Vai ar ikvienu saaukstēšanās simptomu nedrīkst apmeklēt skolu vai bērnudārzu?

27 komentāri

Gaisa temperatūra arvien samazinās, arī saaukstēšanās sabiedrotie simptomi parādās arvien biežāk. Ja agrāk pret iesnām un klepu bērnudārzos un skolās izturējās ar sapratni, tad tagad bieži vien vecākiem izskan zvans no māsiņas: “Savāciet bērnu!” Kādos gadījumos bērnam nav jāapmeklē skola vai bērnudārzs un kad saaukstēšanās simptomi, apmeklējot izglītības iestādi, ir pieļaujami?

Kaut gan Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) septembra vidū ir izstrādājis ieteikumus vecākiem un izglītības iestādēm, kā rīkoties gadījumā, ja bērnam ir akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, izrādās, – konkrētas skolas vai bērnudārza vadība ir tiesīga šos ieteikumus precizēt pēc saviem ieskatiem.

“Izglītības iestādei šajā ziņā ir patstāvīgs jautājums, kā viņi iekļauj savā iekšējā kārtībā, cik dienām uzticēts vecāku zīmei, lielākoties tas ir līdz trīs dienām,” skaidro Izglītības kvalitātes valsts dienesta Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts.

Lasi vēl: Viss, kas Tev jāzina par jaunajiem Covid-19 ierobežojumiem

Bet ir tādas izglītības iestādes, kas jaunajā mācību gadā lūdz uzrādīt ārsta zīmi, ja bērnam bija slikta pašsajūta un viņš tikai vienu dienu nav apmeklējis skolu.

“Lielākoties ir šīs divas trīs dienas, un, ja pēc pirmās dienas mēs prasām jau ārsta zīmi, tad skola pati nelasa savus iekšējās kārtības noteikumus. Protams, šī dzīves situācija pašlaik ir saasināta. Ļoti saasināti uztveram arī katru šķaudienu arī ielā. Jābūt saprotošiem. Jākomunicē savā starpā. Un pietiktu ar vecāku zīmi, un neapgrūtināt arī ģimenes ārstus, kas šobrīd ir ļoti noslogoti,” turpina Izglītības kvalitātes valsts dienesta Uzraudzības departamenta direktors.

Par samērīgumu šajā jautājumā runā arī Slimību profilakses un kontroles centrā. Jo kā ik gadu rudenī Latvijas iedzīvotājus piemeklē arī akūtas elpceļu infekcijas slimības.

“Tas mums novērots katru gadu, un šis gads nav izņēmums. Bet šogad mums ir Covid-19 epidēmija, un līdz ar to laikam, lai pasargātu sevi un citus bērnus no Covid-19, aktualizējas šis jautājums, un gana daudz prasību bija pārspīlētas,” saka SPKC epidemioloģe Rita Korotinska.

Ja bērnam ir tikai iesnas vai klepus, viņš var iet uz skolu vai bērnudārzu, uzskata SPKC. Galvenais bērna vecākiem un pedagogiem jākomunicē savā starpā.

Protams, bērna veselības stāvoklim uzmanība, pēc mediķu domām, noteikti ir jāpievērš. Covid-19 ir vairāki simptomi: paaugstināta temperatūra, vismaz 38 grādi, apgrūtināta elpošana, sāpēs muskuļos, nespēks.

Kā arī runa ir par ožas un garšas traucējumiem, stiprām galvassāpēm, klepu un slimībai ir pēkšņs sākums. Ja šie simptomi bērnam nav novēroti, uz skolu vai bērnudārzu viņš doties drīkst. Šobrīd koronavīruss ir skāris 59 izglītības iestādes. Kopumā tajās ir reģistrēts 261 saslimšanas gadījums, un 40% no tiem ir izglītības iestāžu darbiniekiem, tostarp pedagogiem.