Uzlabojot uzņēmumu pārvaldību, izdevies novērst politisko ielikteņu iecelšanu to padomēs

0 Komentāru
Uzlabojot uzņēmumu pārvaldību, izdevies novērst politisko ielikteņu iecelšanu to padomēs
Dmitrijs Suļžics / f64

Politiskie ielikteņi un tā sauktie “šoferu dēli” valsts uzņēmumu padomēs vairs netiek iecelti – tā šodien šādu uzņēmumu pārvaldībai veltītā konferencē atzina korupcijas pētnieks Valts Kalniņš. Pirms gada, izpildot OECD prasības, uzraugošās padomes tika atjaunotas 12 lielākajiem valsts uzņēmumiem. Tagad eksperti atzīst, ka tas nācis par labu un padomes varētu izveidot arī citiem uzņēmumiem.

Latvijas valstij kopumā pieder 65 kapitālsabiedrības: piemēram, “Latvijas dzelzceļš”, “Latvenergo”, lidosta “Rīga”, “Latvijas Valsts meži” un tā tālāk. Tās nodarbina vairāk nekā 50 000 cilvēku, un to kopējā vērtība pērn sasniegusi 8,72 miljardus eiro, bet ieņēmumi – 3,36 miljardus. To pārvaldību pēdējos divus gadus uzrauga Pārresoru koordinācijas centrs, kas akcentē, – visi šie rādītāji ir augšupejoši.

“Ārējais novērtējums par to, ko mēs esam sasnieguši kapitālsabiedrību pārvaldības jomā, ir pozitīvs. Ne tikai no nevalstiskajām organizācijām. Bet arī, protams, OECD to ir novērtējis, pasakot, ka Latvija ir izpildījusi savas pēcuzņemšanas saistības,” norāda Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks.

Korupcijas pētnieks Valts Kalniņš atzīst, ka pēdējos desmit gados valsts uzņēmumu pārvaldība ir stipri uzlabojusies. Kaut vai no viedokļa, ka to padomēs vairs netiek iecelti tā sauktie “šoferu dēli”.

“Īsti vairs nerunā par tādiem klajiem gadījumiem, kad uzņēmumu valdēs vai padomēs ieceļ kādu cilvēku, par kuru ir skaidrs, ka viņš tur ir tikai kādas partijas ieliktenis, lai saņemtu algu un no tās daļu noziedotu partijai,” teic Kalniņš.

Tiesa, joprojām esot gadījumi, kad politiķi mēģina iejaukties šādu uzņēmumu pārvaldībā un par pilnīgi neatkarīgiem tos nosaukt nevar. Turklāt ir virkne nodokļu maksātājiem piederošu uzņēmumu, kuri netiek tikpat stingri pārraudzīti – tie, kuri pieder pašvaldībām.

“Ko mēs vismaz tagad varam redzēt no šīs reformas, tas sāk nest augļus, un, ja tie augļi ir pozitīvi, šobrīd mēs redzam, ka viņi ir pozitīvi, tad grēks būtu tos neizmantot un nevairot arī pašvaldību kapitālsabiedrībām vai arī tām kapitālsabiedrībām, kurām šobrīd vēl nav padomes,” domā Privatizācijas aģentūras vadītājs Vladimirs Loginovs.

Sekojot OECD ieteikumiem, padomes pirms gada tika izveidotas 12 lielākajos valsts uzņēmumos. To uzdevums ir uzraudzīt uzņēmumu valdes darbu.

0 Komentāru