Vāc parakstus par vēlēšanu tiesību piešķiršanu jau no 16 gadu vecuma

1 komentārs

Latvijā aktualizējies jautājums, kādā vecumā cilvēks uzskatāms par pietiekami pieaugušu, lai pieņemtu politiskus lēmumus. Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” nonācis priekšlikums ļaut vēlēšanās piedalīties no 16 gadu vecuma. Priekšlikuma autori uzskata, ka tas jauniešus padarīs politiski aktīvākus. Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) gan uz to raugās skeptiskāk.

Parakstu vākšanu par balsstiesību paplašināšanu sācis Filips Kapustins. Atsaucoties uz centrālās vēlēšanu komisijas datiem, viņš norāda, ka vēlētāju aktivitāte Latvijā arvien samazinās un, viņaprāt, to varētu labot, ja vēlēšanu tiesības piešķirtu pilsoņiem no 16 gadiem. Kapustins uzskata, ka šādi tiktu veicināta arī jauniešu interese par notiekošo valstī.

“Eiropā ir tendence, ka jaunieši arvien vairāk iesaistās politiskos procesos un vēlas iesaistīties. Un viens no veidiem, kā to izdarīt, ir dot viņiem tiesības balsot un izvēlēties politiķus, kas viņus pārstāvēs,” uzskata Kapustins.

Kapustins rosina grozīt visus vēlēšanu likumus, ļaujot 16 gadus sasniegušiem jauniešiem piedalīties kā pašvaldību, tā Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Priekšlikums sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” iesniegts pirms nedēļas un radis 14 cilvēku atbalstu.

Vērtējot Kapustina argumentus, CVK vadītājs ir skeptisks. Cimdara prāt, vēlētāju vecuma sliekšņa pazemināšana neesot veids, kā izvirzītos mērķus sasniegt – jauniešu interesi par politiku nevarot mākslīgi veicināt, tā pati ar laiku rodoties.

“Zinot, ka visā pasaulē jaunieši politikā ir vispasīvākie, pieņemu, ka līdzdalība procentos Latvijā kritīsies. Šis rādītājs diez vai ir sasniedzams šādā veidā. Patiesībā mēs šādi leģitimitāti pat zaudējam,” teic Cimdars.

Saeimā šāda iniciatīva jau bija nonākusi 2015. gadā, bet parlamentārieši toreiz to noraidīja, lai gan šādus likuma grozījumus atbalstīja Eiropas Padome. Padomes aicinājumam no Baltijas valstīm atsaucās vien Igaunija, ļaujot 16 gadīgajiem piedalīties pašvaldību vēlēšanās.

TOP komentāri

  • Es
    +1 +1 0

    Es

    Noteikti neatbalstu. Reti kurš jaunietis tajā vecumā vispār interesējas par politiku un ir ar savu viedokli, bet, jo īpaši - ar izpratni - par politiskajām norisēm. Būtu tikai kārtējā viegli ietekmējamā masa, kuras balsis "makšķerēt" ar visādiem "labumiem".

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl