teroraktos Briselē, gan daudzos citos uzbrukumos. Atsevišķas vielas un maisījumus, no kā var izgatavot sprāgstvielas jeb sprāgstvielu prekursorus var iegādāties samērā brīvi. Piemēram, amonija nitrātu, ko izmanto kā minerālmēslojumu, var nopirkt tirgū. Tieši no amonija nitrāta spridzekli pagatavoja Norvēģijas masu slepkava Anderss Bērings-Breivīks. Tirgotāji LNT Ziņām apgalvo, ka viņi fiksē pircēju identitāti, kā to prasa likums.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pēc Briseles teroraktiem uzmanību sprāgstvielu prekursoru kontrolei šonedēļ pievērsa Saeimas Iekšlietu komisija. Tajā atzīst, ka tirgotāji ne vienmēr ievēro tirdzniecības noteikumus. Par to gan draud tikai administratīvais sods. Vielas, no kurām var pagatavot sprāgstvielas, pieejamas arī melnajā tirgū. Tomēr komisijas vadītājs ir pārliecināts, ka pastiprināt kontroli vai palielināt sodus par sprāgstvielu prekursoru tirdzniecības pārkāpumiem nebūtu lietderīgi.

“Ja mēs domājam, ka kāds varētu šīs vielas izmantot, lai veiktu teroristisku uzbrukumu šeit, tad labāk būs, ja DP pieskatīs iespējamos terorakta veicējus, nevis tik daudz izseko katram maisiņam. Jo maisiņu būs tūkstoš un miljons reižu vairāk nekā aizdomās turamie teroristi,” norāda Saeimas Iekšlietu komisijas vadītājs Ainars Latkovskis.

Pieredze Latvijā liecina, ka vairumā sprādzienu, kas notikuši mūsu valstī, izmantoti spridzekļi, kas ir rūpnieciski ražotas militārajām vajadzībām un nonākuši kriminālo aprindu rokās. Drošības policijā norāda, Latvijā ir bijuši arī sprādzieni, ko radījuši pašizgatavoti sprāgstvielu prekursori. Tomēr šādus sprādzienus izraisījuši, piemēram, neveiksmīgi eksperimenti ar šīm vielām, un tos nav veikuši noziedznieki vai teroristi.

“Ir bijis, kad iegūst prekursorus nelielos daudzumos skolā, un nopērk varētu teikt, ķīmijas entuziasti, kuri tad izmēģina šo sprāgstvielu ražošanu un spridzināšanu. (..) Pēdējā laikā kriminālās darbībās nav prekursori pielietoti, tikai militāras sprāgstvielas,” skaidro DP priekšnieka vietnieks Juris Leitietis.

Drošības policijā uzsver, ka iestāde turpināšot izglītot tirgotājus par sprāgstvielu prekursoru tirgošanas kārtību, un aicina ziņot par aizdomīgiem pircējiem.

Foto

Video

TOP komentāri

  • Lietotajs5
    +1 +1 0

    Lietotajs5

    Nu un ko tad mēs ar šo rakstu meģinam popularizet ? Ja teikts skaidri ka nav neviens atgadijums bijis... Laikam nebija par ko uzrakstit...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl