Vai 9. maija svinības turpmāk būs pretrunā ar jaunajām “tikumības vadlīnijām” skolā?

Pievienot komentāru
Vai 9. maija svinības turpmāk būs pretrunā ar jaunajām “tikumības vadlīnijām” skolā?
LETA

Jaunajām audzināšanas vadlīnijām skolās esot jāveicina skolēnos izpratne par tādām vērtībām kā dzīvība, cilvēka cieņa, brīvība, ģimene, laulība, darbs, daba, kultūra, latviešu valoda un Latvijas valsts – tā nosaka apstiprinātās “tikumiskas audzināšanas vadlīnijas” skolās.

Sākotnēji iniciētās tikumības vadlīnijas rezultātā iekļauj lielu daļu tādu nosacījumu, kā bērni jāaudzina valstiski, piemēram, nosakot, kā veicināt patriotismu un lojalitāti pret Latvijas valsti.

Vadlīnijas ir izstrādātas, sekojot grozījumiem Izglītības likumā, ko rosināja Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko, nosakot, ka skolai būtu jāsargā bērni no “netikumības”. Lai arī dokumentā ir noteikti 12 tikumi, kas bērnos jāieaudzina, galu galā pati Stepaņenko ar iznākumu nav apmierināta. Viņasprāt, vecākiem par maz iespēju ietekmēt skolotāju darbu.

Tikmēr Nacionālā apvienība, kas kopā ar Saskaņu aktīvi iestājās par tikumības grozījumu ieviešanu ar rezultātu gan ir apmierināta. Īpaši ar to, kā definēta valstiskā audzināšana.

Raivis Dzintars, Saeimas deputāts:

Šeit ir atrunāts mehānisms, kā vecāki var paust viedokli par izglītības saturu. Tajā pašā laikā vecāki nevar pieņemt lēmumu pedagogu vietā. Tam jābūt procesam, kā strīdus gadījumā tam jābūt izdiskutētam skolas padomē un tad jābūt skaidrai procedūrai.

Kā tad paliek ar 9. maiju?

Runājot par valstiskuma stiprināšanu, vadlīnijas arī nosaka svinamās dienas. 9. maijs sakarā ar jaunajām vadlīnijām ir noteikts kā Eiropas diena, bet, kā zināms, atsevišķās skolās lielāka uzmanība pievērsta Krievijā svinētajai Uzvaras dienai.

Taču tagad gan netiek sniegta konkrēta atbilde, vai Uzvaras dienas svinēšana būs pretrunā ar vadlīnijām.


Ineta Upeniece, Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vadītāja:

Ja mēs konkrēti runājam par 9. maiju, tad 9. maijs ir Eiropas diena un tās svinēšanai skolā jābūt. Ja runājam par nacismu upuru piemiņas dienu, tam ir domāts 8. maijs. Līdz ar to jautājumiem un diskusijām nevajadzētu būt.

To, vai skolas ievēro vadlīnijās noteikto, vērtēs pēc tādas pašas sistēmas, kā pašlaik tiek pārbaudīts skolu darbs un izglītības standarts.

Video