Uz Lieldienām izķer strausu olas

Komentāri
Uz Lieldienām izķer strausu olas
Foto: LETA

Šodien turpinām svinēt Otrās Lieldienas – ar dažādām izdarībām un arī olu kaujām. Šajos svētkos pieaug pieprasījums ne tikai pēc vistu, bet arī strausu un paipalu olām. Un šogad, izrādās, strausu olas daudzviet pat bija deficīts.

40 strausi Mazzariņos priecīgi skraida pa peļķēm. Lietus pastaigai netraucē. Tomēr augstajā laikā strausu dāmas olas dēj daudz sliktāk. Tāpēc pat ir izveidojies strausu olu deficīts. Fermā rēķina – jau esot mīnus trīs – klienti stāv rindā. ”Šogad ir tāda unikāla situācija, ka Lieldienas ir salīdzinoši ātri, aprīļa sākumā, bet sezona vai tad saistībā ar pavasari tādu, nav īsti pavasaris, nav īsti ziema, tā strausu mammu dēšanas intensitāte nav tāda, kā publikai ir pieprasījums. Un tagad sanāk tāda situācija, ka olas ir uz pierakstu,” stāsta strausu fermas Mazzariņi saimnieks Dainis Laugalis.

Lieldienās daudzi grib izcelties ar olu, kas sver pusotru kilogramu un satur litru dzeltenuma un baltuma. Omletei – tā kā par daudz. ”Jāizdomā, ko ar to saturu darīt. Un vislabākais, kas mums pašiem sanāk, un arī cilvēki ir stāstījuši – tā tomēr ir torte,” atklāj strausu fermas ”Mazzariņi” saimniece Žanna Laugale.

Paši saimnieki strausu olas uzturā lieto reti. Tās tiekot liktas inkubatorā, lai būtu cāļi. Dažiem no strausu pusaudžiem jau ir 10 mēneši, un viņi ir piedzimuši  šeit pat Latvijā. Tas, ka viņi knābā, nebūt nenozīmē agresivitāti. Šādā veidā viņi cenšas ar iepazīties.

Salīdzinājumā ar strausu paipala izskatās pavisam maziņa. Tomēr, ka apgalvo fermeri, tā ir daudz labāka olu dējēja. ”Paipala dēj faktiski katru dienu. Un olas svars ir 13-15 gramu. Es neesmu šo paipalu nosvērusi, bet vairāk par 100 gramiem nebūs. Un tad strausenei svars ir 120 kilogramu. Šī ir laba dējēja, pagājušogad viņai bija kaut kādas 35 olas,” atklāj  Žanna Laugale.

Lasi vēl