Unikāli kadri: dabas fotogrāfam Pierīgā izdevies nofilmēt zeltainos šakāļus

5 komentāri

Šakāļu Baltijā, tostarp Latvijā, kļūst arvien vairāk. Pirms pāris nedēļām kādam dabas pētniekam izdevies nofilmēt zeltainos šakāļus tepat, Pierīgā.

Tā ir tikai otrā publiski zināmā reize, kad kādam ir izdevies zeltainos šakāļus nofilmēt šeit Latvijā. Speciālisti norāda, ka šakāļi Latvijā ir uz palikšanu.

Ķemeru Nacionālais parks ir tā vieta, kur zeltainos šakāļus izdevās nofilmēt pagājušajā ziemā. Šajā reizē, februāra vidū, zeltainie šakāļi pavisam negaidīti manīti Pierīgā. Dabas fotogrāfs Viktors Ivanovs vēlējās nofilmēt, kā pūces medī vāveres vai citus sīkos grauzējus, tāpēc viņš izkaisīja riekstus.

“Izrādījās, ka riekstus ēd lapsas, nevis vāveres vai peles. Vēlāk, pēc lapsām, ieradās arī šakāļi,” stāsta Ivanovs. Viņš uzsver, ka zeltainie šakāļi nebija nejauši garāmgājēji, tie atgriezās pēc pirmā apmeklējuma.

“Divas reizes viņi viesojās. Kamera tajā vietā darbojās visas 24 stundas diennaktī, un pusotras nedēļas laikā viņi bija redzami vairākas reizes,” bilst Ivanovs.

Šakāļi uz Latviju un pārējām Baltijas valstīm ieradušies no Eiropas dienvidaustrumiem, kur ir plašas pļavas un stepes. Tāpēc arī pie mums viņi pārsvarā mitinās plašās, atklātās pļavās.

Lielo plēsēju pazinējs, dabas pētnieks Jānis Ozoliņš norāda, ka video redzamie zeltainie šakāļi, viņaprāt, izskatās veselīgi un labi pārtikuši. Tas, ka šakāļi mitinās pilsētas tuvumā, esot likumsakarīgi, jo piepilsētās ir pārtika un arī drošāka vide.

“Pilsēta viņus apgādā ar pārtiku, apgādā ar drošību, lai cik tas dīvaini nebūtu, jo pilsētā cilvēks savvaļas dzīvniekiem rada mazāk apdraudējumu,” saka Ozoliņš.

Šakāļi ir nedaudz lielāki par lapsām. Šajā video tos iespējams atpazīt pēc vilnas izvirzījumiem uz vaigiem, kas viņiem veido tādu kā izsmalcinātu vaigu bārdu. Atšķirībā no vilkiem šakāļi nepulcējas lielos baros un neveido vērienīgas medības, šakāļi parasti pārtiek no maitas vai sīkiem grauzējiem. No cilvēkiem šakāļi izvairās.
5 komentāri