Uzturēšanās apstākļi Daugavpils cietumā nav atbilstoši cilvēktiesībām

12 komentāri
Uzturēšanās apstākļi Daugavpils cietumā nav atbilstoši cilvēktiesībām
EKRĀNUZŅĒMUMS

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) un Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilonas Spure trešdien viesojās Grīvas cietumā Daugavpilī.

Pēc tā apmeklējuma abas amatpersonas vēlreiz akcentēja nepieciešamību Latvijā būvēt jaunu ieslodzījuma vietu. Grīvas cietumu vairs neesot iespējams atjaunot atbilstoši mūsdienu prasībām.

Daugavgrīvas cietuma Grīvas nodaļa ir senākais cietums Latvijā, kas pastāv jau gandrīz 200 gadu. Šobrīd tajā sodu izcieš vairāk nekā 700 ieslodzīto, un liela daļa to ir spiesti darīt starptautiskiem standartiem neatbilstošos apstākļos un telpās, kas remontu nav redzējušas vairākus gadu desmitus.

Lai gan septiņu gadu laikā cietuma remontā ieguldīti gandrīz 2,5 miljoni eiro, uzlabojumi ēku kompleksam veikti vien nelielā daļā. Turklāt, ņemot vērā, ka ieslodzījuma vieta izvietota teju divus gadsimtus senās ēkās, lielākajā daļā cietuma mūsdienām atbilstošu rekonstrukciju nemaz nav iespējams veikt.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure norāda: “Mēs gribot nevaram kultūrvēsturisku pieminekli pārbūvēt tā, lai tas atbilstu mūsdienīgiem standartiem. Ēka ir būvēta 1833. gadā. Tolaik tā nebija būvēta ar mērķi, lai būtu cietums. Mēs varam krāsot sienas, varam mainīt grīdas, mēs varam likt jaunus logus, bet jebkurā gadījumā tie būs veltīgi patērēti līdzekļi, jo mēs tāpat nevaram nodrošināt, ka atbilst šiem starptautiskiem standartiem.”

Grīvas cietumā nekas no tā nav. Šeit lielākā daļa ieslodzīto dzīvo kamerā ar vēl aptuveni 15 citiem noziedzniekiem. Ēka nav piemērota nodarbībām, tāpēc ieslodzītajiem ir sarežģīti resocializēties.

“Šajā daudzvietīgajā telpā, kur viņi ir, protams, nodoti savā vaļā vairāk vai mazāk, viņi ir spējīgi gan ietekmēt psiholoģiski viens otru, gan arī fiziski. Šis izvietojums ir absolūti neatbilstošs normālai, mūsdienīgai soda izpildei,” norāda Spure.

Situāciju Grīvas cietumā novērtēt bija ieradies arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns. Arī viņš pauda, ka šāda vide ieslodzītajiem nedod iespēju resocializēties un ieslodzījuma vietā gūt mācību.

Turklāt Grīvas cietums ir vēl viens piemērs jau tam, ko Latvijai ir aizrādījusi Eiropas Komiteja. Tā jau ilgstoši Latvijai izsaka kritiku par cietumu slikto stāvokli un kavēšanos ar jaunu cietumu būvniecību.

“Intensīvi rekonstruējot, tur var ieguldīt arī 100 miljonus eiro, arī šajās telpās un panākt kaut kādu citu līmeni. Taču nedz mūsu prasībām, nedz personāla vajadzībām, nedz arī starptautiskiem novērotājiem, kuri ir arī Krievijā un Čečenijā, viņi vienalga pateiks, ka šīs telpas būs neatbilstošas resocializācijai,” pauda Bordāns.

Tādēļ Bordāns uzskata, ka jāaktualizē jautājums par Liepājas cietuma būvniecību. Ministrs trešdien arī pauda, ka šobrīd Liepājas cietuma izbūvei jau iztērēti 3 miljoni eiro. Ja šajā budžetā netiek iekļauti līdzekļi ieslodzījumu vietas būvniecībai, tad līdz šim iztērēti miljoni būs zaudēti, norādīja Bordāns.

12 komentāri