Uz simtgadi Latvijā ieviesīs progresīvo ienākuma nodokli; slogs varētu pieaugt piektdaļai “turīgāko”, samazināsies mazajām algām

7 komentāri

Ņemot vērā Pasaules Bankas ieteikumu mazināt sabiedrībā valdošo nevienlīdzību, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola paziņojusi par plānu 2018. gadā Latvijā ieviest progresīvo ienākuma nodokli.

Lielāks iedzīvotāju ienākuma nodoklis būs jāmaksā aptuveni piektajai daļai strādājošo, kuru ienākumi pārsniedz 1000 eiro. Savukārt iedzīvotāji ar minimālo algu var cerēt uz nodokļa sloga samazināšanos.

Konkrētu piedāvājumu ministrija kopā ar Pasaules Bankas (PB) ekspertiem piedāvās līdz aprīlim.

PB: Latvijā nodokļu slogs piemērots netaisnīgi

Pasaules Banka iesaka Latvijai atteikties no regresīvās nodokļu sistēmas, kurā neatkarīgi no algas apmēra visi strādājošie maksā ”plakanu” iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Šobrīd tas ir 23%. TV3 Ziņu rīcībā nonākušajā Pasaules Bankas galaziņojumā par Latvijas nodokļu politikas efektivitāti un taisnīgumu ieteikts pāriet uz progresīvu ienākumu nodokli, ko Finanšu ministrija arī apņēmusies izdarīt 2018. gadā.

Dana Reizniece-Ozola
Finanšu ministre

Progresivitāte nodokļos ir viens no virzieniem, ko rekomendē Pasaules Banka un ko mēs plānojam piedāvāt. Tā, lai mazāk turīgie iedzīvotāji būtu ieguvēji. Latvija ir ļoti liela nevienlīdzība – sašķeltība starp turīgākiem un mazāk turīgiem.

Pasaules Banka iesaka palielināt nodokļu slogu lielajām algām, vienlaikus samazinot to mazajām. Lai nebūtu jālauza galva par robežu, virs kuras ieņēmumi uzskatāmi par pietiekami lieliem, ieteikts nodoklis celt 15% strādājošo ar lielāko algu.

Par progresivitātes sliekšņiem un apjomu būs sarežģītākā diskusijas daļa, jo visgrūtāk Latvijā ir atbildēt uz jautājumu, kas ir turīgs cilvēks, par iepriekšējo neveiksmīgo pieredzi progresīvā nodokļa ieviešanā atgādina D. Reizniece-Ozola.

IIN varētu pieaugt 20% strādājošo

D. Reizniece-Ozola uzskata, ka, lai nodrošinātu solidaritāti, lielāks iedzīvotāju ienākumu nodoklis būtu jāmaksā aptuveni piektdaļai strādājošo. Salīdzinājumam šogad virs 1400 eiro mēnesi saņēma 12% strādājošo. Līdz ar to robežšķirtne nodokļu izmaiņām varētu būt virs 1000 eiro mēnesī.

Paralēli Pasaules Banka iesaka ieviest arī ienākumu nodokļa atmaksas sistēmu, kas ļautu samazināt slogu mazo algu saņēmējiem. Tajā būtu iekļauts ar nodokļiem neapliekamais minimums un citi nodokļu atvieglojumi, kurus piemērotu atkarībā no ienākumu apjoma. Pret progresivitāti gan kategoriski noskaņotas uzņēmēju organizācijas.

Pēteris Leiškalns
LDDK pārstāvis

Ar sociālisma idejām ir ļoti grūti labot sociālisma sekas. Latvijā tās joprojām ir jūtamas.

D. Reizniece-Ozola gan uzņēmējiem piekāpties nedomā un līdz aprīlim sola sagatavot, iespējams, vērienīgāko nodokļu reformu pēdējo gadu laikā. Paralēli darba spēka nodokļu izmaiņām tiks palielināts arī kapitāla pieauguma nodoklis. Iecerēts reformēt nekustamo īpašuma nodokli, piemērojot atlaides vienīgajam mājoklim. Savukārt uzņēmējiem tiek solīti nodokļa atvieglojumi reinvestētai peļņai, kā arī jauns mikrouzņēmumu atbalsta nodoklis.

TOP komentāri

 • Ieva
  +1 +1 0

  Ieva

  Pasaules Banka sava ieteikuma nav paredzejusi, ka nauda kas planota iekaset palielinot nodoklus, neaizies lielakai dalai nodoklu maksataju vajadzibam, bet ekonomisko grupejumu(partiju) politisko lobiju projektiem(celtnieciba, ielu remonts, utt.).
 • Juris
  +1 +1 0

  Juris

  Sobrid sanemu nedaudz virs 1000 uz papira, dzivoju viens ireta dzivokli, maksaju pa auto un knapi sanak visam savilkt galus, un viss vajadzigs tik lai uz darbu varetu tikt
 • Imants
  0 0 0

  Imants

  Es arī nesaprotu, kāpēc nepietiek ar neapliekamo minimumu. Cilvēks, kurš saņem lielāku algu, arī bez progresivitātes nodokļos samaksā vairāk par to, kurš saņem mazāku algu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl