Vergi vai mīļdzīvnieki – vai dzīvnieku izmantošana Rīgas cirkā ir ētiska?

1 komentārs
Vergi vai mīļdzīvnieki – vai dzīvnieku izmantošana Rīgas cirkā ir ētiska?
Foto avots: Rīgas cirks

Cirkā dzīvnieki ir kļuvuši par vergiem un cietumniekiem, uzskata dzīvnieku aizstāvji. Tikmēr cirka vadība akcentē, – dresūra iespējama tikai ar mīlestību, un arī lielie dzīvnieki ir kļuvuši par cilvēku mīļdzīvniekiem. Uzskati ir dažādi, un portāls Skaties.lv apkopojis viedokļus jautājumā. Nepaliec vienaldzīgs – lasi un izsaki savu viedokli!

Pēdējā laikā protestētāju aktivitātēm pie Rīgas cirka kļūstot par teju regulāru pasākumu, pieaugusi sabiedrības interese par to, vai Rīgas cirkā būtu jāizmanto dzīvnieki. Ko par to saka pati Rīgas cirka direktore, Latvijas Universitātes zooloģijas eksperte, dzīvnieku aizstāvju organizācijas vadītājs un valsts institūcija – Dabas aizsardzības pārvalde?

Piedāvājam Tev noskatīties video, kā Rīgas cirkā mīt Ukraiņu mākslinieku Veronikas un Oleksija Pinko 11 lauvu puikas un Oleksandra Orlova krokodili!

Lolita Lipinska, Rīgas cirka direktore:

Dzīvnieki, kuri ir dzimuši cirkā vai zooloģiskajā dārzā jau vairākās paaudzēs – tie ir dzīvnieki, kuri dzimuši un atrodas ļoti šaurā, cilvēku pārpildītā teritorijā. Cilvēki ar šiem dzīvniekiem un dzīvniekiem pasaulē kopumā ir atņēmuši viņu dabisko vidi pēc būtības – viņiem pat nav, kur atgriezties. Par dzīvniekiem, kuri ir dzimuši nebrīvē, ir atbildīgi cilvēki. Cilvēki paši priecājas par šiem dzīvniekiem, kas ir cilvēku sabiedrībā – cik viņi ir gudri! Kaķis iet uz izlietni, un suns prot atvērt durvis, pērtiķi prot apsmērēt sviestmaizi. Mēs priecājamies par to, un zināmā mērā tā ir kaut kāda dzīvnieku evolūcija. Un šo dzīvnieku nevar ārpusē izlaist. Piemēram, suņi un kaķi ir pieradināti pirms vairākiem tūkstošiem gadu, daudz agrāk nekā ir domesticēti ziloņi vai lauvas… Mūsdienu cirks nav tas vēsturiskais cirks, par kuru stāsta vēsturiskos romānos. Turklāt daiļliteratūru pēc būtības ir interesanti lasīt tikai to, kur kaut kas notiek. Tur, kur viss ir labi, to nav interesanti lasīt, tādēļ literatūra ir pilna ar negācijām. Ir grūti tam cīnīties pretī. Patiesībā dzīvnieks būtībā ir pieradināts kā mīļdzīvnieks.

Visu interviju ar L. Lipinsku varēsit lasīt nākamnedēļ portālā Skaties.lv!


Aivars Andersons, biedrība Dzīvnieku brīvība

Mēs uzskatām, ka dzīvnieku izmantošana izklaidei nav pieņemama jau šīs idejas pamatos. Nevar pamatot dzīvnieku izmantošanu nebrīvē, vēl jo vairāk to dresūru un cilvēku dominēšanu pār dzīvniekiem – mūsdienu sabiedrībā tā ir lieka, tas nav ētiski. Runājot specifiski par lauvām, uzskatu, ka nevienu dzīvnieku nevajadzētu izmantot cirkā, tostarp lauvas. Jautājums ir par labturību. Lauvas ir vieni no dzīvniekiem, kuru labturība ir sevišķi apgrūtināta. 4×2 metrus un 2×2 metrus lielos būros, kur dzīvnieki pavada lielāko daļu mūža, nav vide, kur dzīvnieks ir psiholoģiski stimulēts, saskarsme ar apkārtējo vidi ir nekāda – dzīvnieks ir vergs vai cietumnieks visa mūža garumā. Arī arēnā pavadītie brīži dresūras dēļ ne vienmēr ir patīkami.

Tatjana Zorenko, Latvijas Universitātes Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras asociētā profesore:
Nebrīvē dzīvniekiem nav tik slikti apstākļi, kā reizēm cilvēki domā. Sociāli dzīvnieki, kuri dzīvo barā [piemēram, lauvas – red.], diezgan labi dzīvo mākslīgos apstākļos, jo var kontaktēties ar cilvēkiem un citiem sugas brāļiem. Tāpēc galvenais, kam jābūt – labiem sanitārajiem apstākļiem. Ja nemoka dzīvniekus, tad neko īpaši sliktu tur neredzu. Turklāt dzīvniekus nevar apmācīt kādai rīcībai, ja viņi ģenētiski vai no dabas neprot to darīt. Dresūrā izmanto tādas iemaņas un uzvedības formas, kādas jau ir dzīvniekiem.

Visu profesores viedokli lasi šeit!

Gita Strode, Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore:
Ir atsevišķi Ministru kabineta noteikumi, kas attiecas uz cirka dzīvniekiem. Labturību uzrauga Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Cik man zināms, PVD nav konstatējis, ka Rīgas cirkā būtu kādi pārkāpumi. Standarts ir ievērots, un minimālajiem kritērijiem atbilst. Runājot par dzīvniekiem ieteiktajām pastaigām, ir jādomā reāli – vai jūs gribētu, ka māju tuvumā pastaigājas lauva? Vai Latvijas klimatiskie apstākļi, it sevišķi ziemā, ir piemēroti eksotisko dzīvnieku pastaigām? Pat ja cirks izveidotu speciālu vietu, kur dzīvniekus staidzināt, tuvumā esošo māju īpašnieki nebūtu sajūsmā. Tāpat ir jautājums, vai kāds šādu vietu veidos, un cik tas maksātu. Tad jau drīzāk būtu jāpiekrīt likvidēt cirku ar dzīvniekiem vispār, vai jāceļ cirks citā vietā – ārpus pilsētas.

1 komentārs