Vai esam drošībā? Pēdējo gadu lielākie spridzināšanas gadījumi Latvijā

1 komentārs
Vai esam drošībā? Pēdējo gadu lielākie spridzināšanas gadījumi Latvijā
Foto: LETA

Trešdien nograndušais sprādziens Piņķos licis aizdomāties par iedzīvotāju drošību šajā ziņā. Degpunktā apkopoja pēdējo gadu apspriestākos notikumus.

Tie, kuri ziņo policijai par spridzekļiem tiesās, stacijās, skolās un lielveikalos, kā likums, ir vilktus zvanītāji, un parasti reāli sprādziena draudi neeksistē. Īsti spridzinātāji ar konkrētu mērķi šādām muļķībām laiku netērē, un, kad spridzina, tad dara to pa īstam.

Trešdien Piņķos nograndušā sprādziena izmeklēšana uzticēta Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes pirmajai nodaļai, kas nodarbojas ar slepkavību novēršanu un izmeklēšanu. Un šis ir viens no retajiem sprādzieniem, kas saistīts ar kādām kriminālām darbībām – proti, slepkavības mēģinājumu vai centieniem iebiedēt nevēlamu personu. Degpunktā nolēma atskatīties, cik tad daudz noziedzīgu nodarījumu paveikts, izmantojot sprāgstvielas pēdējo pāris gadu laikā, un, izrādās, to nemaz nav tik daudz.

Bankomāta spridzinātāji

Viens no visskaļākajiem pēdējā laika sprādzieniem gan tiešā, gan pārnestā nozīmē noticis pagājušā gada 1. decembrī Bolderājā, Gaigalas ielā pie dzelzceļa, kur kāds ugunsdzēsējs kopā ar diviem domu biedriem devies spridzināt Swedbank bankomātu, taču pa ceļam sprāgstošā ierīce detonējusi – viens vīrietis gājis bojā, bet jau pieminētais ugunsdzēsējs palicis bez kājas, savukārt trešais līdzdalībnieks aizmucis, taču vēlāk tika noķerts.

Eksplozija Jaunciema kapos

Pagājušā gada marta beigās eksplozija nogranda Jaunciema kapos. Tur bojā gāja kāds vīrietis gados, kurš kopā ar savu kundzi uzkopa kapu kopiņu. Neveiksmīgi ar grābekli aizķerot spridzekļa detonatoru – iespējams, kādu stieplīti, notika eksplozija. Policija īsi pēc notikušā aizturēja jaunu vīrieti – Vitāliju Demčuku, kurš vēl joprojām bez tiesas tiek turēts apcietinājumā.

Sprādziens Palmu ielā

Vēl kāds gadījums, kad eksploziju radījusi paštaisīta ķīmiska viela vai munīcijas pārpalikumi, noticis Rīgā, Palmu ielā, pagājušā gada oktobrī. Sprādzienā piektā stāva dzīvoklī smagi cietis cilvēks un gandrīz sagrauta daudzdzīvokļu māja.

Gāzes balona spridzeklis Stendes ielā

Tīšuprāt uzlaist gaisā mājas iemītniekus un, visticamāk, arī pats sevi vēlējies arī kāds vīrietis vārdā Sergejs. Tas notika 2014. gada 3. septembrī Rīgā, Stendes ielā. Viņš savā dzīvoklī uzmeistarojis no gāzes balona sprāgstierīci, un pats palicis eksplozijas epicentrā, taču izdzīvojis un tiks tiesāts.

Nopietnas eksplozijas Vidzemē

Nevar nepieminēt arī divas nopietnas eksplozijas Vidzemē, kur ar ilgāku laika intervālu, bet, visticamāk, uzdarbojušies vieni un tie paši spridzinātāji, kuri vispirms pagājušā gada 1. martā iznīcinājuši bankomātu Strenču centrā, bet jau nedaudz vēlāk pagājušā gada maijā “uzlaiduši gaisā” bankomātu Liepas pagastā.

Lielākajā daļā gadījumu, kur notikušas spridzināšanas, vainīgie nav noskaidroti, taču reizi pa reizei policijai trāpās kāds ķēriens, ar ko palepoties. Piņķu spridzināšanas atklāšana noteikti būs pierādījums policijas slepkavību izmeklēšanas nodaļas varēšanai vai nevarēšanai.

Foto

Video