“Vai kukaiņi ir mainījušies?” Slimnīcās nonāk cilvēki ar kukaiņu kodumiem

0 Komentāru

Siltais laiks labvēlīgs izrādījies dažādiem kukaiņiem. Slimnīcās pēdējo nedēļu laikā nogādāti vairāki cilvēki, kuriem alerģiskas reakcijas radušās tieši pēc kukaiņu kodumiem.

Rīdzinieces Aijas mazmeitai nesen iedzēla nezināms kukainis. Koduma vieta tik stipri uzpampa, ka pārbijušies vecāki aizveda meiteni uz slimnīcu.

Aija
rīdziniece

Milzīgs uzpampums kājai. Mēs vispār domājām, ka tur locītava ir traumēta. Bet patiesībā tas bija tikai kodums. Dakterīši slimnīcā teica, ka viņiem tādi desmitiem bērnu dienā. Acīmredzot tie kukaiņi kaut kādi apindēti ir.

Kukaiņi esot tādi paši, kā līdz šim, skaidro entomologi. Tomēr šogad to esot vairāk, nekā parasti. Piemēram, jau ir savairojušies dunduri.

Tiek prognozēts, ka arī lapseņu būšot ievērojami vairāk un tās savu populācijas pīķi sasniegs ātrāk – jau jūlija beigās. Dunduri, odi, mušas ir barības bāze lapseņu kāpuriem. Savukārt pieaugušas lapsenes tīko pēc kā salda.

Īpaši uzmanīgiem jābūt tiem, kuri mēdz brīvā dabā kaut ko ēst vai dzert. Ēdiens un dzēriens piesaista lapsenes un citus kukaiņus.

Sezonas vidū Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests saņem vidēji trīs šādus izsaukumus dienā. “Ātrie” ir jāsauc tad, ja kukainis ir iedzēlis rīklē, lūpā, kaklā un sapampums var aizsprostot elpceļus. Ļoti bīstama ir arī alerģiska reakcija.

Aleksejs Višņakovs
RAKUS Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs

Tā ir ādas tūskainība, apsārtums, izteikta nieze, mēles lūpu plakstiņu tūska, sejas tūska, apgrūtināta elpošana, tās ir pazīmes, kuras liecina par to, ka ir ģeneralizēta reakcija uz kukaiņa kodumu un vajadzīga speciāla palīdzība.

Bet arī parasts kukaiņa kodums var sagādāt diezgan lielu diskomfortu. Kā to mazināt?

Diāna
rīdziniece

Vecās metodes: aukstu zemi pielikt vai kāpostlapas.

Anta
rīdziniece

Man vienreiz iekoda lapsene, tad man vienkārši lika šņabja kompresi. Es nezinu, kas ir jādara pareizi.

Aleksejs Višņakovs
RAKUS Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs

Tā ir tūska. Ja tur tuvumā ir asinsvads, tur var būt līdzīgi tā kā asins izplūdums vai zilums ap šo te koduma vietu. No tā nevajadzētu ļoti baidīties. Tad vajag pielikt aukstumu pēc iespējas ātrāk, ja tā ir roka vai kāja, tad to var turēt uz augšu, lai tūska būtu mazāka.

Ārstu skatījumā, kopumā iedzīvotāji palikuši jūtīgāki pret kukaiņu indi, it sevišķi – sievietes, kas pēc mediķu palīdzības vēršoties desmit reizes biežāk nekā vīrieši.

0 Komentāru