Vai britu politiķi deportēs latviešu imigrantus?

43 komentāri
Vai britu politiķi deportēs latviešu imigrantus?

Apvienotajā Karalistē, kur viesstrādnieki ilgu laiku bija kā ekonomikas glābēji, jo darīja tos darbus, ko paši briti vairs negrib darīt, tagad arvien biežāk tiek dēvēti par sociālās un veselības sistēmas parazītiem, kā arī pabalstu tūristiem.

Gan politiķi, gan sabiedrība arvien krasāk nostājas pret iebraucējiem un pret līdzšinējo imigrācijas politiku. LNT TOP10 šonedēļ devās uz Latvijas emigrantu lielāko meku Lielbritāniju – ko saka tie politiķi, kas gatavojas Austrumeiropas viesstrādniekiem dot pārejas laiku, lai savāktu mantiņas un labprātīgi dotos mājup, un ko par šādu britu klimata maiņu saka paši latvieši?

Latviešu imigrantu tēlam Lielbritānijā krīze. Pēdējo gadu laikā britu mediji mūs portretējuši kā kriminālnoziedzniekus, fiktīvo laulību organizētājus; aiz poļiem kā otrus lielākos dzērājšoferus, ka britu policija izmisumā pat izveidoja plakātus latviešu valodā. Tāpat mēs tur esam cilvēku tirgotāji – pašu tautiešu paverdzinātāji un apkrāpēji. Bet kopš vasaras Lielbritānijas skatītākajā BBC seriālā EastEnders ir latvieša tēls, kuram piedēvētas blēža un shēmotāja īpašības. Tomēr austrumeiropiešiem, tostarp latviešu imigrantiem visnepatīkamākā ir piedēvētā slava kā pabalstu izmantotāji.

LNT TOP10 ir ieradies Anglijas ziemeļrietumu piejūras pilsētā Sautportā, kurā notiek par radikālu uzskatītās partijas UKIP konference.

Pret imigrāciju un pret imigrantiem no Austrumeiropas noskaņotā Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas jeb UKIP bieži vien piemin latviešus kā veselības aprūpes un sociālās sistēmas parazītus, un arī tādus, kas atņem darbu britiem.

Vēl pirms pieciem gadiem daļā pašu britu UKIP bija margināla partija ar rasistiskām iezīmēm, un atzīt, kas esi šīs partijas atbalstītājs, skaitījās teju vai pašam uzspiest rasista zīmogu. Taču britos tolerance pret poļu, lietuviešu, latviešu, rumāņu un bulgāru imigrantu skaitu ir lūzusi. Tagad partijas popularitāte ir tik ļoti strauji augusi pēdējos divos gados, ka vairākās pilsētās uzvarētas pašvaldību vēlēšanas, iegūtas vietas Eiropas Parlamentā. Nākamgad UKIP ir lielas izredzes iekļūt Lielbritānijas parlamentā.

Sakot – Mēs pirmajā vietā liksim britu sabiedrību – UKIP konferencē skan aplausi.

Partija uzstāj uz bezierunu izstāšanos no Eiropas Savienības, lai tad varētu šķirot, kam ļaut un kam neļaut iebraukt. Iecerēts gada laikā ielaist tikai konkrētu skaitu konkrētu profesiju imigrantus.

UKIP Eiropas Parlamenta deputāts Pauls Nutāls:
Es neesmu teicis, ka man nepatīk mazkvalificēti latvieši. Kas man nepatīk, ir nekontrolēta masu imigrācija, kad cilvēki brauc atņemt darbu pašiem britiem. Mums ir jādod darbs mūsu pašu pilsoņiem. Pretējā gadījumā mūsu sociālo pabalstu izmaksas turpinās augt.

Uz LNT TOP10 pretargumentu, ka, iespējams, daudzi briti nevēlas nemaz strādāt antisociālas stundas mazkvalificētos un monotonos darbos, UKIP to sauc par britu uzņēmēju izdomātām muļķībām, lai tikai nebūtu jāpaceļ alga, jo tikai par lielāku algu šos darbus darītu paši briti.

