Vai nākotnē bērni būs resnīši? Latvijā katram piektajam 6-7 gadus vecam bērnam ir liekais svars

Komentāri

Lai arī salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm situācija aptaukošanās jomā pie mums nav dramatiska, ekspertus satrauc tendence, – bērnu ar lieko svaru kļūst arvien vairāk. Latvijā katrs piektais pirmklasnieks jeb bērns aptuveni 6-7 gadu vecumā ir ar lieko svaru, vēsta raidījuma 900 sekundes.

Vidēja Latvijas apaļīga skolēna portrets varētu būt šāds – desmit gadus vecs, 140 centimetrus garš un 80 kilogramus smags. Tieši tādu bērnu ir visvairāk starp tiem, kuri apmeklē svara korekcijas programmu Bērnu slimnīcā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Liekā svara un aptaukošanās problēma bērniem prasa kompleksu ārstēšanu, kas sākas ar uztura maiņu. Pirmkārt, no ēdienkartes tiek izslēgti produkti ar slēpto cukuru. Ārsti arī ir novērojuši, ka korpulenti skolēni mēdz arī nepareizi sadalīt ēdienreizes dienas garumā – pat neapēdot daudz, viņi pieņemas svarā.

Olga Ļubina, BKUS uztura speciāliste:

Bieži vien bērns pat var būt kaut kur deficītā kalorijām. Taču dienas sadalījums pēc uzņemtajām kalorijām nav pareizs. No rīta bērns neko neēd, pusdienlaikā skolā kaut ko paēd, kaut ko – nē. Tad uz vakaru ir tā lielā ēšana. Piemēram, bērns apēd divus tūkstošus kaloriju, bet tas tiek apēsts vakarā, un vakarā jau vielmaiņa nav tik aktīva.

Pusotra gada laikā Svara korekcijas programmu Bērnu slimnīcā izgājuši 130 bērni un pusaudži. Mazo pacientu ar liekā svara problēmu kļūst arvien vairāk. Pašlaik rindā jāgaida vairāki mēneši.

Ko darīt?

Ārsti iesaka – katru dienu vismaz vienu stundu bērniem ir jābūt aktīvai fiziskai slodzei. Pieaugušo gadījumā šis laiks tiek samazināts uz pusi. Tomēr pētījumi liecina, ka šo ārstu rekomendāciju nepilda ne vieni, ne otri.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, tikai 10% pieaugušo aktīvi sporto ikdienā. Savukārt 45% pavada brīvo laiku, lasot grāmatu vai pie televizora. Dzīves veida paradumi nāk no ģimenes, brīdina speciālisti.

Viņus nemaz nepārsteidz tas fakts, ka katrs piektais pirmklasnieks ir apaļīgs. Kopš 2008. gada šādu bērnu īpatsvars ir pieaudzis. Pēdējā pētījuma dati liecina, ka liekā svara vai aptaukošanās problēma ir 22,5%  pirmklasnieku.

Video!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl