Komentāri

Dokumenti, kuros Jānis Čakste, Gustavs Zemgals un Alberts Kviesis zvēr uzticību valstij, atrodas kādas ASV dzīvojošas privātpersonas rokās. Tagad tie izsoļu vietnē E bay tiek tirgoti par 30 tūkstošiem ASV dolāru. Augstās cenas dēļ pircējs tā arī līdz šim nav atradies. Vai Latvijai vajadzētu iesaistīties un mēģināt valsts vēstures liecību atgūt?

Jau vairākus gadus kāds mēģina atrast interesentu, kurš būtu gatavs nopirkt Latvijas valstij simboliski būtiskus dokumentus, proti, pirmo prezidentu – Jāņa Čakstes, Gustava Zemgala un Alberta Kvieša – parakstītus zvērestus būt uzticīgiem Latvijai. Pircējs tiek meklēts ne vien Latvijas turīgajās aprindās un starp valsts iestādēm, bet arī izsoļu vietnē E-bay. Lai lemtu kā rīkoties, Kultūras ministrijā tika sasaukta pat ārkārtas sanāksme.

Kultūras Ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns uzskata: ”Mums būtu svarīgi saprast, par ko te īstenībā ir runa un tad tālāk runāt par to, kādiem vajadzētu būt nākošajiem soļiem.”

Pārdevējs, kas dzīvo Savienotajās Valstīs, par dokumentiem izsoļu vietnē prasa 30 000 ASV dolārus. Šāda summa esot neadekvāti augsta, patiesā dokumentu vērtība svārstoties no 2000 līdz 5000 dolāru, min kolekcionāri. Taču citi eksperti komentāros pagaidām ir skopi.

”Par to, ka šāda grāmata ir bijusi, šobrīd nav šaubu. Ir tiešām jautājums ir par viņu autentiskumu. Tiks meklēti ceļi, lai šo autentiskumu varētu noteikt, pārbaudīt un tad domāt, kā viņus varētu atgūt,” uzskata Latvijas Nacionālā arhīva vadītāja Māra Sprūdža.

Savukārt Jānis Garjāns uzskata:”Vai tas ir dāvinājums vai pirkšana daudz, un dažādi ceļi var būt. Šobrīt tāda atbilde, konkrēta risinājuma, kā Latvijā šis priekšmets varētu nokļūt, diemžēl vēl nav.”

Valsts iestādes no sākuma vēlas pārliecināties, ka dokumenti ir autentiski un tikai tad ir gatavas lemt par tālāko rīcību. Kad varētu būt kāda skaidrība, atbildes nav.

Tikmēr šaubu par dokumentu autentiskumu nav cilvēkam, kurš tos redzējis dzīvē. Zinātājs, kurš vēlējās palikt anonīms, LNT Ziņām sacīja, ka prezidentu zvērestus pārdošanā izlicis kāds Amerikas latvietis. Savukārt vēsturnieks Antonijs Zunda saka uzskata, ja pārdevējam ir latviskas saknes, viņš varētu dokumentu valstij uzdāvināt.

Vēsturnieks Antonijs Zunda:
Es varbūt moralizēju, bet, ja tam cilvēkam ir latviskās saknes un tā tam vajadzētu būt, ja tur nav kaut kāda tirgošanās kolekcionāru vidū notikusi jau kārtējā, viņš jau varēja labu žestu izdarīt un pasniegt, sakarā ar simtgadi šos dokumentus uzdāvināt.

Otra iespēja dokumentu atgūt būtu, ja to nopirktu kāds turīgs vietējais un valstij uzdāvinātu. Taču pirkt prezidentu zvērestus par nodokļu maksātāju naudu būtu izšķērdība.

”No šī saturiskā un faktoloģiskā viedokļa skatoties, šāda summa nav adekvāta. Ja šī summa būtu 50 dolāri, tad droši vien Nacionālās vēstures muzejs sen būtu sasaistījies ar šo cilvēku, kam pieder šie dokumenti, un būtu nopircis,” norāda Vēsturnieks Antonijs Zunda.

Visticamāk, vēsturiskos dokumentus sev līdzi trimdā uz Ameriku aizvedis kāds toreizējais prezidenta kancelejas darbinieks. Tādā veidā valsts īpašums kļuvis par privāto. Eksperti lēš, ka pēc tik ilga laika valstij censties pierādīt savas tiesības uz dokumentu būtu pārāk sarežģīti. Turklāt pašreizējais dokumentu īpašnieks, baidoties no pārmetumiem un pat represijām, varētu no redzesloka vispār nozust.

Lasi vēl