Uzmani savu veselību! Latvijā daudzviet ir augsts elektromagnētiskais starojums

Pievienot komentāru
Uzmani savu veselību! Latvijā daudzviet ir augsts elektromagnētiskais starojums
LETA

Pāris reizes gadā Veselības inspekcija saņem iedzīvotāju vēstules, kuros viņi norāda uz veselības problēmām, kas, iespējams, ir saistītas ar elektromagnētisko starojumu.

Elektromagnētiskais starojums ir jebkurš elektromagnētiskais vilnis, ko izstaro antena – radio, televīzijas vai mikroviļņu antena. Taču par tā ietekmi uz cilvēka veselību viedokļi dalās un Latvijā nav izstrādāti normatīvi, kas noteiktu pieļaujamās normas.

Latvijas Universitātes pētnieks Jānis Blahins izmērījis elektromagnētiskā lauka rādītājus vairākās vietās Rīgā. Savus mērījumus pētnieks veicis Lucavsalā, Maskavas forštatē, kā arī Āgenskalnā, kur ir vecais televīzijas tornis. Visās vietās būtiski pārsniegts Pasaules Veselības organizācijas normatīvs, kurā noteikts, kāda elektromagnētiskā starojuma jauda pieļaujama uz vienu kvadrātmetru. Lucavsalā un Maskavas forštatē pie Salu tilta rādījumi šo normu pārsniedz sešas reizes, Centrāltirgū – divas reizes, bet Āgenskalnā – pat 50 reizes.

Jānis Blahins, Latvijas Universitātes pētnieks:

Visnejaukākā vieta bija Āgenskalns. Klusais, zaļais rajons. Izskaidrojums gan ir vienkāršs – raidītāju jauda ir apmēram visur vienāda, tikai Āgenskalnā esošais vecais televīzijas tornis ir daudz zemāks nekā Zaķusalā, līdz ar to antena ir tuvāk pie auss.

Zinātnieka izmantotos Pasaules Veselības organizācijas normatīvus par šo jomu atbildīgā Veselības inspekcija Latvijā gan par saistošiem neuzskata. Tā ņem vērā pirms 16 gadiem pieņemtās Eiropas Padomes vadlīnijas cilvēku aizsardzībai pret elektromagnētiskiem laukiem, kas nav tik striktas.

Šobrīd Latvijā neviena iestāde arī neveic šā starojuma monitoringu. Tādi mērījumi tiek veikti tikai pirms mobilo tālruņu staciju pieņemšanas ekspluatācijā, un parasti to rādītāji ir daudz zemāki nekā rakstīts Eiropas Padomes vadlīnijās, stāsta Veselības inspekcijā.

Skaties video: