Uzzini, varbūt esi aizmirsis vai mantojis vērtīgas uzņēmumu akcijas!

Komentāri

Rīgas biržā atgādina, ka trīsdesmit četri tūkstoši Latvijas iedzīvotāju jau vairāk nekā divdesmit gadus nav interesējušies par akcijām, kas savulaik iegādātas izmantojot sertifikātus.

Deviņdesmito gadu vidu vairāk nekā simts tūkstoši Latvijas pilsoņu par sertifikātiem iegādājas dažādu Latvijas uzņēmumu akcijas. Kopš tā laika lielākā daļa cilvēku savas akcijas pārdeva vai, piemēram, uzdāvināja mazbērniem, katrā gadījumā neatstāja tās bez ievērības. Taču 34 000 iedzīvotāju kopš akciju iegādes 1995. gadā joprojām par tām nav interesējušies. Iegādātie vērtspapīri glabājas Latvijas Centrālajā depozitārijā un jādomā, ka ir aizmirsti, pieļauj biržas vadītājs.

Indars Aščuks
Nasdaq vadītājs Baltijā

Joprojām ir ļoti daudzi akcionāru, kuri glabā un neko ar šīm akcijām nav darījuši. Noteikti ir kādi, kuri ir vienkārši aizmirsuši, varbūt tas akciju skaits, kas iegādāts ir salīdzinoši neliels.

Savukārt kopējā uzglabāto akciju vērtība ir ievērojama – divdesmit miljoni eiro un ir uzkrājušās arī dividendes piecu miljonu eiro apmērā. Dividendes joprojām glabājas centrālajā depozitārijā, kas nozīmē, ka naudas saimnieki to uz saviem kontiem nav pārveduši jau daudzus gadus.

Ja ir aizdomas par to, ka jums varētu piederēt akcijas, par to pilnīgi drošu atbildi var uzzināt tikai vienā veidā – piezvanot uz “Nasdaq CSD“.

Tad, ja izrādās, ka jums tiešām pieder akcijas un ir vērts tās pārdot vai vismaz saņemt dividendes, tad ir jādodas uz Jūsu izvēlētu banku vai jāpieslēdzas interneta bankai. Vērtspapīru pārvešanu no depozitārija uz jūsu kontu dēvē par dereģistrāciju. Tad, kad tas ir veikts, akciju īpašniekam ir iespēja brīvi rīkoties ar savu īpašumu, norāda bankas pārstāvis.

Vladimirs Bogdanovs
SEB ieguldījumu produktu vadītājs

Saņemot vērtspapīrus uz savu vērtspapīru kontu, kas ir atvērts bankā, tad var rīkoties – turēt tālāk vai pārdot, vai pārvest kādam citam cilvēkam.

Kopā ar kāda uzņēmuma akcijām to īpašnieks saņem arī naudu par izmaksātajām dividendēm, ja tāda nauda ir maksāta.

 

Lasi vēl