“Vai Latvija grib dzīvot mūžīgi ar šo dīvaino statusu?” Saeimā karstas debates par jaundzimušiem nepilsoņiem

9 komentāri

No nākamā gada nepilsoņa statusu jaundzimušiem bērniem vairs nepiešķirs. Lēmumu, atbalstot bijušā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa sagatavoto likumu, ceturtdien pieņēma Saeima. Par priekšlikumu notika karstas debates. Lai gan izmaiņas, piemēram, nākamgad attieksies tikai uz nedaudz vairāk kā desmit jaundzimušajiem, kuru vecākiem nu būs jāizlemj – atvasei izvēlēties Latvijas vai citas valsts pilsonību.

Uz galīgo lasījumu likumprojektam bija iesniegti tikai daži priekšlikumi no Nacionālas apvienības, kas rosināja atteikties no ieceres pārtraukt nepilsoņa statusu piešķiršanu bērniem, jo tas būšot bīstams precedents. Izcēlās debates, jo likumprojekta atbalstītāji aicināja pārtraukt jaundzimušo šķirošanu, atgādinot, ka nepilsoņu statusu savulaik ieviesa kā pagaidu risinājumu – bijušajiem PSRS pilsoņiem.

“Mēs vienkārši pildīsim Krievijas ārpolitikas mērķus un radīsim pirmo precedentu automātiskas pilsonības piešķiršanai nepilsoņiem. Es aicinu šo bezjēdzīgo priekšlikumu noraidīt,” sacīja deputāts Jānis Dombrava (NA).

“Tie bērni, kas piedzims pēc 1. janvāra, būs dzimuši gandrīz 30 gadus pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Es aicinu jūs uzticēties atjaunotajai Latvijas valstij un tās spējai piesaistīt sev šos bērnus,” norādīja deputāte Marija Golubeva (AP).

“Jautājums nav par vecākiem, vai tiem 10-15 bērniem. Jautājums – vai Latvija grib dzīvot mūžīgi ar šo dīvaino statusu. Jūsuprāt, tas saliedē sabiedrību?” vaicāja deputāts Andrejs Judins (JV).

Beigu beigās, “pret” balsojot tikai Nacionālās apvienības un Jaunās konservatīvas partijas deputātiem, bijušā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa rosinātais likumprojekts guva pārliecinošu Saeimas atbalstu. Līdz ar to no nākamā gada 1. janvāra nepilsoņu statuss jaundzimušiem bērniem vairs netiks piešķirts.

Viņi varēs saņemt tikai Latvijas vai kādas citas valsts pilsonību. Ka liecina PMLP dati, šogad nepilsoņu statuss ticis piešķirts 13 bērniem. Kopumā Latvijā ir nedaudz vairāk kā 220 000 nepilsoņu.

9 komentāri