Komentāri

Pie varas nākuši vēl tālajā padomju laikā, viņi bez pārtraukuma turpina valdīt joprojām. Latvijā ir pat vairākas pašvaldības, kuru priekšsēdētāji amatā ir tik ilgi, ka viņu valdīšanas laikā ir izaugusi jauna paaudze, kuras bērni jau sākuši skolas gaitas.

Rekordisti ir Babītes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ence, kuram šogad aprit 26 gadi amatā. Aivars Lembergs Ventspili vada 29 gadus. Iecavas novada domes priekšsēdētājs Jānis Pelsis amatā ir apaļus 30 gadus. Ligita Gintere Jaunpilī valda pat 31 gadu. Bet visilgāk pašvaldības vadītājas amatā saskaņā ar LNT Ziņu Top 10 apkopoto informāciju ir Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska. Viņa pie varas ir jau kopš 1985. gada. Tātad – 32 gadus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto

Viņa kandidē arī šogad. Gatavību turpināt vadīt pašvaldību Janīna Jalinska pamato ar to, ka darbs ļoti patīk un vēl ir daudz ieceru, ko īstenot.

Janīna Jalinska

Janīna Jalinska
Daugavpils novada domes priekšsēdētāja, Daugavpils novada partija

Ja es gūstu vēl joprojām vēlētāju atbalstu vēlēšanās, tad es arī šoreiz vēl esmu nolēmusi startēt arī šajās vēlēšanās.

Līdzīgs pamatojums turpināt vadīt novada domi ir Andrejam Encem. Viņš izjūt Babītes iedzīvotāju atbalstu un nevēlas pamest iesākto pusratā.

Andrejs Ence

Andrejs Ence
Babītes novada domes priekšsēdētājs, Reģionu alianse

Ja kāds ir stiprāks, lai nāk un tiek galā, bet mieru mest nedomāju, jo tomēr ir ieceres, kas ir jāizdara vēl. Ir dažādi plāni, un es gribu paspēt tos vēl realizēt.

Aptaujātie Babītes iedzīvotāji visi kā viens pauda atbalstu savam priekšsēdētājam. Ne tik viennozīmīgs noskaņojums par savas pašvaldības vadītāju ir aptaujātajiem ventspilniekiem. Ventspils ielās sastopami gan Aivara Lemberga atbalstītāji, gan oponenti.

Aivars Lembergs atklāj, ka bija domājis mest mieru pilsētas vadīšanai, sasniedzot 60 gadu robežu. Apaļo jubileju Ventspils mērs nosvinēja jau pirms četriem gadiem. Tomēr viņš turpina kandidēt vēlēšanās, kā vienu no iemesliem minot to, ka pret viņu joprojām tiek vērsti nepamatoti uzbrukumi. “Nevēlos, lai kāds domā, ka esmu nobijies vai noguris,” saka Lembergs.

Aivars Lembergs

Aivars Lembergs
Ventspils mērs, “Latvijai un Ventspilij”

Uz maniem kauliem mēģina taisīt politisko kapitālu, sākot ar Tautas partiju, “Jaunais laiks”, “Jaunā partija, “mācītāju partija”, “Pilsoniskā savienība” un tā tālāk. Un ko viņi darīs, ja manis nebūs? Būs jāizdomā. Priekš kam izdomāt?

Taču kā galveno iemeslu apņēmībai turpināt vadīt Ventspili vēl vismaz nākamos četrus gadus, Aivars Lembergs min vēlmi īstenot vērienīgus projektus.

Aivars Lembergs

Aivars Lembergs
Ventspils mērs, “Latvijai un Ventspilij”

Mums ir milzu attīstības plāni. Tā, ja summāri ņemam, tad lielāko projektu realizācija četros gados ap 200 miljoniem. Un gribas to novadīt līdz galam, jo man ir bažas, ka pie vadības maiņas var gadīties, ka kaut kas nesanāk.

Viens no ilggadējākajiem pilsētu mēriem ir arī Uldis Sesks. Viņam martā apritēja 20 gadi Liepājas mēra amatā. Sesks pretendē vadīt trešo lielāko Latvijas pilsētu arī turpmāk.

Uldis Sesks

Uldis Sesks
Liepājas mērs, Liepājas partija

Tā ir tomēr zināma atbildība pret liepājniekiem un vēlētājiem. Mēs esam uzņēmušies pilsētu veidot ģimenēm pievilcīgu un modernu 21. gadsimta pilsētu ar industriju, ostu un attīstību. Tā ir mana atbildība paveikt to darbus, ko mēs esam ar savu komandu iesākuši.

Tikmēr aptaujāto liepājnieku viedoklis dalās par to, vai Uldim Seskam turpmāk uzticēt pilsētas atslēgas.

Ilggadējie pašvaldību vadītāji varu nebūtu nosargājuši, ja viņi nebaudītu vēlētāju atbalstu. Iepriekšējo vēlēšanu rezultāti liecina, ka viņi, lielākoties, ir pat ļoti populāri. Par Ulda Seska vadīto partiju 2013. gadā nobalsoja vairāk nekā trešā daļa liepājnieku, kuri piedalījās vēlēšanās. Par Janīnu Jalinsku Daugavpils novadā balsoja vairāk nekā puse. Līdzīgs rezultāts arī Andrejam Encem Babītē – 54%. Par Iecavas novada domes priekšsēdētāju Jāni Pelsi balsoja 61%. Savukārt par Ligitu Ginteri Jaunpilī 67%, bet par Ventspils mēru Aivaru Lembergu pat 69%.

No visilgāk amatā esošajiem pašvaldību vadītājiem tikai viens – Jānis Pelsis – ir nolēmis vairs nekandidēt un pēc amatā pavadītiem 30 gadiem dot vietu kādam citam uzņemties vadīt Iecavu.

