Uzzini, kā sinoptiķi ik dienas rūpējas par drošu dzīvi Eiropas Savienībā! Projektu atbalsta Eiropas Komisija

Lielākā daļa ES iedzīvotāju atzīst, ka drošība ir viena no būtiskākajām ES pievienotajām vērtībām. Mēs sagaidām, ka saņemsim labas preces un pakalpojumus, dzīvosim tīrā vidē, varēsim būt droši, lietojot internetu, un jutīsimies neapdraudēti savās mājās, pilsētā un valstī. Taču drošība, ko baudām, nav pašsaprotama. Bieži neaizdomājamies, cik daudz mūsu cilvēki dara, lai justos droši. Iepazīsim ES ikdienas varoņus!

Andris Vīksna ir Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Prognožu un klimata daļas vadītājs. Viņš vada 40 speciālistu darbu, kas nodrošina laikapstākļu, jūras un aviācijas, kā arī hidroloģiskās prognozes Latvijā. Laikapstākļu prognozes nepieciešamas ikvienam iedzīvotājam, kurš plāno savu darbu vai atpūtu, kā arī lauksaimniekiem, tāpēc sinoptiķu darbs noris nepārtraukti, bez brīvdienām un svētku dienām.

”Mēs kā prognožu un klimata daļa veicam nepārtrauktu operatīvo darbu, strādājam 24 stundas dienā, 7 dienas nedēļā un 365 dienas gadā, lai nodrošinātu sabiedrību ar iespējami precīzām un kvalitatīvām prognozēm”, stāsta Andris. ” Ikdienā veicam nepārtrauktu meteoroloģisko monitoringu, novērojot laika apstākļus 24 meteoroloģisko novērojumu stacijās, kurās informācija tiek saņemta ik minūti. Vienlaikus redzam, kas notiek visā Eiropā, tādējādi prognozējot situāciju Latvijā.”

Andris ik dienu sadarbojas ar citu ES dalībvalstu meteoroloģiskajiem dienestiem, lai kopīgi izstrādātu nākotnes klimata pārmaiņu scenārijus Eiropai un Latvijai. Izstrādāta arī plūdu riska informācijas sistēma, kas ļauj pašvaldībām un iedzīvotājiem pieņemt lēmumus par applūstošo teritoriju izmantošanu.

”Ikdiena nav iedomājama bez Eiropas sadarbības”, norāda Andris, ”mēs nespētu kvalitatīvi noteikt laika apstākļu prognozes nākamajām dienām, ja nezinātu, kas pašlaik notiek Francijā, Vācijā vai Lielbritānijā. Tas ir komandas darbs.”

Andra un viņa kolēģu darba dēļ detalizētas laikapstākļu prognozes bez maksas pieejamas tīmekļa vietnē meteo.lv, kurā katru dienu tajā ieskatās līdz pat 50 000 apmeklētāju.

Andris atzīst, ka dažreiz kāds par darbu arī pasaka paldies, bet šajā jomā strādājošie, līdzīgi kā ugunsdzēsēji vai ārsti, pateicības negaida, – cilvēki sagaida, ka darbs tiks veikts un informācija tiks piegādāta maksimāli augstā kvalitātē un laikus, un tas ir pašsaprotami.

Eiropas Savienībā tās iedzīvotāju drošībai strādā tūkstošiem ikdienas varoņu. Viņi neprasa atzinību. Viņi vienkārši dara savu darbu.

Uzzini, kā tiek nodrošinātas laikapstākļu, jūras un aviācijas, kā arī hidroloģiskās prognozes Latvijā. Klausies radio ”StarFM” interviju ar Andri Vīksnu – Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Prognožu un klimata daļas vadītāju.