Unikāli! Latvijā radīts tests, kas nosaka neauglības iemeslus

Komentāri

Latvijas zinātnieki radījuši testu, kas ļaus ātrāk un lētāk noteikt neauglības iemeslus. Testu paredzēts patentēt un piedāvāt arī ārvalstīs. Par to, ka tas varētu būt pieprasīts, pārliecināti gan zinātnieki, gan liecina arī fakts, ka pasaulē neauglība skar katru desmito iedzīvotāju.

Rīgas Stradiņa universitātes Molekulārās ģenētikas zinātniskās laboratorijas vadītāja Linda Piekuse ar komandu radījuši testu, ar ko vienas dienas laikā iespējams izmeklēt 30 biežāk sastopamus ģenētiskās neauglības iemeslus. Iepriekš tādus datus varēja iegūt tikai vairāku nedēļu laikā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ekrānuzņēmumi

Linda Piekuse, RSU Molekulārās ģenētikas zinātniskās laboratorijas vadītāja

Testa priekšrocība ir tas, ka vienlaikus tiek noteiktas šīs te variācijas, kas varētu ietekmēt neauglības iemeslus. Ģenētiskie iemesli var būt neauglībai, bet tā ir tikai viena no iemeslu grupām, nav, protams, lielākā, bet mūsu tests iekļauj biežākos ģenētiskos iemeslus.

Pētniece norāda, ka ģenētiski iemesli ir aptuveni 10% neauglības gadījumu. Savukārt biežākie iemesli ir vecums, paaugstināts stresa līmenis un neveselīgs dzīvesveids. Latvijā nav statistikas par to, cik daudzus šī problēma ir skārusi. Pētījumi liecina tikai to, ka pasaulē neauglība skar 10-15% iedzīvotāju. Tādējādi interese par jauno testu ir augsta, un to savā praksē jau ieviesušas Latvijas neauglības ārstēšanas klīnikas.

Valērija Magomedova, ginekoloģe-reproduktoloģe, neauglības ārstēšanas speciāliste

Šis tests strādā ļoti labi, tā kā tas ir apvienojums visiem tiem testiem, ko mēs izmantojām arī iepriekš.

Tests ļauj ne vien ātrāk, bet arī lētāk izmeklēt pacientu un noteikt neauglības ģenētiskos iemeslus.

Valērija Magomedova, ginekoloģe-reproduktoloģe, neauglības ārstēšanas speciāliste

Cena ļoti atšķiras, man liekas, ka tā trīs reizēs atšķiras, kaut kur aptuveni. Un tas ir ļoti svarīgi, par cik cilvēki, kas nāk valsts programmā, ne valsts programmā, visi cilvēki skaita naudu. Un tā nauda var būt vai nu 200 eiro, vai nu 70 eiro – atšķirība ir liela.

Šobrīd aktīvi norit darbs pie jaunā testa patentēšanas. Lai Latvijas zinātnieki varētu aizsargāt savu izgudrojumu, nepieciešams izprast visus faktorus, kas var apdraudēt patentēto produktu. Un šis process ir pietiekami sarežģīts.

Linda Piekuse, RSU Molekulārās ģenētikas zinātniskās laboratorijas vadītāja

Jo vairāk uzzinām par patentēšanas procesu, jo vairāk rodas jautājumi un lielāka nepārliecība par sevi, lai tiešām pasargātu no visām pusēm. Lai gan mēs zinām, ka visās jomās katrs pateikts vārds nozīmē kaut ko, tad, cik sapratām, patentēšanas procesā vēl vairāk ir jāpievērš uzmanība un mums nav pieredze ar patentēšanu pašām. Protams, tas nav manis izstrādāts tests, tas ir komandas darbs, un tā ir vēl viena jaunā lieta, ko mēs mācāmies.

Lai jaunradītajam neauglības iemeslu noteicošajam testam būtu ne tikai zinātnisks, bet arī finansiāls ieguvums, jau šobrīd ārvalstīs, īpaši Ziemeļeiropā tiek meklēti potenciālie sadarbības partneri, kas būtu ieinteresēti nopirkt licenci testa ražošanai.

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Lasi vēl