Vācijas bruņotie spēki palīdz sargāt Baltijas debesis Lielvārdes bāzē

1 komentārs

Kopš Krievijas agresijas Ukrainā NATO spēki ir būtiski pastiprinājuši savu klātbūtni Baltijas valstīs. Latvijas gaisa telpu pašlaik uzmana Vācijas bruņoto spēku vienība.

Lielvārdes bāzē novietots pārvietojamais kontroles un ziņošanas centrs ar vairāk nekā 120 cilvēku apkalpi. Viņu darbā otrdien, 13. jūnijā, bija iespēja ielūkoties žurnālistiem.

Pārvietojamo gaisa kontroles centru Vācijas bruņotie spēki uz Latviju atveduši otro reizi. Šobrīd misija iegājusi finiša taisnē, un mēneša beigās tā noslēgsies.

Kontroles centrs izvietots teju 100 konteineros, kuros tostarp atrodas ļoti dārga un sarežģīta aparatūra, kurai līdzīgas nevienā no Baltijas valstīm šobrīd nav. Vācieši, kas te ieradās aprīļa sākumā, gaisa telpas kontroli veic paralēli Latvijas bruņotajiem spēkiem.

Pīters Karthauss
Vācijas bruņoto spēku virsnieks Latvijā

Galvenais, uz ko mēs koncentrējamies, ir darbs citā vidē. Šeit apstākļi ir citādi nekā vietās, kur esam strādājuši iepriekš. Protams, arī tehniskie risinājumi mums ir izaicinājums – spēja strādāt kopā un pieslēgties sistēmām, kuras mēs vēl nezinām.

Latvijā darbojas četri militārie radari, kas savienoti vienotā tīklā ar pārējo Baltijas valstu radariem. Vācijas pārvietojamajā gaisa kontroles centrā ir vēl viens radars, tādējādi gaisa telpas pārklājums šobrīd ir vēl lielāks. Vāciešu vienības trīs mēnešu misija ir ieguldījums NATO klātbūtnes stiprināšanā alianses austrumos.

Bjorns Vīkass
NATO Integrācijas vienības virsnieks

Šis pārvietojamais aprīkojums, ko ir iespējams aizvest uz jebkuru NATO dalībvalsti, aliansei ir ļoti vērtīgs. Un tas, protams, dod iespēju latviešiem daudz mācīties un iegūt pieredzi.

Ko apgūt Latvijas bruņotajiem spēkiem vēl ir daudz, turklāt nepieciešamas arī investīcijas tehnisko iespēju uzlabošanai.

Viesturs Masulis
pulkvežleitnants

Latvijas bruņotie spēki šobrīd nodrošina vien minimālo gaisa aizsardzības prasību izpildi, nepietiekamā līmenī iespējams identificēt zemu lidojošus objektus. Mūsu mērķis ir celt latiņu augstāk.

Robi gaisa telpas monitorēšanā nacionālā līmenī gan tiks aizlāpīti – drīzumā plānota vairāku pārvietojamo radaru iegāde.

1 komentārs