Vai izdosies aizliegt bīstamo bisfenolu A?

1 komentārs

Cīņā par kancerogēnā bisfenola A aizliegšanu parakstījušies jau teju 8000 iedzīvotāju, taču vēl aptuveni 2000 balsu trūkst, lai ierosinājumu iesniegtu Saeimā. “Manabalss.lv” iniciatīvas autori, mediķi un zinātnieki aicina cilvēkus iesaistīties un, domājot par savu veselību, novest bisfenola A aizliegšanu līdz galam.

Mūsdienās ir attīstītākā medicīna visas cilvēces vēsturē, taču kāpēc nāvējošo slimību skaits nemazinās? Ar šādu jautājumu iniciatīvas autori aicina iedzīvotājus aizdomāties par kaitīgo bisfenolu A, kas visbiežāk sastopams pārtikas plastikāta iepakojumos.

Ārste Ilze Aizsilniece bisfenola A kaitīgajai ietekmei seko līdzi jau divpadsmit gadus. Mediķe skaidro, ka, minēto mākslīgo hormonu uzņemot pārāk daudz, būtiski paaugstinās risks attīstīties vēža šūnām, kā arī citām veselības problēmām.

Ilze Aizsilniece
Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente

Vislielākie cietēji ir vīrieši, ir ietekme gan uz reproduktīvo veselību, gan spējai radīt pēcnācējus, pieaug varbūtība saslimt ar prostatas audzēju vīriešiem.

Jaunākie pētījumi liecina, ka arī smadzeņu sinapses cieš bisfenola ietekmē, rezultātā paaugstinās demences risks. Ķīmiķis, profesors Ivars Kalviņš piebilst, ka ne tikai plastmasā ir bisfenols, bet īpaši daudz tas ir kases čekos ar termopapīru.

Vēl profesors izskaidro, kā atpazīt kaitīgo plastmasu. Marķējums parasti ir uz etiķetes vai arī uz trauka, iepakojuma malas – iepakojums, uz kura trīsstūrītī, otrajā pusē vai uz etiķetes uzrakstīts PC vai arī bez PC, bet ar trīsstūrītī iekšā 7 nozīmē, ka šis materiāls, visticamāk, saturēs šo te polikarbonātu, bisfenolu A .

Ik gadu pasaulē Bisfenolu saražo aptuveni četrus miljonus tonnu un pievienojot plastmasai tā iegūst caurspīdīgumu un tiek padarīta izturīgāka. Tāpēc uzņēmējiem to ir izdevīgi ražot un šo procesu pārtraukt iespējams vien pārtraukt ar aizliegumu.

Ivars Kalviņš
ķīmiķis, LZA biedrs

Atteikties no tiem principā ir tiešām problemātiski, bet neiespējami tas nav, ja mēs gribam nodrošināt sabiedrības dzīves kvalitāti.

Japānā un arī Francijā bisfenols pārtikas iepakojumā jau ir aizliegts. Arī pārējā Eiropas Savienībā 2020. gadā tiks aizliegts izmantot bisfenolu saturošos kases čekus. “Manabalss.lv” iniciatīvas līdzautore Ilze Roze norāda, ka aizliegt bisfenolu plastmasas iepakojumos ir jāizlemj Latvijas iedzīvotājiem pašiem, jo Eiropas Komisija to nedarīs.

Ilze Roze
“Manabalss.lv” iniciatīvas līdzautore

Pilnībā aizliegt pārtikas ražošanā traukus, kas ir kaitīgi, lai iepakotu pārtiku tajos, kas nesaturētu bisfenolu A, jo ir alternatīvas, piemēram, Francijā un Japānā pilnībā šie trauki ir aizliegti.

Ar 10 000 balsu apliecinātais aicinājums tiks iesniegts Saeimā, un iniciatīvas autori ir visai optimistiski par deputātu lēmumu, jo bisfenola kaitīgumu zinātnieki apstiprinājuši ar vairāk nekā 130 pētījumiem.

1 komentārs