Jānis Pelsis

Jānis Pelsis
Iecavas novada domes priekšsēdētājs, VL-TB/LNNK, ZZS

Esmu jau sasniedzis pensijas vecumu pirms pusotra gada. Tas ir viens, varētu iet godam pensijā. Otrs iemesls varētu būt tas, ka 30 gadi 26. jūnijā apritētu, kopš es šo vēlēto amatu nepārtraukti ieņemu. Es domāju, ka tas ir ļoti pietiekošs laiks, lai dotu vietu citiem. Trešais varētu būt tas, ka mana ģimene ļoti pārdzīvo par visām tām negācijām, kas par lietu un ne par lietu parādās dažādos masu medijos.

Kamēr tiek gaidītas šā gada pašvaldību vēlēšanas, sākušās diskusijas, vai ir pienācis laiks liegt pašvaldību priekšsēdētājiem valdīt gadu desmitiem. Ne visi ir apmierināti ar to, ka pašvaldību var vadīt mūžīgi. Portālā “Mana balss” tiek vākti paraksti iniciatīvai “Ar diviem pietiks!”. Tā paredz noteikt aizliegumu būt amatā ilgāk par diviem termiņiem. Tas nozīmē, ka pašvaldību nedrīkstētu vadīt ilgāk par astoņiem gadiem. Iniciatīvas autori kā svarīgāko iemeslu amata termiņa ierobežošanai min cīņu ar korupciju. Eiropas Savienības valstīs šāda prakse gan nav izplatīta. Saskaņā ar iniciatīvas autoru sniegto informāciju, amata termiņa ierobežojumi ir spēkā Itālijā un Portugālē. Bet ASV termiņa limits ieviests deviņās no desmit lielākajām pilsētām.

Ričards Vuškāns

Ričards Vuškāns
iniciatīvas “Ar diviem pietiks!” līdzautors

Vienīgā vieta, kur tas nav, ir tieši Čikāga, kura ir korumpētākā pilsēta ASV. Tāpēc, vai mēs vēlamies sekot viņu piemēram vai tomēr arī mācīties no viņu kļūdām?

Ilggadējie pašvaldību vadītāji tikmēr visi kā viens ir pret amata termiņa ierobežošanu.

Andrejs Ence

Andrejs Ence
Babītes novada domes priekšsēdētājs, Reģionu alianse

Es uzskatu, ka tās ir pilnīgas muļķības, jo astoņi gadi – jā, var kaut ko iesākt, kaut ko darīt, bet tā pieredze rodas ar katru gadu aizvien lielāka un lielāka. Un, piemēram, tādā demokrātijas valstī, no kuras mēs mācāmies – Dānijā, man viens bijušais kolēģis tur 32 gadus bija “pie stūres” un pēc tam znotam nodeva šo amatu.

Asi iebildumi ir arī Liepājas mēram un Ventspils mēram, kurš uzskata, ka amata divu termiņu ierobežojums vecinās populisma uzplaukumu.

Aivars Lembergs

Aivars Lembergs
Ventspils mērs, “Latvijai un Ventspilij”

Populisms mums šobrīd valstī sit tik augstu vilni, ka daudzi jāuzņem boļševiku partijā. Un es ar šausmām skatos, ka boļševisms plaukst un zeļ, un tas nogremdēs Latviju. Šāds ierobežojums faktiski virzīs uz populismu vēl lielāku.

Uldis Sesks

Uldis Sesks
Liepājas mērs, Liepājas partija

Vai jūs savu veselību uzticētu nepieredzējušam ārstam mikroķirurgam? Vai jūs lidotu ar lidmašīnu no Liepājas uz Rīgu ar jaunu pilotu, kurš neko īsti nemāk. Nu, droši vien jau, ka – nē.

Lai darītu galu iespējai pašvaldības vadīt mūžīgi, būtu jāmaina likums, par ko atbildīga ir Saeima. Deputātu attieksme ir noraidoša. No trīs lielākajām parlamentā pārstāvētajām partijām gatavs par to diskutēt ir tikai Jānis Urbanovičs. Taču arī viņš patlaban nesaka “jā” iniciatīvai.

Jānis Urbanovičs

Jānis Urbanovičs
partijas “Saskaņa” Saeimas frakcijas vadītājs

Es saku, ka tā ir laba iniciatīva, kuru ir vērts un obligāti nepieciešams nevis noraidīt kā sliktu vai glupu, bet gan nopietni izrunāt.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), kā arī “Vienotības” pārstāvji ir pret termiņa ierobežošanu.

Edvards Smiltēns

Edvards Smiltēns
partijas “Vienotība” Saeimas frakcijas vadītājas vietnieks

Atrast attālākos Latvijas novados labu pilsētas vai novada vadītāju pie apstākļiem, ka nav lielas vēlmes šo pilsētu vadīt, var izrādīties ārkārtīgi sarežģīti.

Augusts Brigmanis

Augusts Brigmanis
ZZS Saeimas frakcijas vadītājs

Es to neatbalstu. Skaidri un gaiši – es neatbalstu. Es domāju, kritērijs ir katra cilvēka darbs, viņa profesionalitāte, padarītie darbi. Līdz ar to tas labākais soģis un vērtētājs ir vēlētājs, iedzīvotājs konkrētā pašvaldībā. Viņiem ir tiesības izvērtēt un pateikt, vai šādi vai tādi pašvaldību vadītāji viņiem der. Viss pārējais, kā saka, ir tikai zināma cilvēktiesību ierobežošana.

Lai priekšlikums par pašvaldību priekšsēdētāju termiņa ierobežošanu nonāktu līdz apspriešanai Saeimā, par to vēl ir jāparakstās gandrīz deviņiem tūkstošiem pilsoņu.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl