Uztura speciāliste: Covid-19 laiks ir saasinājis emociju ”apēšanu”

1 komentārs

Emociju ”apēšana” šobrīd ir ļoti aktuāla problēma, un Covid-19 laiks šo situāciju ir saasinājis, ”Go3” podkāstā ”BŪT” norāda sertificēta uztura speciāliste, ”Rimi” veselīgas ēšanas eksperte Olga Ļubina.

Speciālistes ieskatā, lielākoties uzturoties mājās ir iespēja plānot savas maltītes, taču tajā pašā laikā ”ēdiens mums ir ļoti tuvu”.

”Ledusskapis mums ir blakus. Mums ir lielāks kārdinājums lieku reizi piecelties un apēst kaut ko. Arī tā staigāšana no galda, pie kura mēs strādājam, līdz ledusskapim rada ilūziju, ka kaut kas dzīvē notiek. Nav tā, ka mēs nepārtraukti sēžam. Rezultātā mēs varam dabūt klāt vairākus kilogramus. Mēs ēdam no garlaicības,” stāsta Ļubina.

Vienlaikus viņa uzsver, ka šajā laikā var parādīties arī ēstgribas zudums un izvairīšanās no ēšanas, badošanās. Speciāliste atklāj, – ņemot vērā attālinātās mācības, bērniem ļoti raksturīgi parādās tas, ka ”viņiem nav laika ēst.”

”Bērni saka – kā es astoņos apsēžos pie tā datora, pustrijos man tikai beidzas stundas, tad arī kaut kas jādara, nav laika ēst,” bilst speciāliste.

Vaicāta, ko vecākiem šajā laikā primāri vajadzētu ievērot, viņa atbild: ”Ļoti svarīgi pieturēties pie režīma, ka mēs mostamies agrāk, paēdam brokastis, dodam uzturvielas smadzenēm, lai mēs varētu labāk uztvert informāciju. Mūsu smadzenes ir izvēlīgas un viņām galvenokārt vajag cukuru, tās pārtiek no glikozes, līdz ar to mums ir jādod tā enerģija no rīta, lai mēs varam labāk atcerēties un iegaumēt jaunu informāciju.”

Tāpat uztura speciāliste atgādina, ka vairāk laika pavadot mājās un samazinoties fiziskajām aktivitātēm, ķermenim samazinās arī nepieciešamība pēc ogļhidrātiem jeb ātrās enerģijas.

”Līdz ar to našķu daudzums, ko mēs varējām atļauties kādreiz, tagad īstenībā – ja mēs tā turpināsim aizrauties ar našķīšiem un iekļaut ikdienas ēdienkartē, mēs ļoti ātri redzēsim rezultātus uz svariem,” norāda Ļubina.

Savukārt saistībā ar dažādām diētām – gan pieaugušajiem, gan bērniem un pusaudžiem – Ļubina mudina ikvienu vērsties pie speciālistiem, kuri spēs atrast katram piemērotu ēšanas terapiju. Nepiemērotas diētas ievērošanas gadījumā ir iespējams sabojāt vielmaiņu, brīdina speciāliste.

”Īpaši, ja mēs pieturamies pie drastiskām diētām, bērnu organismam neatbilstošām. Piemēram 1000 kaloriju diēta, kad bērna pamata vielmaiņa var būt krietni lielāka, ņemot vērā viņa svaru, fizisko aktivitāti, attīstības periodu. Pusaudžiem ir krietni vairāk enerģijas nepieciešama, lai augtu un attīstītos. Kad tas uzturs pusaudzim tiek ierobežots, visi šie bioķīmiskie procesi arī tiek izbojāti, kā rezultātā sekas ir ļoti negatīvas un to mēs bieži pamanām slimnīcā,” stāsta Ļubina.

Speciāliste uzsver – ”katram cilvēkam ir savas veselīgais uzturs”, kas izriet no dažādiem aspektiem, piemēram, slimībām un fiziskajām aktivitātēm. ”Nevar attiecināt savas normas uz citiem. Visas diētas nestrādās visiem vienādi,” norāda Ļubina.

Podkāstu ”BŪT” skaties platformā Go3 un ”Tv3 Play”, savukārt, ja esi ceļā sarunu klausies ”Spotify”, “iTunes” un ”Deezer”.

Foto: Andrejs Skangals

1 komentārs