Uz ”oligarhu lietas” komisiju ierodas uzņēmējs Edgars Jansons, ar kuru Sudraba pirms tam satikās restorānā

6 komentāri
Uz ”oligarhu lietas” komisiju ierodas uzņēmējs Edgars Jansons, ar kuru Sudraba pirms tam satikās restorānā

Saeimā Darbu turpina “oligarhu lietas” izmeklēšanas komisija. Šodien uz tās sēdi bija aicināts “Rīdzenes” sarunās pieminētais uzņēmējs Edgars Jansons. Jāatgādina, ka žurnālisti pirms kāda laika ziņoja par Jansona tikšanos ar izmeklēšanas komisijas vadītāju Ingunu Sudrabu kādā restorānā. Jansons skaidroja, ka ar Sudrabu ticies, jo esot īstens cīnītājs pret korupciju. Taču komisijā izskanēja viedoklis, ka viņa klātbūtne ir daļa no mēģinājuma sabotēt izmeklēšanas darbu.

“Oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē deputāti šodien kārtējo reizi centās noskaidrot, ko īsti nozīmē “valsts nozagšana”. Tika pieaicināti eksperti no sabiedriskās politikas centra “Providus”, kas paskaidroja, ka “ar vārdiem vien valsti sagrābt nevar” – lēmumu pieņēmējam vai ietekmētājam rezultātā jāgūst ekonomisks labums.

“Politisko lēmumu pieņēmēji un arī tiesneši pieņem lēmumus, lai gūtu prettiesisku vai slēptu ekonomisko labumu. Mērķtiecīgi notiek darbība ar nodomu panākt grozījumā tādā, lai manas vai manas ģimenes uzņēmējdarbība gūtu papildu peļņu,” skaidro “Providus” pētnieks Valts Kalniņš.

Komisijas locekļi taujāja, vai žurnālā “Ir” publiskotajās sarunās šāda nozieguma pazīmes parādās. “Katrā ziņā tur noteiktās epizodēs valsts sagrābšana tiek apspriesta,” teic Kalniņš.

Uzklausījusi, kas ir valsts sagrābšana, komisija deva vārdu “oligarhu sarunās” pieminētajam Edgaram Jansonam. Tagadējais Mārupes novada domes deputāts kādreiz vadīja Lemberga bērniem piederošo “LSF holdingu”, kura meitas uzņēmums savulaik Rīgas ostā sniedza velkoņu pakalpojumus. Žurnālā “IR” publicētajās sarunās Lembergs Šleseram stāsta par strīdu ar Rīgas ostu un toreizējam pārvaldniekam dotu 300 000 kukuli.

Sudraba ar Jansonu pirms nedēļas satikās restorānā, lai pārrunātu sarunās dzirdamo epizodi. Jansons uz sēdi atnācis, lai kliedētu par sevi izskanējušās aizdomas.

“Mani neviens nav ietekmējis, nevienam kukuli neesmu devis, arī uzpirkšanas mēģinājumos neesmu to personīgi darījis. Arī tās epizodes, par kurām Sudrabas kundze man izstāstīja, jo es personīgi šo žurnālu nelasu, jo esmu aizņemts cīņā ar korupciju Mārupes domē. Secinājums – es nevaru atbildēt par cilvēkiem, kas runā manā vārdā, un es nevaru atbildēt par darbiem, kas it kā notikuši pēc mana laika,” sacīja Jansons.

Viņš gari un plaši izstāstīja savu darbību vēsturi un sev zināmu informāciju. “Manā rīcībā ir pietiekami daudz informācijas, ka arī šeit sēdošie politisko partiju pārstāvji. Varbūt viņi par to nezina…, saņem no Lemberga it kā arestētās mantas labuma caur kompānijām, kuras pārvalda Meroni.”

Mārupes deputāts atsacījās izpaust, kuras partijas Meroni finansē, teikdams, ka gaidīs uzaicinājumu no prokuratūras.

Tikmēr pie komisijas nepiederošais deputāts Artuss Kaimiņš saskaitīja, ka telpā atrodas četri cilvēki, kuriem bijušas mantiskas darījuma attiecības ar Lembergu vai viņa ģimenes locekļiem. Komisijas darbā kā eksperts piedalās jurists Aivars Borovkovs, kurš 1993. gadā ar Lembergu esot noslēdzis darījumu par akciju pirkumu. Tāpat kā komisijas konsultants izvēlēts Lemberga dēla Anrija bijušais advokāts Aldis Alliks.

Bez Jansona Kaimiņš norādīja arī uz publicistu Imantu Liepiņu, kurš ir rakstījis ar Lemberga ietekmi saistītajam laikrakstam “Neatkarīgā”. “Vai šī komisija ir sabotāža? Es domāju, ka jā. Šī komisija ir ņirgāšanās par sabiedrību. Jūs, Sudrabas kundze, ņirgājieties par sabiedrību,” sacīja Kaimiņš.

Sudraba paskaidroja, ka Jansons uzaicināts, lai dotu iespēju sevi apliecināt kā godprātīgu cilvēku. Citi sarunās pieminētie uz līdzīgu vārda nospodrināšanu nav pieteikušies.

“Neviena persona tieši pie manis nav griezusies. Arī jautājums, kas komisijai jāizmeklē par iespējamu sabiedrības viedokļa ietekmēšanu, mediju sagrābšanu un ietekmēšanu, ir jautājums, cik tālu tas, kas tiek runāts, ir dzīve attaisnojies vai nav attaisnojies un cik tālu runā kāda nomelnošanas saistībā,” norādīja Sudraba.

Par mediju lomu komisija spriedīs nākamās nedēļas sēdē.

TOP komentāri

  • NeUfo
  • Briesmas
    +1 +1 0

    Briesmas

    Liekas, ka Kaimiņš atspērās uz komisiju, sajūtot briesmas, ka jansons kaut var atklāt par viņu.
  • Arturs Kasuba

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl