Vai jaunizveidotais Saeimas Analītiskais dienests var plūkt pirmos “darba augļus”? Vērtē eksperti

Pievienot komentāru

Lai uzlabotu Saeimā pieņemto likumu kvalitāti, parlamentā pirms diviem mēnešiem izveidots īpašs Analītiskais dienests. Ko tas jau paspējis paveikt šajā laikā , skaidroja LNT Ziņas.

Uzlabot Saeimas pieņemto likumu kvalitāti – tāds bija mērķis, kādēļ parlaments lēma izveidot jaunu struktūrvienību – Analītisko dienestu. To kopš 22. marta vada bijusī Izglītības un zinātnes ministrijas darbiniece.

Inese Grumolte-Lerhe,
Saeimas Analītiskā dienesta vadītāja

Likumdevējam visbiežāk ir jāpaļaujas uz to ekspertīzi, kas nāk no izpildvaras un tas ir viens no mīnusiem tā darbā, tam ir nepieciešama vietēja ekspertīze.

Intervijā LNT raidījumam “900 sekundēm” dienesta vadītāja arī atzina, ka līdz jūnijam dienests apņēmies izstrādāt kārtību, kādā tas izvērtēs Saeimas Prezidija un frakciju padomes pieprasījumus pēc pētījumiem un sniegs atzinumus par iespējām tos īstenot. Līdz šim neviens spēkā esošs likums vai vēl topošs likumprojekts nav analizēts, taču kopš maija sākuma dienestā darbu sākuši trīs pētnieki.

Saeimas budžetā jaunās struktūrvienības izveidei šogad atvēlēti 99 500 eiro. Lai arī dienesta nolikums paredz iespēju konkrētiem pētījumiem piesaistīt ekspertus no malas, atsevišķs finansējums tam šogad nav ieplānots. Tas nozīmē – dienestam sākotnēji, visticamāk, būs jākoncentrējas uz darba kvalitāti, nevis kvantitāti. Tāpat vēl nav skaidrs, vai dienesta pētījumi būs publiski pieejami.

Jānis Volberts
Sabiedrības par atklātību “Delna”

Viņam nav jābūt, jāskatās katrs likumprojekts, bet svarīgākajiem valdības rīcības plānā noteiktiem virzieniem – ēnu ekonomiku, uz kaut kādām citām lietām, kas ir TOP svarīgākās.

Tikmēr “Providus” pētniece uzskata, ka dienesta nelielajai komandai ar saviem padomiem vajadzētu sniegt palīdzīgu roku deputātiem tieši ikdienas darbā, bet pamatīgus pētījumus veikt jau piesaistot ekspertus no malas.

Tāpat domas dalās par to, cik veiksmīgs ir dienesta iešūpošanās periods, kurā reālais darbs – konkrētu dokumentu analīze – vēl nemaz nav sākta.

Tomēr eksperti ir vienisprātis – ļoti daudz būs atkarīgs no jaunās dienesta vadītājas vēlmes un spējas izveidot tik tiešām analītisku, nevis formālu padomdevēju deputātiem.

Video