Uzmanību! Šogad Latvijā atklāti divi no Āfrikas ievesti malārijas gadījumi

0 Komentāru
Uzmanību! Šogad Latvijā atklāti divi no Āfrikas ievesti malārijas gadījumi
Foto: Flickr / GreenRavenPhotography.com

Pēdējo desmit gadu laikā Latvijā reģistrēti 40 ievestas malārijas gadījumi. Tikmēr entomologi pieļauj, ka reālais saslimušo skaits varētu būt būtiski lielāks. Arī Latvijā ir sastopami malārijas odi, un vēsturiski ir zināmi gadījumi, kad arī Latvijā ir saslimuši ar vietējas izcelsmes malāriju.

Krēslas stundās aktīvās malārijas odu mātītes inficējušas 214 miljonus cilvēku, bet slimība izdzēsusi aptuveni 438 tūkstošus dzīvību – tāda ir Pasaules Veselības organizācijas melnā statistika par malāriju pērn. Oficiāli Latvijā ik gadu reģistrē vien dažus saslimšanas gadījumus, tomēr entomologs Dmitrijs Teļnovs uzskata, ka patiesais cipars ir vismaz 10 reizes lielāks.

Foto

Viens no iemesliem – sasirgušie pēc palīdzības vēršas uzreiz ārvalstīs vai arī biežāko malārijas simptomu – drudzi saista ar kādu citu saslimšanu. Un šie gadījumi līdz oficiālajai statistikai, ko Latvijā apkopo Slimību profilakses un kontroles centrs, nemaz nenonāk. Visbiežāk mūsu tautieši ar malāriju inficējas Āfrikas vidienē.

Pēdējā reize, kad Latvijā izskanēja runas par vietējas izcelsmes malāriju, bija pirms 15 gadiem. Toreiz pacientam diagnozi apstiprināja šeit, Latvijas Infektoloģijas centrā, tomēr izcelsmi diemžēl tā arī neizdevās pierādīt.

Šobrīd Latvijas Infektoloģijas centrā zina teikt, ka pirms ceļojumiem uz kādu no malārijas skartajām valstīm cilvēki visu gadu diezgan aktīvi nāk konsultēties pie speciālistiem.

Pēdējo 10 gadu laikā Latvijā oficiāli zināms viens malārijas izraisīts nāves gadījums, bet par inficēšanās vietu ziņu nav. Tikmēr iespēja saslimt ar vietējas izcelsmes malāriju ne tikai Latvijā, bet arī citviet Eiropā šobrīd ir ļoti zema.

Lai slimības izraisītājs – malārijas plazmodijs – odā attīstītos, diennaktī arī vidējai gaisa temperatūrai jābūt ne zemākai par plus 15 grādiem, turklāt ilgstoši.

Video

0 Komentāru