Uzņem simtgades filmu par vēsturisko personu Žani Lipki

0 Komentāru
Uzņem simtgades filmu par vēsturisko personu Žani Lipki

Avantūrists, humānists un vienkārši bezbailīgs cilvēks! Tas ir stāsts par Žani Lipki, kas 20. gadsimta 1940. gados izglāba vairāk nekā pussimtu nāvei nolemtu ebreju. Šie notikumi nekad iepriekš nav atspoguļoti filmās, taču šonedēļ Žaņa Lipkes 117. jubilejā sāka uzņemt pirmos simtgades projekta filmas kadrus.

Ebreju masveida iznīcināšanu vācu okupācijas laikā 20.gadsimta 1940.gados daudzi izvēlējās neredzēt un neievērot. Taču ne Žanis Lipke, kurš strādādams nacistu rūpnīcā, ik dienas sastapa spaidu darbos atvestos geto ieslodzītos ebrejus un savas avantūristiskās un cilvēcīgās dabas dēļ, nolēma līdzcilvēkiem palīdzēt. Tas arī ir kļuvis par filmas galveno vadmotīvu.

“Mēs redzam visās viņa darbībās – tur vairāk ir pārgalvība, vairāk ir brīžam varbūt nedomāšana, bet tajā nav nekas no domāšanas par sevi. Tajā ir absolūts cilvēcīgums, kur nāk kā tāda reakcija, nevis kā apzināta izvēle,” norāda filmas režisors Dāvis Sīmanis.

Filmas ideja izaugusi līdz ar rakstnieces Ineses Zanderes grāmatu ”Puika ar suni”, kas vēsta par Lipkes dēla pieredzi šajā laikā. Vēstures drāma atklās gan izšķirošus paša Lipkes lēmumus, gan viņa ģimenes pieredzi un iekšējos pārdzīvojumus. Kinolente būs domāta plašai auditorijai un tostarp arī skolas vecuma bērniem, kuriem tā varētu palīdzēt labāk izprast vēstures grāmatās lasīto.

“Nākamajā nedēļā mēs filmēsim Rīgas geto ainas Tukumā, kur filmas mākslinieki un operators un režisors atrada autentisku vidi, lai uzbūvētu kaut ko līdzīgu Rīgas geto teritorijai 4.1 un 42.gadā. Tāpat arī būs Rumbulas notikumu inscenējums kinematogrāfiskā formā,” norāda filmas producents Gints Grūbe.

Uzstādījums veidot iespējami precīzu vēsturisku rekonstrukciju balstoties uz patiesiem faktiem šoreiz kļuvis par izaicinājumu filmas māksliniecei. Filmas darbība norisinās 1941.gadā. Žanis Lipke kopā ar ģimeni dzīvoja Ķīpsalā, taču šodien to laiku autentiskā Ķīpsala ar tai raksturīgo apbūvi jau ir zudusi un šis pagalms bija jāveido no jauna.18

Arī Žaņa Lipkes tēls Artūra Skrastiņa atveidā tapa balstoties uz Lipkes muzeja materiāliem un izglābto ebreju pierakstiem un liecībām par to, kā viņš izskatījās un kā uzvedās.

“Viņš varēja vienā brīdī izskatīties pēc jūrnieka, otrā brīdī pēc pilnīga dzērāja un trešajā brīdī pēc klauna. Viņš tāds būtībā aktieris un tas arī viņam vienmēr ir palīdzējis izkļūt no tās situācijas, kā paglābt tos cilvēkus ar to savu personību, ka viņš vienkārši novērš uzmanību no viņiem un kļūst pats par to, uz ko skatās,” saka filmas māksliniece un kostīmu māksliniece Kristīne Jurjāne.

Plānots, ka filma uz kinoekrāniem Latvijā parādīsies 2018. gada pavasarī. Tās nosaukums pagaidām nav zināms.
0 Komentāru