UKIP Eiropas Parlamenta deputāts Pauls Nutāls:
Ja ir tāda nekontrolēta masu imigrācija kā Eiropas Savienībā, tas uz leju nospiež algas. Austrumeiropieši ir gatavi strādāt par minimālo algu. Uzņēmumi tad vairs nealgo vietējos britus. Mums ir pārāk daudz imigrantu.

 

UKIP nodaļas Hejvudā un Midltonā vadītājs Džons Biklejs:
Ja es dzīvotu Austrumeiropā ar simts vai divsimt eiro mēnesī, es būtu pirmajā autobusā emigrēšanai uz Angliju, lai strādātu un iegūtu pabalstus, taču man kā britam ir nepieņemami, ka austrumeiropiešu nabadzības mazināšanas dēļ zaudētājiem ir jābūt mums pašiem britiem. Imigrantu dēļ algu kāpums ir apstājies un bezdarbs britu vidū ir liels.

Ja UKIP īstenotu savu imigrācijas politiku, kādas kvalitātes latviešus viņi vēlētos redzēt šķērsojam robežu, partijai šobrīd īstas atbildes nav.

UKIP nodaļas Hejvudā un Midltonā vadītājs Džons Biklejs:
Es nedomāju, ka mēs tagad taisīsim sarakstu, lūk, šeit ir saraksts ar desmit prasmēm. Ir jāsaprot, ka biznesa dēļ mums ir jābūt elastīgiem. Ir jāpiesaista pareizās prasmes. 

Novembra vidū Lielbritānijā izcēlās skandāls, kad viens no UKIP biedriem Ročesteras pilsētā, turklāt būdams parlamentārais kandidāts, politiskajā diskusijā lika noprast – ja UKIP nāks pie varas, tad imigrantiem no Austrumeiropas būs dots limitēts laiks pašiem labprātīgi savākt mantas un braukt atpakaļ uz savām valstīm.

ITV Meridian: Kas notiktu, ja mēs izstātos no Eiropas Savienības? Kas notiktu piemēram ar poļu santehniķi, kurš dzīvo Ročesterā. Vai viņš drīkstētu palikt, vai viņa vajadzētu braukt atpakaļ?
Marks Rekless (Mark Reckless), UKIP:  Es domāju, ka mums vajadzētu ieviest pārejas periodu, un es domāju, ka mums vajadzētu cilvēkiem, kuri šeit jau ir, piešķirt darba atļaujas limitētam laika periodam.
ITV Meridian: Atvainojiet, ja šeit ir poļu santehniķis, kuram, piemēram, ir māja, ģimene ar bērniem, kuri iet vietējā skolā, vai jūs viņu ar ģimeni deportēsiet atpakaļ?
Mark Reckless, UKIP: Es domāju, ka cilvēki, kuri šeit ir dzīvojuši ilgu laiku un jau integrējušies šādā veidā, mums vajadzētu pret viņiem tad izturēties ar līdzjūtību.

Drīz pēc tam Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas vadība taisnojās, ka izteikumi esot pārprasti. Tamdēļ LNT TOP10, esot Anglijā partijas konferencē, interesēja pats būtiskākais – ko UKIP iesāktu ar Lielbritānijā jau dzīvojošajiem 3 miljoniem imigrantu no Eiropas Savienības, kuru starpā 64 tūkstoši pēc jaunākās statistikas ir latviešu.

UKIP Eiropas Parlamenta deputāts Pauls Nutāls: 
Pilnīgi nekas ar viņiem nenotiks, protams, viņi te paliks dzīvot, viņi ir kļuvuši par daļu no sabiedrības, viņi strādā smagi, viņiem ir bērni, kuri integrējušies tik ļoti, ka drīzāk palikuši par britiem. Viņiem neviens neliks braukt mājās. Bet es gribu stingri pateikt – ja UKIP veidos valdību, tad Lielbritānija vairs nebūs sociālo pabalstu galamērķis. Tas tiks pārtraukts nekavējoši.

UKIP gan apgalvo – sociālais atbalsts pienāksies visiem iebraucējiem, kas godprātīgi strādās un maksās nodokļus. Un tieši šajā jautājumā daudz radikālāks par radikāli uzskatīto UKIP izrādās ir pats Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons. Viņš sācis vairāksolīšanu, lai izpatiktu britiem, kuriem savukārt nepatīk imigranti. Šonedēļ viņš iepazīstināja ar iecerēto reformu. Neviens imigrants no Eiropas Savienības nesaņems pilnīgi nevienu sociālo pabalstu vai bezmaksas medicīnu, kamēr nebūs Lielbritānijā strādājis un maksājis nodokļus četrus gadus.

Lielbritānijas premjers, Konservatīvā partija Deivids Kamerons:
Eiropas Savienības migrantiem būs jāatrod darbs, pirms viņi te brauks. Britu nodokļu maksātājiem nav viņi jāuztur, ja viņi pēc ierašanās šeit nespēj atrast darbu. Ja pat viņi atradīs darbu, viņi nesaņems nevienu pabalstu vai sociālo mājokli pirms nebūs te nostrādājuši 4 gadus. Jā, šīs ir radikālas reformas, bet tās ir saprātīgas un godīgas. Un britiem ir jāapzinās, ka šīs sociālās sistēmas reformas mērķis ir mazināt Eiropas Savienības imigrantu pieplūdumu.

Četri gadi imigrantiem bez sociālās aizsardzības nav pat pret imigrāciju noskaņotās UKIP partijas programmā. Kamerona reformas piedāvājums tiek vērtēta kā iekšējās panikas izpausme. Ir visi signāli, ka daļa viņa līdzšinējo vēlētāju varētu pāriet atbalstīt UKIP, un par šo partiju vēl skarbāks tamdēļ vēlas izskatīties tieši britu premjers Kamerons. Turklāt līdzīgi kā UKIP, arī viņš sācis runāt par izstāšanos no Eiropas Savienības.

Šobrīd vienīgais politiskais spēks Lielbritānijā, kas tik asi nevēršas pret imigrantiem, ir Leiboristu jeb Strādnieku partija. Tās biedre ir arī latviete, kura pie tam šogad ievēlēta pat par Mančestras domes deputāti. Viņasprāt, esot satraucoši, ja UKIP iegūtu vietas britu parlamentā.

Leiboristu partijas biedre, Mančestras domes deputāte Dzidra Noor:
Viņu lielākā popularitāte ir tajos rajonos, kurā ir vai nu vairāk imigrantu vai cilvēki, kuri nav pārāk izglītoti. Viņi arī paši ir to teikuši, ka vinnē tajās vietās, kurās ir mazizglītoti cilvēki. Mums arī Mančestrā vienā mazā rajoniņā, kur pārsvarā ļoti daudz eiropiešu dzīvo, UKIP gandrīz vinnēja. Protams, Mančestras domi un Leiboristu partiju tas uztrauc, jo tiešām viņi sākt gūt popularitāti.

Nu, tāds neizglītotais anglis, kas lasa, piemēram, Daily Mail, var vērst vardarbību pret iebraucējiem, tieši negatīvās publicitātes dēļ, kāda tiek vērsta pret imigrantiem.

Jorkšīras pilsētas Līdsas apkaimē dzīvojošā Ilze Baiža uzskata – britu politiķu pēdējā laika izteikumi netieši varētu iedrošināt angļus vērst verbālo vai pat fizisko vardarbību pret latviešu imigrantiem. Par naida noziegumiem jau ir dzirdēts līdz šim, bet latvieši par tiem parasti neziņo policijai.

Ilze Baiža, dzīvo Rietumjorkšīrā:
Vardarbība ir vairāk novērota vietās, kur vairāk dzīvo šie iebraucēji, tieši latvieši, poļi, lietuvieši un citi Austrumeiropas iedzīvotāji, un tur arī, visticamāk, ir šis UKIP vēlētājs, kas vēršas pret imigrāciju.

