Utu un kašķa pārbaudes skolās notiek diskrētāk, taču sērga nav izzudusi

2 komentāri
Utu un kašķa pārbaudes skolās notiek diskrētāk, taču sērga nav izzudusi
Foto: Eddy Van 3000 /Flickr

Utu un kašķa pārbaudes skolās ir jāveic regulāri, mūsdienās lielu stresu rada bērnu tiesību jautājums. Ja agrāk medmāsa iegāja klasē, visus bērnus pārbaudīja, atrada inficētos, un tad par to ātri vien zināja visa skola, tad tagad skolas cenšas mazināt bērna pazemošanu, veicot šīs pārbaudes teju vai slepeni. Tiesa gan utu un kašķa izplatību tas nav samazinājis.

Ik gadu rudens un pavasaris ir laiks, kad visbiežāk uzliesmo pedikuloze un kašķis. Lai arī pēdējos gados utainību vairs valstī oficiāli neuzskaita, ārsti norāda, ka šogad bērnu vai pieaugušo skaits, kuriem ir utis, nav būtiski mainījies. Savukārt ar lipīgo ādas slimību – kašķi – saslimušo skaits šogad ir nedaudz mazinājies.

Sanita Žīgure, dermatoloģe:

Kašķis un utis ir lipīgas ādas slimības, un ar tām diemžēl sabiedrībā mēs sastopamies ne jau pirmo gadu. Cik ilgi pasaule dzīvo, tik ilgi šie zvēri ir kopā ar mums, lai cik tas būtu nepatīkami. Nav tā, ka šogad šīs nelaimes ir vairāk nekā iepriekšējos gados.

Biežākie veidi, kā bērni inficējas ar pedikulozi jeb utainību ir vienas ķemmes lietošana, pielaikojot galvassegas vai rotaļājoties. Turklāt nelūgtais ciemiņš – uts – var būt arī sabiedriskajā transportā un pat uz krēsla kinoteātrī.

Patlaban noteikumi paredz, ka izglītības iestādes vadītājam ne retāk kā reizi mācību gadā jāorganizē kašķa un pedikulozes pārbaude. Ja ir kaut mazākais signāls, ka kāds bērns kasās vai viņam ir kādas citas problēmas, skolotājiem uzreiz par to ir jāinformē skolas medmāsa.

Ārsti saka, ka mūsdienās gan kašķis, gan utainība ir viegli ārstējamas. No utīm atbrīvoties var arī mājas apstākļos. Tāpat arī no kašķa var ātri tikt vaļā, bet galvenais – tas ir jāārstē. Savukārt, lai pasargātu sevi no kašķa, bieži jāmazgā rokas, dažkārt līdz regulāra roku ieziešana ar krēmu, lai āda nav sausa un neveidojas mikroplaisas.

Plašāk par šo tematu – skaties video!

2 komentāri