29 komentāri

Sācies tracis par nepieciešamību šūt stilizētus tautastērpus Latvijas simtgades deju svētkos. Kamēr vienus satrauc, ka tērpiem audumu pirks ārvalstīs, citi uzdod jautājumu – kas par to maksās? Par deju svētkiem atbildīgais Nacionālais kultūras centrs un arī kultūras ministre norāda – ja dejotāji vēlas ietaupīt, lai tautastērpus šuj paši.

Šādi, zilganzaļi un rakstoti tautastērpi būs nepieciešami 15 000 dejotāju, simbolizējot senlatviešus. To nevarot izdarīt ar etnogrāfiskajiem tautastērpiem. Prasību Latvijas simtgades deju svētku lieluzvedumam ”Māras zeme” izvirzījis Nacionālais kultūras centrs, bet visiem 620 deju kolektīviem jaunu tērpu iegādē valsts nedos ne centa. Viens tērps izmaksās vismaz 80 eiro.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Ir runa par 30 līdz 40 eiro, ja mēs runājam par audumu, un tādi pati summa būtu jārēķina par tērpu izgatavošanu,” skaidro Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāja Signe Pujāte.

Ja tērpi vajadzīgi 15 000 dejotāju, tad kopējās izmaksas sasniedz 1,2 miljonus eiro. Deju kolektīvus pārņēmusi neziņa. Šī summa nav iekļauta valsts piešķirtajos 6 miljonos eiro simtgades dziesmu un deju svētku rīkošanai.

“Ir pilnīgi skaidrs, ka valsts budžeta daļu dziesmu un deju svētkiem mēs nevaram palielināt, tas nozīmē, ka ir jāskatās citi iespējamie avoti,” norāda kultūras ministre Dace Melnbārde.

Nacionālais kultūras centrs līdz janvāra beigām izzinās pašvaldību iespējas finansēt dejotāju tērpus. Liela daļa pašvaldību jau paudušas negatīvu nostāju par tām uzlikto finansiālo slogu. Piemēram, Lielvārdes novada dome aprēķinājusi, ka viņu dejotājiem senlatviešu tautastērpi tikai vienam uzvedumam izmaksās aptuveni 10 tūkstošus eiro. Pašvaldībai šādas naudas nav.

“Iepriekš par to pašvaldībām neko nesakot, bet noliekot fakta priekšā, ka mums tagad katram dalībniekam, kas piedalīsies šajā lieluzvedumā ir jānopērk audums, jāuzšuj tērps,” teic Lielvārdes novada domes priekšsēdētājs Imants Balodis (Vienotība).

Visiem 15 000 dejotāju būs vajadzīgs viens un tas pats audums ar specifisko rakstu, un to valsts pasūtīs ārzemēs, jo Latvijā tādu neražo.

“(LNT: Bet ko tas nozīmē, vai jums būs auduma baķi, katrs novads brauks pēc sava auduma, un jūs griezīsiet nost un dalīsiet?) Tas ir tehnisks jautājums, nu fiziski te Nacionālajā kultūras centrā nebūs, tā loģistika būs noorganizēta kā varētu vislabāk,” saka Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāja.

Taču pašvaldībām nespējot finansēt tautastērpu iegādi, savi naudasmaki būs jāver vaļā dejotājiem. Svētku rīkotāji un kultūras ministre mierina – ja ir vēlme ietaupīt, lai dejotāji sēžas pie šujmašīna.

“Tas, ka arī dalībnieki piedalās tērpu veidošanā, tā arī ir bijusi normāla prakse, un es pati kā mamma pagājušajos skolēnu svētkos savam bērnam šuvu speciālu tērpu, un man tas likās normāli,” atzīst kultūras ministre.

Taču situāciju par nenormālu sauc daļa pašvaldību. “Ideja par šo lieluzvedumu bija jau pirms šā gada valsts budžeta pieņemšanas, kad cienījamie deputāti dalīja kvotas, un īsti nevarēja saprast, kam, ko, cik piešķirt. Šī viņiem bija lielā iespēja, dalot kvotas, piešķirt finansējumu šim lieluzvedumam,” saka Lielvārdes novada domes priekšsēdētājs.

Kultūras ministre cer – deju kolektīviem, kuru pašvaldības nespēs finansēt tautastērpus, varētu palīdzēt dziesmu un deju svētku sponsori – uzņēmēji. Taču tikmēr, piemēram, Latvijas nabadzīgākā pašvaldība, Vārkavas novads, atzīst – svētku lieluzvedums ir novada goda un cieņas jautājums, tāpēc divu gadu laikā naudu tautastērpiem atradīšot.

TOP komentāri

 • BertaB
  +16 +16 0

  BertaB

  Pašvaldībām būs jāšuj tērpi, kuri pēc šī viena koncerta nekam nebūs derīgi, jo ir kaut kādi murgaini stilizēti. Saprastu, ja paši gādātu sava novada tērpus. Tā nav profesionālā māksla, tie ir amatierkolektīvi. Ne katram ir ministres alga, parezāk - nevienam. Tad nu jāskatās, lai nepakrīt uz augstprātības. Viņi tur Rīgas centrā uz ambīcijām pilnīgi nojūgušies. Virsvadītāji grib zīmēties, lai nu tad šuj paši.
 • iks
  +10 +10 0

  iks

  izdancos un izpļurkās 6 un vairāk miljoni vienos svētkos ,sākot ar bukletiem ,norādēm un papildus piemetīs vēl miljonu tērpiem.Pareizi teica kāds ārzemju gudrs vīrs,ka tautai ar tik mazu iedzīvotāju skaitu nevajag celt tik milzīgu kultūras nastu,lielie dziesmu svētki un Ja vēl piemin gaismas pili .
 • jaa

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl