Ummja ezerā aizliegts peldēt; tur drīzumā uzziedēs īpaši rets augs

0 Komentāru

Stājies spēkā aizliegums peldēties nelielajā Ummja ezerā. Iemesls tam nav piesārņojums, bet gluži otrādi – tīrība.

Labvēlīgie apstākļi tam ir ļāvuši kļūt par vienīgo vietu Latvijā, kur atrodama Dortmaņa lobēlija. Aizsargājamais augs izziedēs jūlija vidū, tādēļ teju visu vasaru izsludināts peldēšanās liegums.

Ummis ir meža ezers. Ezers ir tīrs, cilvēkiem patīk šeit peldēties. Taču dzidrais ūdens vienlaikus veicinājis aizsargājama auga attīstību.

Šobrīd Dortmaņa lobēlija vēl tikai gatavojas parādīties. Šogad vasaras sākums ir vēss, tādēļ, iespējams, tas notiks vēlāk. Šobrīd to labi var saskatīt fotoattēlā, jo pilnā krāšņumā parādīsies pēc vairākām nedēļām.

Gunta Gabrāne
DAP ģenerāldirektora vietniece dabas aizsardzības jomā

Jūlija vidū tā paceļas vidēji 50-70 cm virs ūdens, un izzied baltiem ziediem. Tad vienkāršs vērotājs var pamanīt šo Dortmaņa lobēliju.

Augs ir aizsargājams, un netālu no Lilastes esošais Ummja ezers ir vienīgā vieta Latvijā, kur tas sastopams brīvā dabā. Tādēļ jau kopš mēneša sākuma stājies spēkā aizliegums ezerā peldēt.

Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) skaidro, ka kaitējumu var radīt līdz ar cilvēku atnestā ķīmija – ziepes, šampūni un veļas pulveris.

Gunta Gabrāne
DAP ģenerāldirektora vietniece dabas aizsardzības jomā

Tā nebūtu liela problēma, ja cilvēks aiziet peldkostīmā nopeldēties, bet bieži redzam ainu, ka papildus peldei viņš izdomā nomazgāties, un tad jau no šampūna ir ļoti liels tas slāpekļa un fosfora daudzums, kas ir pilns ar šīm vielām.

Ummja ezers atrodas dabas parka “Piejūra” teritorijā, kur jau noteikti dažādi ierobežojumi. Atsevišķās vietās izlikti arī paziņojumi par peldēšanās liegumu, taču ne vienmēr ir pamanāmi.

DAP apmeklētājus aicina iepazīties ar parka noteikumiem, jo nezināšana var dārgi maksāt. Sods var sasniegt pat vienu tūkstoti eiro. Vienlaikus apkārtnē ir gan jūra, gan vairāki citi ezeri, kuriem ierobežojumi nav noteikti.

Aizliegums ezerā peldēties būs spēkā līdz 15. augustam.

Video: LNT Ziņu sižets

0 Komentāru