UKIP biedri gan noliedz iespējamību, ka viņu runas iedvesmotu britus būt fiziski naidīgiem pret latviešu vai kādiem citiem imigrantiem.

UKIP veselības ministra amata kandidāte Luīze Boursa:
Man negribas pat iedomāties, ka kāds izmanto vardarbību pret personu tikai tādēļ, ka iebraucis no citas valsts. Nevis mēs, bet gan masu nekontrolētā imigrācija ir radījusi bailes un dusmas. Tas, ko UKIP saka – mēs gribam imigrāciju, tā ir laba un vēlama, bet ar nosacījumu – ja jums ir profesionālās prasmes, ko mums vajag, nevis šī nekontrolētā plūsma ar mazkvalificētiem strādniekiem. Tas ilgi nevar šādi turpināties.

 

Ričards Lī, UKIP nodaļas vadītājs Češīrā:
Tas nav rases jautājums, tas ir telpas jautājums. Mums vairs nav vietas. Sākotnēji mums tika teikts, ka iebrauks tikai 13 tūkstoši austrumeiropiešu, patiesībā katru gadu ierodas ceturtdaļmiljona. Tas ir masīvs spiediens uz medicīnas iestādēm, skolām. Taču es neesmu dzirdējis, ka briti dusmas būtu izteikuši vardarbībā pret iebraucējiem.

Arī pati Ilze ir izjutusi tikai pozitīvu attieksmi, bet to skaidro ar faktu, ka viņas lauku ciematā imigrantu praktiski nav. Pretstats ir Anglijas vidiene.

Ilze Baiža, dzīvo Rietumjorkšīrā:
Pēkšņi pilsētā kā Bostona, piemēram, viņi nejūtas vairs kā savā valstī, jo tur vairāk dzird poļu valodu nekā angļu valodu, līdz ar to viņiem ir bailes, ka pēkšņi Lielbritānija sāks runāt poliski, nevis angliski, bet es to personīgi saprotu. Tas ir tāpat kā Latvijā – viens ķīnietis eksotika, bet, ja ir pilsēta, kas jau runā ķīniski, tad ir savādāk.

Pret imigrāciju vērstie noskaņojumi jau pirms gada sāka tik ļoti satraukt Londonā dzīvojošo Agnesi Fridrihsoni, ka viņa meklēja veidu, ka nekļūt par upuri politiķu spēlēs.

Pēc astoņiem Londonā nodzīvotiem gadiem Agnese nokārtoja naturalizācijas testu, kļuva par Lielbritānijas pilsoni, un tagad kabatā viņai ir gan Latvijas, gan Lielbritānijas pases.

Latvijas-Lielbritānijas dubultpilsone Agnese Fridrihsone:
Britu pilsonība man dos lieliskas priekšrocības tālākai dzīvei šeit. Dod man lielāku drošības sajūtu. Jūtos vairāk tā kā aizstāvēta. Cits, ko es dzirdēju, Lielbritānija varētu iziet no Eiropas Savienības, ja man ir britu pilsonība, es varu palikt te.

Tāpat Agnesi satraucis UKIP ierosinājums iedrošināt uzņēmējus darbinieku atlasē izmantot diskrimināciju, priekšroku dodot vispirms britiem, un tikai pēc tam izvērtēt iebraucējus.

Latvijas-Lielbritānijas dubultpilsone Agnese Fridrihsone:
Zinot, kāds nežēlīgs darba tirgus ir Londonā, ar britu pilsonību man ir lielākas iespējas, durvis ir atvērtas plašākām iespējām darba tirgū.

Darba tirgū par austrumeiropiešiem ir stereotips, ka spējīgi darīt vien mazkvalificētus darbus. Tamdēļ augsti izglītoti latvieši bieži sastopas ar problēmu ļaut sevi kaut pierādīt kā profesionāļus. Turklāt bieži internetā angļiem patīk pasmieties par austrumeiropiešiem.

Tagad šai tēla krīzei pievienojas britu politiķu vēl spēcīgāk radītais stereotips – imigranti no Austrumeiropas brauc tikai parazitēt uz pabalstiem.

43 komentāri