Komentāri
Vai luteriskā baznīca atgūs Svēto Pētera baznīcu? Likumprojektu par baznīcas piederību izskatīs valdībā
Foto: LETA

Šodien Ministru kabineta komiteja nolēma izskatīšanai valdībā virzīt likumprojektu, ar kuru plānots noteikt Rīgas Svētā Pētera baznīcas juridisko piederību Latvijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai (LELB).

Rīgas Svētā Pētera baznīcas liktenis vienmēr bijis raibs. Savulaik tā kalpojusi kā luteriskās reformācijas šūpulis Livonijā, vēlāk pamatīgi cietusi 20. gadsimta karos, bet pēdējos 25 gadus tā kļuvusi par mantu bez īpašnieka. Lai gan gribētāju bijis daudz, politiķi līdz šim tā arī nav spējuši vienoties, kam īsti baznīcas ēka piederēs.

Patlaban Pētera baznīcas ēka un zeme zem baznīcas zemesgrāmatā nav ierakstīta, bet atbilstoši Valsts zemes dienesta kadastra datiem tās tiesiskais valdītājs ir Rīgas pilsētas pašvaldība. Zemes vienība ap Pētera baznīcas ēku ir ierakstīta zemesgrāmatā un pieder Rīgas pilsētas pašvaldībai. Pētera baznīcas ēkas apsaimniekošana ir 13. gadsimta valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Rīgas Svētā Pētera baznīcas pārvaldes pārziņā.

Lai noteiktu Pētera baznīcas īpašnieku, kas ļautu attiecīgo īpašumu ierakstīt zemesgrāmatā, ir nepieciešams pieņemt Rīgas Svētā Pētera baznīcas likumu. Likumprojekts nosaka Pētera baznīcas juridisko piederību, kā arī ar tās izmantošanu, uzturēšanu, apsaimniekošanu un finansēšanu saistītus jautājumus. Likumprojektā tiek paredzēts noteikt LELB īpašuma tiesības uz Pētera baznīcas ēku un zemi zem tās.

Tāpat likumprojekts paredz LELB un Rīgas pilsētas pašvaldībai kopīgi izveidot konsultatīvu institūciju, kas reizi gadā apstiprinās pasākumu plānu Pētera baznīcā. Rīgas pilsētas pašvaldībai papildus tiek rezervētas tiesības bez atlīdzības izmantot Pētera baznīcu kā pilsētai nozīmīgiem notikumiem veltītu svētbrīžu un pasākumu norises vietu.

Foto

Jau stāstījām, ka deviņdesmito gadu sākumā Latvijas Augstākā padome dievnamus atgrieza reliģisko draudžu īpašumā, bet divus ANO līmenī atzītus pasaules kultūras pieminekļus atstāja kā izņēmumu. Tie bija Rīgas Doma Baznīca un Pēterbaznīca. Doma baznīcas ēka vēlāk tomēr tika atdota Latvijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai.

Savukārt par Pēterbaznīcu politiķi gadu gaitā apsprieduši dažnedažādus variantus – atdot to Rīgas pašvaldībai, oficiāli nodēvēt Pēterbaznīcu par valsts īpašumu, vai arī rīkoties tāpat kā ar Doma baznīcu. Tagad Tieslietu ministrija sagatavojusi likumprojektu, kas paredz īstenot pēdējo variantu.

Luterāņi arī uzstāj, ka baznīcas ēka pienākas viņiem – no juridiskā un vēsturiskā viedokļa par to neesot nekādu šaubu. Beidzot tiekot skaidrībā par baznīcas īpašnieku varētu sakārtot dažādus tehniskos jautājumus, bet kultūras pasākumus turpinātu rīkot. Protams, reliģiski pasākumi gan būtu tikai luterticīgajiem. Nelielas pārmaiņas skartu arī tūristu apskatei izlikto ekspozīciju.

Par likumprojekta pieņemšanu vēl būs jālemj Saeimai.

Par Rīgas Svēto Pētera baznīcu plašāk TV3 ziņās plkst. 19:00!

Lasi vēl