2 komentāri
Vai Daugavpili nākotnē atkal varētu saukt Dinaburga? Iedzīvotāju viedokļi šķiras

Kamēr Daugavpils teātra direktors un viņa domubiedri nākuši klajā ar ideju Daugavpilij atkal atgriezties pie tās sākotnējā nosaukuma – Dinaburga, portāla Skaties.lv aptaujāto iedzīvotāju vidū viedokļi ir atšķirīgi – ir tādi, kas atbalsta šo ideju, bet ir arī tādi, kuri uzskata šādu soli par muļķību.

Jau ziņojām – Latvijas otro lielāko pilsētu Daugavpili sašūpojis ierosinājums pilsētu atkal nodēvēt par Dinaburgu. Ar šādu ierosinājumu klajā otrdien, 4. oktobrī, nācis Daugavpils teātra direktors Oļegs Šapošņikovs.

PAR Dinaburgu

Šīs idejas atbalstītāju vidū ir arī latviskā krodziņa Artilērijas Pagrabi īpašnieks Andrejs Faibuševičs. Viņš uzskata, ka Dinaburgas nosaukuma atjaunošana “pilnīgi noteikti ir ļoti nopietni apspriežams jautājums”.

“Lai atbrīvotos no nevajadzīgām emocijām šajā jautājumā, pirmais, ko es ieteiktu jebkuram – pamēģiniet vairākas reizes ātri izrunāt pašreizējo nosaukumu – Daugavpils. Drīz vien nonāksiet pie secinājuma, ka 99% gadījumu Jūs sakāt vai nu Daugopils vai Daugaupils, kas skan, atvainojos – stulbi. Man, kā daugavpilietim mūža garumā šis fakts vienmēr ir uzdzinis zināmu depresiju. Paradoksāli, bet jaunizveidotā, latviskā varianta autori 20-jos gados radīja pilsētas nosaukumu, kas ir viegli izrunājams pareizi tieši krievu, nevis latviešu valodā.

Savukārt Dinaburga ir viegli izrunājams, skanīgs un varētu pat teikt – majestātisks vārds, kā daudzām Eiropas pilsētām. Starp citu, vācu un poļu kartēs joprojām Daugavpili var sastapt ar nosaukumu Dynaburg,” norāda Faibuševičs.

Turklāt Faibuševičs norāda, ka “sekojot Latgales latviešu valodas atdzimšanas tendencēm, iespējams, ka atjaunotais nosaukums varētu būt Dynaburga, kļūstot par pirmo oficiālo vietas nosaukumu, kas iekļauj no literārās valodas alfabēta pazudušo burtu “y”.”

Kā vēl viens arguments “par” Daugavpils nosaukuma maiņu tiek minēta pilsētas starptautiskā atpazīstamība. “Esmu 13 gadus strādājis globālā starptautiskā kompānijā, un vienmēr novēroju cik lielas grūtības maniem kolēģiem visā pasaulē bija izrunāt vai pat sadzirdēt no kādas tad pilsētas es nāku. Tas patiešām bija nomācoši. Taču esmu pārliecināts, ka nosaukumu Dinaburga gan nenāktos atkārtot trīsreiz,” saka Artilērijas Pagrabu īpašnieks.

Tāpat viņš uzskata, ka “nav izslēgts, ka vēsturiskā nosaukuma atjaunošanai varētu būt nozīmīga vienojoša loma pilsētas sabiedrībā, liekot aizdomāties par savām īstajām saknēm – latviešu, lietuviešu, poļu, baltkrievu, vācu un žīdu, nevis atgremot mītus par krievu okupācijas laika “sasniegumiem”.”

“Droši vien, apspriešanas gaitā gaismā nekavējoties izlīdīs visvisādas, lētas popularitātes alkstošas rusifikatoru un citu Saskaņas atvasinājumu bandas, kas sāks sabotāžas vai politiskā kapitāla pelnīšanas kampaņas. Piemēram, šādas organizācijas varētu pieprasīt pilsētas referendumu par nosaukuma maiņu, un gandrīz droši, ka kā variantu rosinās apkaunojošā “Dvinskas” nosaukuma atjaunošanu, ko savulaik, nerēķinoties ne ar ko, pilsētai uzspieda krievu cars totālās rusifikācijas politikas laikā. Un laikā, kad valsts līmenī tiek demonstrēta totāla mazspēja tikt galā ar Krievijas hibrīdkara uzspiesto propagandu, es nedotu ne pieci, ka Daugavpils “dvinskotāji” negūst pat ļoti lielu atbalstu. Tādēļ valsts un pašvaldības līmenī būtu stingri jāpieturas pie principa, ka process nedrīkst kļūt vēsturiski netaisnīgs un valsts intereses diskriminējošs,” pauž Faibuševičs.

