Uzņēmēju atruna, ka tie nevar atļauties darbiniekiem maksāt vairāk, ne vienmēr ir patiesība. Nākotnē nāksies maksāt vairāk

21 komentārs

Latvijas problēma nav darbinieku čaklums, bet gan tas, ka viņi tiek izmantoti neefektīvi, – norāda Ekonomikas ministrijas Tautsaimniecības departamenta direktors Jānis Salmiņš.

Kā piemēru Salmiņš min bārmeni Rīgā, kas saņem 500 eiro, kamēr bārmenis Berlīnē, strādājot tikpat ilgi vai pat mazāk, nopelna četrreiz vairāk. Taču pavisam drīz bārmeni, kurš gatavs malt kafiju par 500 eiro, atrast Latvijā vairs nevarēs.

Jānis Salmiņš
EKONOMIKAS MINISTRIJAS TAUTSAIMNIECĪBAS DEPARTAMENTA DIREKTORS

Darbiniekiem būs jāmaksā lielas algas. To mēs redzam arī pēc pēdējiem cipariem, ka bruto alga aug ļoti strauji, un vidējā alga jau ir 927 eiro. Pilnīgi noteikti nākamgad tas jau būs tūkstotis eiro. Šī dinamika turpināsies. Tas ir kā pieprasījums un piedāvājums – ja kaut kā tirgū ir ļoti maz, tad tas sāk kļūt ļoti dārgs. Tas ir tas, kas notiek ar darba spēku.

Uzņēmēju atruna, ka tie nevar atļauties darbiniekiem maksāt vairāk, ne vienmēr ir patiesība. Piemēram, Latvijas pārtikas uzņēmumu vidējā rentabilitāte jeb peļņa ir krietni augstāka nekā Vācijā.

Arvils Ašeradens
EKONOMIKAS MINISTRS (VIENOTĪBA)

Vācijas kolēģis saviem darbiniekiem maksā būtiski vairāk, iegulda viņu zināšanās un iegulda tehnoloģijās. Viņš kopumā ir daudz, daudz produktīvāks. Savukārt Latvijas partneris nedara ne vienu, ne otru. Viņš saka – dodiet man lētu darbaspēku, viņš ir dusmīgs uz valdību, ka nodokļi nesamazinās un nav kur dabūt šos lētos darbiniekus. Viņš neiegulda tehnoloģijās, jo vēlas paturēt sev jauko dzīves līmeni. Ilgstoši to nevarēs izturēt. Vai nu šie uzņēmumi mainīsies, vai beigsies tā situācija, kas ir šodien, ka es dzirdu no daudziem neproduktīvajiem uzņēmējiem – paklausieties, ministr, man nav neviena, kas nāk uz darbu! Tā ir realitāte un uzņēmējiem ir jāmainās.

Lai mudinātu uzņēmēju investēt tehnoloģijās un darbiniekos, no nākamā gada reinvestētai peļņai atcelts nodoklis. Optimistiskais scenārijs paredz, ka piecos gados vidējā alga sasniegs pusotru tūkstoti eiro, bet produktivitāte kāps par 4% gadā. Ja tas notiks, vairums Lielbritānijā un Īrijā strādājošo latviešu atgrieztos. Savukārt pesimistiskais scenārijs paredz, ka zemās produktivitātes dēļ Latvija var nonākt vidēju ienākumu slazdā.

TOP komentāri

 • Andis Kazāks
  +25 +22 -3

  Andis Kazāks

  Nu kā tad nevar maksāt, negrib maksāt, jo mūsu valstī tā ir palikusi par normālu parādību maksāt valstī noteikto minimumu. Rīgas krogos alkohols ir pat dārgāks nekā tajā pašā Vācijā. Bet alga tas tiesa tur ir līdz pat 5x lielākā kā LV. Atceros laikus pirms krīzes, veikalu pārdevējas algā vidēji saņēma no 300-400lati,bet tagad tie ir eirikos.Un ja tā paskatās tad tās bodes ir saceltas vismaz par 30% vairāk. Un apgrozībā ir stipri pieaugusi.
 • Valda LV

  Valda LV

  Berlīnē uz katriem 500 dzērājiem ir 5 Rīgā. Ieņēmumus arī der parēķināt.
 • dzērājs

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl