Uz Latvijas – Baltkrievijas robežas pārķerti vēl 11 irākieši; viņu vidū arī bērni

22 komentāri

Uz Latvijas – Baltkrievijas robežas aizturēta jau trešā irākiešu grupa šomēnes. Vakar robežu Silenes tuvumā nelikumīgi šķērsoja 11 Irākas pilsoņi, viņu vidū arī sievietes un četri bērni. Robežsardze uzsver, ka stabilitāte arī uz mūsu valsts robežas ar Baltkrieviju ir ļoti trausla, turklāt fiziskās robežas neesamība riskus padara vēl lielākus, vēsta TV3 Ziņas.

Pagaidām uz Latvijas–Baltkrievijas robežas nav novērojams masveida nelegālās imigrācijas pieaugums kā tas ir Lietuvā, taču riski ir augsti – to atzīst Valsts robežsardze. Šajā mēnesī vien Latvijā no Baltkrievijas puses centušies iekļūt jau ap 30 Irākas nelegāļiem. Pirmā grupa, četru cilvēku grupa, tika aizturēta mēneša sākumā, nedēļas sākumā pateicoties vietējam mežstrādniekam tika pārtverti vēl deviņi irākieši.

”Situācija salīdzinoši ar Lietuvas robežu +/- ir stabila, bet mēs prognozējam to, kas notiek. Demžēl nedēļu atpakaļ mūsu robežu šķērsoja Irākas pilsoņu grupa. Notiek izmeklēšana. Mums paziņoja viens no meža strādniekiem, kurš ir apzinīgs Latvijas pilsonis, un pateicoties viņa iniciatīvai, mums atlika tikai atbraukt uz noteikto vietu, aizturēt un veikt procesuālās darbības,” skaidro obežsardzes Robežnieku robežapsardzības nodaļas priekšnieks Ilmārs Aišpurs.

Diemžēl tendences nav iepriecinošas – vakar, 30.jūlijā Silenes robežpunktu centās pāriet vēl 11 Irākas pilsoņi.

”Tieši vakar no rīta Silenes robežapsardzības robežsargi aizturēja personas, diemžēl sīki es nevaru jums atklāt, jo notiek izmeklēšana. Situācija tā pati kas pie mums, viņiem ir mērķis nokļūt Eiropā. [Tie arī bija Irākas pilsoņi?-red.] Jā tieši tā, ir parādījušies bērni un sievietes, līdz ar to tas arī mūsu izmeklētājiem un imigrācijas dienestiem apgrūtinās darbu, jo ir nepilngadīgie, plus vēl bez dokumentiem, tas arī sarežģī darbu,” skaidro Aišpurs.

Kopš Lukašenko režīma izraisītās un finansētās nelegālās migrācijas krīzes sākuma arī Latvijas un Baltkrievijas robeža tiek uzraudzīta pastiprināti. Robežsargiem un kinologiem talkā nākuši arī zemessargi un četri Eiropas robežapsardzības aģentūras ”Frontex” eksperti ar diviem transportlīdzekļiem. Tiesa, arī ar to ir par maz un, ja nelegālās migrācijas plūsma no Baltkrievijas puses turpinās palielināties, resursu trūkuma dēļ robežsargi var netikt galā ar migrantu pieplūdumu. Nelegālu ceļu uz Latviju atvieglo fiziskās robežas neesamība.

Šobrīd vienīgais, kas atdala Baltkrievijas un Latvijas robežu ir 157 kilometrus garā pēdu josla, ko 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā apsargā robežsargi.

”Mums atliek tikai cerēt, ka situācija nepasliktināsies. Cerēsim, ka tā būs, bet ja pieaugs viņu klātbūtne robežas tuvumā, diemžēl prognoze var būt slikta,” atzīst Aišpurs.

Tāpat kā lietuviešiem, arī mūsu robežsardzei komunikācija ar Baltkrievijas pusi ievērojami pamainījusies. Iepriekš konstatējot pārkāpumu, operatīvi kopā sanāca abu iesaistīto valstu robežsargi, izpētīja fiziski redzamās pēdas uz robežjoslas, nomīto zāli, apavu nospiedumus zemē un citus pierādījumus. Noziedznieki tika nodoti tai valstij, no kuras ienākuši.

”Tagad viņi uz šādiem soļiem neiet, un tiek veikta vienpusējā izmeklēšana no mūsu puses, dokumenti tiek sagatavoti, iesniegti Baltkrievijas pusei, un tad jau viņi pieņem lēmumu – atzīst vai neatzīt mūsu savāktos pierādījumus,” skaidro Aišpurs.

Maz ticams ka Baltkrievijas puses atbilde būs pozitīva. Šobrīd nelegālie imigranti nogādāti aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā ”Daugavpils”. Par valsts robežas tīšu nelikumīgu šķērsošanu pret viņiem sākts kriminālprocess. Ja Baltkrievijas puse uzrādītos pierādījumus atzītu par pietiekamiem, viņiem būtu nelegāļus jāuzņem savā teritorijā. Ja nē, Latvijai ir divas iespējas – personas izraidīt, uzdāvinot viņiem biļetes mājupceļam uz Irāku, vai otrais, ja viņi lūgs patvērumu, tad viņi tiks uz patvēruma meklētāju centru Muceniekos, un sāksies ilga un piņķerīga lietas izskatīšana.

22 komentāri