PAR Daugavpili

Tikmēr vietējā laikraksta Latgales Laiks galvenās redaktores vietniece Linda Kilevica pauž pretēju viedokli – viņa uzskata, ka Daugavpilij jāsaglabā šā gadsimta divdesmitajos gados iegūtais nosaukums.

“Daugavpilij ir bijuši vairāki vēsturiskie nosaukumi, tāpēc neredzu aktuālu vajadzību atgriezties pie viena no tiem, kas bijis tipisks savam, sen aizgājušam laikam. Pilsētas vārds ir ļoti labskanīgs, precīzs un atbilstošs, kā arī iekļaujas veiksmīgā toponīmu izveides tradīcijā Latvijā – mums ir arī Jēkabpils, Ventspils, Valdemārpils… Latvijā ir upe Daugava, nevis Dina, un tās nosaukumam ir piesaistīts pilsētas vārds. Man tiešām negribētos atkal redzēt Latvijas kartē Dinaburgu, Libavu, Mītavu, Vendeni vai Marienburgu,” norāda Kilevia. “Lai nu šie retro nosaukumi mārketinga apsvērumu dēļ paliek alus pudeļu etiķetēm. Vēl gribu piebilst, ka arī no valsts budžeta lietderīgas tērēšanas viedokļa pilsētas pārdēvēšana prasītu lielus neracionālus tēriņus. Kaut vai visu uzņēmumu un iestāžu pārreģistrācija vien izraisa šausmas,” argumentē Kilevica.

Līdzīgs viedoklis ir vietējās Daugavpils skolas skolotājai, kura vēlējās savu viedokli paust anonīmi. “Daugavpils ir viena no senākajām Latvijas pilsētām, kas laika gaitā ir piedzīvojusi vairākas nosaukuma maiņas. Lai arī cik skanīgi nebūtu šie nosaukumi, katrs no tiem raksturoja to varu/valsti kuras sastāvā atradās Latgale. Daugavpils vārds pilsētai tika piešķirts 1920.gadā un ir saistīts ar Latgales atbrīvošanu no padomju varas un Latvijas valsts neatkarības iegūšanu.
Manuprāt, pilsētas nosaukuma izvēli nevajadzētu noteikt tā labskanība vai personīgās simpātijas. Tas, ka PSRS laikos pilsētas nosaukums tika saglabāts, nepadara to par kvalitatīvi sliktāku. Savukārt, asociācijas katram pilsētniekam ir savas un, piemēram, jaunā paaudze vairs neizjūt padomju “piegaršu” pilsētas nosaukumā,” pauda skolotāja. Komentējot idejas autoru pausto par to, ka Daugavpils vārds ir grūti izrunājams, viņa min – “ja pilsētas nosaukums ir par sarežģītu ārzemju tūristiem, tad domājams, ka viesiem no Āzijas zemēm būtu vienlīdz grūti izrunāt gan Daugavpils, gan Dinaburgas vārdu””.

Foto – Daugavpils cietoksnis:

TOP komentāri

 • AK
  +29 +28 -1

  AK

  Lai gan Daugavpils ir jauns nosaukums, tomēr tas ir radies uz vecā nosaukuma "Daugpiļs" pamata. Principā gan "Dünaburg", gan "Daugavpils" abi ir tulkojumi no latgaļu/sēļu valodas, tikai viens ir tulkojums vāciski un otrs - tulkojums latviski. Vai pašlaik vācu valoda Latvijā būtu tik aktuāla kā agrākajos gadsimtos - ļoti šaubos.

  Sakarā ar rakstā skarto labskanības tēmu (laikam domāta angļu valoda) - latgaliskais variants DAUGPIĻS ārzemniekiem ir vieglāk izrunājams. Esam to pārbaudījuši praksē ar britu dzimtvalodniekiem, kuri savulaik viesojās Daugavpilī. Tātad, kad ir vajadzīgs, īsuma labad var mierīgi lietot latgalisko variantu DAUGPIĻS (angliski: DAUGPILS).
 • AGedroics
  0 0 0

  AGedroics

  Tiešām jābūt galīgi nodzērušam pēdējās prātiņa paliekas, lai slavētu DINABURGU, vienlaikus nosodot DVINSKU.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl