1 komentārs
Vai normāli? 870 miljoni pasaulē cieš badu, kamēr citi joprojām izmet pārtiku miskastē
Foto: AFP / LETA

ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija aprēķinājusi, ka 870 miljoni cilvēku pasaulē cieš badu, savukārt milzīgs daudzums – trešā daļa jeb 1,3 miljardi tonnu no saražotās pārtikas tiek nelietderīgi izmantota, proti, nonāk atkritumos, taču tās ieguvei tiek patērēti milzīgi dabas resursi un radīts vides piesārņojums.

Šonedēļ publiskotie Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka Latvijā 28% no visiem atkritumiem ir tieši pārtikas atkritumi. Gadā tie ir 563 tūkstoši tonnu. Daļa no šīs neizmantotās pārtikas būtu varējusi nonākt uz tā cilvēka galda, kurš to nevarēja atļauties iegādāties.

Biedrība Homo Ecos Latvijā cenšas veidot atbildīgāku attieksmi pret vides jautājumiem, arī pret pārtikas resursu lietderīgu izmantošanu. Par pārtikas izniekošanu atbildīgi ir veikali, restorāni, viesnīcas, arī paši pārtikas ražotāji un protams, gala patērētāji, proti, ikviens no mums, kas pārtiku patērē.

Pasaulē tiek meklēti jauni veidi, kā pārtikas nelietderīgu izmantošanu samazināt. Tā, lūk, Francijā pagājušogad sāka darboties likums, kas aizliedz lielveikaliem izmest pārtiku atkritumos. Tā ir vai nu jāziedo labdarībai vai dzīvnieku pārtikai vai arī jāslēdz līgumi par pārtikas kompostēšanu. Šāds likums neradītu problēmas arī Latvijas lielveikaliem, jo daļa neizmantotās pārtikas jau šobrīd tiek ziedota, lielākoties dzīvnieku barībai.

Latvijā ir bijuši mēģinājumi likumdošanā panākt, lai lielveikaliem ļautu par pazeminātām cenām pārdot vai ziedot pārtiku arī pēc derīguma termiņa beigām, kas arī ļautu samazināt pārtikas atkritumu daudzumu, taču pret to iestājas Pārtikas un veterinārais dienests. Ziedot trūkumcietējiem pārtiku ar beigušos derīguma termiņu būtu ne tikai bīstami viņu veselībai, arī neētiski.

Ja tomēr pārtika nonāk atkritumos, labākais veids būtu to kompostēt. Eiropā pārtikas atkritumu noglabāšanu poligonos kopā ar citiem sadzīves atkritumiem uzskata par nepareizu praksi un mudina iedzīvotājus atkritumus šķirot, lai pārtikas atkritumi tiktu kompostēti un vēlāk tiktu izmantoti kā dabīgais mēslojums.

Pasaulē popularitāti iegūst tā sauktie velokomposta dienesti. No mājokļiem ar īpaši aprīkotu velosipēdu tiek savākti pārtikas atkritumi, kas tiek kompostēti un komposts pārdots dārzkopjiem. Turklāt kompostu veidot ir vienkārši arī jebkurā dzīvoklī vai birojā, to izmantojot, piemēram, istabas augu augsnei. Kompostu nesen sāka veidot arī biedrības Homo Ecos birojā, turklāt tajā mīt sliekas.

Pārtikas atkritumus kompostēt, savukārt uz veikalu doties ar iepirkumu sarakstu un plānot savu ēdienkarti – tie būtu galvenie ietekumi, lai nelietderīgi neizšķērdētu planētas resursus.

TOP komentāri

  • Ilona Vīnberga
    0 0 0

    Ilona Vīnberga

    Íirijaa, piemeeram, paartika veikalos tiek nocenota vismaz 3-4 dienas pirms deriiguma terminna beigaam, nevis kaa Maxima- pirms veikala sleegssanas izmet plauktaa sapuvussus kaapostus. Latvijas tirgotaaji baidaas no taa, ka paartika ar 300% uzcenojumu netiks pirkta, pirceeji gaidiis preces nocenossanu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl