Uzzini, kādi ir pēdējos gados populārākie vārdi jaundzimušajiem Latvijā!

0 Komentāru
Uzzini, kādi ir pēdējos gados populārākie vārdi jaundzimušajiem Latvijā!
CARTERS NEWS AGENCY

Pēdējo piecu gadu laikā pieci populārākie vārdi jaundzimušajām meitenēm Latvijā bija Sofija, Emīlija, Alise, Marta un Anna, bet zēniem – Roberts, Olivers, Marks, Emīls un Gustavs, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

No pēdējo gadu jaundzimušo meiteņu topa pirmā piecinieka vārds Anna ir īpašs ar to, ka tas nav pametis meiteņu vārdu top 100 kopš 1918. gada. Anna bija populārākais meiteņu vārds Latvijā līdz pat Otrā pasaules kara beigām – no 1918. gada līdz 1940. gadu vidum, un kopš 1990. gada Anna atkal ir topa pieciniekā.

Meitenēm daudz retāk nekā zēniem dod tādus vārdus, kas bijuši iecienīti iepriekšējā paaudzē, līdz ar to ir daudz mazāk vārdu, kas būtu bijuši populāri visus 100 gadus. Tādi ir tikai trīs – Marija, Anna un Viktorija.

100 gadu laikā topa pirmajā vietā ir bijuši 10 vārdi – Anna, Dzintra, Valentīna, Tatjana, Svetlana, Jeļena, Kristīne, Laura, Anastasija un Sofija.

Meiteņu vārdu modē vērojama tendence, ka populārais vārds dažas paaudzes atpūšas un tad atgriežas ar jaunu sparu. No šobrīd 20 populārākajiem jaundzimušo meiteņu vārdiem astoņi bijuši iecienīti pirms vairākām paaudzēm – Sofija, Emīlija, Marta, Alise, Katrīna, Elza, Dārta un Emma. Visi minētie vārdi ir bijuši ļoti populāri vai salīdzinoši bieži izplatīti no 1918. līdz 1940.gadam, ap 1945. gadu izkrituši no topa, lai tajā atgrieztos pēc 1990.gada, un kļuvuši ļoti populāri šajā gadsimtā.

Vecvecmāmiņu paaudzei (1920. gads) vispopulārākie no šiem vārdiem bija Elza (5. vieta), Marta (8. vieta) un Emīlija (13. vieta).

Patlaban mazām meitenēm populārais vārds Dārta ir bijis izplatīts Latvijā senāk – pirms pagājušā gadsimta 20. gadiem.

Savukārt interesantākais jaunpienācējs šobrīd populārāko vārdu vidū ir ar starptautisku skanējumu un rakstību – Mia. Tas pievienojies topam pēdējās piecgades laikā un šobrīd ir 17. vietā.

Tikmēr pēdējo gadu laikā pieci populārākie vārdi jaundzimušajiem zēniem Latvijā bijuši Roberts, Olivers, Marks, Emīls un Gustavs.

Roberts populārāko vārdu simtnieku nekad nav pametis, un tas ir bijis iecienīts visos Latvijas reģionos. Savukārt vārds Emīls ir bijis populārs 1920. un 1930. gados Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē. Vārda Emīls popularitāte kopš 1995. gada (13. vieta 1995. gadā, 6. vieta 2015.gadā) varētu būt saistīta ar režisora Vara Braslas mākslas filmu “Emīla nedarbi”. Taču vārds Olivers zēnu vārdu top 100 ir ienāca tikai ap 2010.gadu un strauji kļuva populārs.

Turpmākajās topa vietās ierindojas vēl daudzi citi vārdi, kas nesatur garumzīmes, jo tas mūsdienās ir kļuvis par svarīgu argumentu, izvēloties vārdu – Markuss, Daniels, Adrians, Ernests, Ralfs.

Tomēr joprojām populāri ir arī senie latviešu vārdi ar garumzīmēm – Kārlis un Jēkabs. Turklāt Kārlis ir šobrīd sevišķi populārs Kurzemē, savukārt Jēkabs – Vidzemē.

Dominiks pēdējos gados ir ļoti izplatīts vārds Latgalē dzimušajiem zēniem (4. vieta), un tas ir bijis samērā populārs zēnu vārds Latgalē 1920. un 1930. gados. Latvijas kopējā topā pēdējos gados Dominiks ir 14. vietā.

Īpaši jāatzīmē vārdi Jānis un Aleksandrs, kas ir bijuši 100 populārāko personvārdu topā visos laikos un visos reģionos.

Latgalē visvairāk atšķiras populārākie vārdi, ja salīdzina Latgales un Latvijas kopējo topu. Top 5 Latgalē ir Artjoms, Maksims, Marks, Dominiks un Daniels.

Kopš 1918. gada jaundzimušo zēnu vārdu topu nav pametuši 13 vārdi – Jānis, Pēteris, Aleksandrs, Andrejs, Kārlis, Eduards, Roberts, Artūrs, Ēriks, Edgars, Mārtiņš, Mihails un Aleksejs. Vladimirs un Vladislavs ir bijuši topā līdz pat 2015. gadam, tomēr pēdējos gados zaudējuši popularitāti.

Vieta topā 2020.gadā

   1. vieta

Latvijā: meitenēm – Sofija, zēniem – Roberts

Latgalē: meitenēm – Sofija; zēniem Artjoms

    2. vieta

Latvijā: meitenēm – Emīlija, zēniem – Olivers

Latgalē: meitenēm – Emīlija, zēniem – Maksims

    3. vieta

Latvijā: meitenēm – Alise, zēniem – Marks

Latgalē: meitenēm – Alise, zēniem – Marks

   4. vieta

Latvijā: meitenēm – Marta, zēniem – Emīls

Latgalē: meitenēm – Viktorija, zēniem – Dominiks

   5. vieta

Latvijā: meitenēm – Anna, zēniem – Gustavs

Latgalē: meitenēm – Milana, zēniem – Daniels

   6. vieta

Latvijā: meitenēm – Amēlija, zēniem – Markuss

Latgalē: meitenēm – Anna, zēniem – Kirils

   7. vieta

Latvijā: meitenēm – Paula, zēniem – Kārlis

Latgalē: meitenēm – Amēlija, zēniem – Matvejs

   8. vieta

Latvijā: meitenēm – Dārta, zēniem – Daniels

Latgalē: meitenēm – Alisa, zēniem – Roberts

  9. vieta

Latvijā: meitenēm – Elizabete, zēniem – Adrians

Latgalē: meitenēm – Marija, zēniem – Timurs

  10. vieta

Latvijā: meitenēm – Estere, zēniem – Aleksandrs

Latgalē: meitenēm – Anastasija, zēniem – Emīls

Ikviens var izpētīt sava vārda popularitāti vardi.csb.gov.lv 100 gados Latvijā un reģionos. Ja vārda topā nav, šis vārds 100 gadu laikā kopš 1918. gada nav bijis populārāko 100 vārdu skaitā nevienā no Latvijas reģioniem.

0 Komentāru