Uzmanies! Arvien vairāk cilvēku saslimst ar bīstamo Laima slimību

2 komentāri
Uzmanies! Arvien vairāk cilvēku saslimst ar bīstamo Laima slimību
Foto: LETA

Gaidot vasaru, mediķi dabas entuziastiem parasti iesaka vakcinēties pret ērču encefalītu. Tomēr tas nenozīmē, ka no asinis sūcošajiem slimību perēkļiem vairs var nebaidīties. Ērces pārnēsā arī tā dēvēto Laima slimību, pret kuru vakcīnas nav, un saslimstība ar šo kaiti šogad pieaugusi jau par 25%.

Ja slimību atklāj ātri, to izārstēt iespējams ar antibiotiku palīdzību – nav pat nepieciešama aprūpe slimnīcā. Tomēr, ja slimību ielaiž, tā var izraisīt arī plaušu un sirds iekaisumu.

“Diezgan bieži ir tā, ka ir dati, par to, ka cilvēkam bija piesūkusies ērce, un pēc trim vai drusku vairāk dienām parādās tas tipiskais apsārtums. Taču pacientam netiek nozīmēta ārstēšana, bet vispirms veic specifiskas analīzes. Te es gribētu atzīmēt, ka tajās agrīnajās situācijās analīze var būt negatīva un tā var sajaukt galvu ārstam,” stāsta Irina Lucenko, SPKC epidemoloģe.


Salīdzinājumā ar pagājušo gadu saslimstība ar laima slimību jeb laimboreliozi jau pieaugusi par ceturtdaļu. Un šis skaits vēl augs, jo vislielākais ērču sakosto pacientu skaits slimnīcās nonāk augusta beigās un rudens sākumā. Atšķirībā no encefalīta pret Laima slimību vakcinēties nav iespējams, bet ērču šogad Latvijas mežos ir īpaši daudz. Tām vēsā un mitrā vasara iet pie sirds.

“Jāsaka, ka diezgan daudz ir inficēto ērču tieši ar laimberliozi, daudz vairāk nekā ir inficētas ar ērču encefalīta vīrusu. Varētu pat pateikt, ka dažreiz ir līdz 30% ērču varētu būt inficētas ar laimberliozi. Līdz ar to praktiski tā varbūtība inficēties ir ļoti augsta,” norāda I. Lucenko.

Iespēja saslimt pieaug, ja cilvēks ilgi nepamana kukaiņa piesūkšanos, vai arī ērci nepareizi noņem, piemēram, to saspiežot.

Skaties video!